Ekonomika / 13. september 2018

Zdravotné sestry nebudú odchádzať za montážny pás, odbory vítajú iniciatívu za vyššie platy

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 13. septembra (WebNoviny.sk) - Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) vníma pozitívne návrh skupiny poslancov, ktorým by sa zvýšilo platové ohodnotenie sestrám a pôrodným asistentkám.  Návrh novely predkladajú do parlamentu poslanci OĽaNO.

Lepšie ohodnotenie

„Každú novelu zákona, ktorá zlepší platové ohodnotenie sestier a pôrodných asistentiek, vítame, pretože ak sa zvyšuje mzda v iných odvetviach, zaslúžia si lepšie ohodnotenie zvlášť tí, ktorí sa starajú o zdravie a životy občanov SR. A nebudú musieť od pacientov odchádzať do zahraničia či za montážny pás,“ uviedla predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká. „Dlhodobo hovoríme, že situácia sestier a pôrodných asistentiek je neudržateľná, ich stavy sú poddimenzované, sestry preťažené, v nemocniciach pri pacientoch chýbajú tisíce sestier, ich priemerný vek je okolo 50 rokov a mnohé sú pred dôchodkom. Je alarmujúce, že si kompetentní nevšímajú dlhodobé a kritické znižovanie počtov personálu pri pacientoch, čo má prirodzene následky na zdraví obyvateľstva,“ dodala Kavecká.

Najmenej sestier na obyvateľov

Počet zdravotných sestier a pôrodných asistentiek na tisíc obyvateľov v SR sa od roku 2000 do roku 2016 podľa štatistiky OECD znížil zo 7,44 na 5,74 sestry. Podľa údajov OECD patrí Slovensko medzi krajiny s najnižším počtom sestier na tisíc obyvateľov. Celkový počet sestier sa za toto obdobie znížil zo 40 077 na 31 000, čo je pokles o 22,65 %. Pokles počtov pokračuje ako u jedinej krajiny Európskej únie, upozorňuje odborová organizácia.

Zdroj: Webnoviny.sk - Zdravotné sestry nebudú odchádzať za montážny pás, odbory vítajú iniciatívu za vyššie platy © SITA Všetky práva vyhradené.