Kultúra / 02. september 2021

Zomrel skladateľ Mikis Theodorakis, ktorý skomponoval jeden zo symbolov Grécka

        
        
        
          
        
        
        2.9.2021 (Webnoviny.sk) - Vo veku 96 rokov vo štvrtok skonal Mikis Theodorakis, ktorý patrí medzi najslávnejších gréckych a európskych hudobných skladateľov 20. storočia. Ako informovala grécka štátna televízia, rodák z ostrova Chios v Egejskom mori odišiel na večnosť vo svojom dome v Aténach.

Theodorakis počas svojej plodnej kariéry, ktorú začal v 17 rokoch, vytvoril pestrú škálu diel. Spomedzi nich najviac vyčnieva kultová pieseň z filmu Grék Zorba (1964), v ktorom hlavnú úlohu stvárnil Anthony Quinn. Skladba v súčasnosti podľa mnohých patrí k najväčším symbolom Grécka.

Theodorakisa si však Gréci pamätajú i pre tvrdohlavý odpor k povojnovému diktátorskému režimu v krajine. Istý čas dokonca musel žiť a tvoriť v exile. Neskôr sa však do Grécka vrátil a v rokoch 1990 - 1992 dokonca zastával post ministra kultúry vo vtedajšej vláde pod vedením Konstantinosa Mitsotakisa, otca súčasného gréckeho premiéra Kyriakosa Mitsotakisa. 
        

Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel skladateľ Mikis Theodorakis, ktorý skomponoval jeden zo symbolov Grécka © SITA Všetky práva vyhradené.