Kultúra / 08. jún 2020

Zomrel kameraman Igor Luther, ktorému prezidentka Čaputová udelila Pribinov kríž I. triedy

        
        
        
          
        
        
        8.6.2020 (Webnoviny.sk) - Vo veku 77 rokov zomrel slovenský kameraman Igor Luther.

Smutnú správu potvrdil na sociálnej sieti jeho spolužiak, scenárista Meir Lubor Dohnal, s ktorým spolupracoval na filme Kristove roky (1967) režiséra Juraja Jakubiska.

"Zomrel Igor Luther, úžasný filmár, kameraman a dôležitý, komplikovaný priateľ," uviedol. Príčina úmrtia zatiaľ nie je známa.

Igor Luther

... sa narodil 5. augusta 1942 v Banskej Bystrici. Študoval na pražskej FAMU a neskôr emigroval. Podieľal sa aj na tituloch ako Vtáčkovia, siroty a blázni (1969), Plechový bubienok (1979), ktorý dostal Oscara v kategórii cudzojazyčných filmov, ďalej Láska v Nemecku (1983) alebo Služobníčkin príbeh (1990). V roku 2008 natočil so svojím bratom, režisérom Miloslavom Lutherom na Slovensku film Tango s komármi a v roku 2014 Krok do tmy. V roku 2017 získal Cenu za celoživotné dielo od Asociácie slovenských kameramanov. Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová mu v januári udelila Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kinematografie.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel kameraman Igor Luther, ktorému prezidentka Čaputová udelila Pribinov kríž I. triedy © SITA Všetky práva vyhradené.