Zaujímavosti / Kuriozity / 09. november 2016

10 faktov o (ne)obľúbených kandidátoch vo voľbách v USA

Včerajšie voľby nového prezidenta Spojených štátov už dlhšie trápili nielen samotnú Ameriku, ale zasahujú aj okolitý svet. Oči dráždiace, často jednostranné články, ktoré ospevujú jedného a zhadzujú druhého kandidáta (aj keď ich je viac), už ľuďom poriadne lezú na nervy. A zatiaľčo je situácia v Spojených štátoch po voľbách napätá, my si môžeme pokojne vydýchnuť a zabaviť sa na 10-tich faktoch, ktoré ste o Trumpovi a Clintonovej nevedeli.

1. Donald Trump má vlastnú vodku

V roku 2007 Donald Trump vydal vlastnú značku vodky, ktorá bola importovaná až z Holandska. Populárna však veľmi nebola a doteraz je zachovaných nemálo kúskov tohto prípitku. Môžeme skonštantovať, že vieme, čím sa bude pripíjať po možnom víťazstve Republikánov.

 (zdroj: flickr.com)

2. Jeho prvé manželstvo bolo s českou podnikateľkou

Hotelový magnát povedal áno až trom ženám, prvou z nich bola Češka Ivana Marie Zelníčková, s ktorou mal počas 15-tich rokov manželstva tri deti, Donalda Johna Jr., Ivanku Marie a Erica Fredericka. Donald John Jr. dokonca plynule rozpráva po česky, zatiaľčo Ivanka češtine len rozumie a k Ericovi sa čeština ani nedostala.

3. O jeho Trump Tower v Chicagu

Sieť Trumpových hotelov je rožšírená do metropol Spojených štátov, no Trump Tower v Chicagu je jedinečná svojou výškou - má až neuveriteľných 98 poschodí. Mnohí ľudia ju považujú za najvyššiu rezidenčnú budovu sveta.

 (zdroj: wikipedia.org)

4. Je skutočne multimiliardárom

Sieťou hotelov, rezortov a dokonca aj golfových ihrísk si kandidát na prezidenta počas svojho života poriadne prilepšil. Podľa agentúry Forbes má jeho čistý majetok hodnotu až 4,5 miliardy dolárov, čo sa dá považovať za celkom slušnú sumu, z ktorej vie vyžiť… a taktiež aj ďalších pár generácií po ňom.

5. Má vlastnú spoločenskú hru?

Solidárnosť bohatých ľudí vie niekedy poriadne prekvapiť! Trump The Game ja akási hotelová verzia Monopoly z 80-tych rokov, ktorá sa snaží priblížiť obyčajnému smrteľníkovi hotelový biznis. Najmenšia čiastka v hre predstavuje 10 miliónov dolárov.

 (zdroj: flickr.com)

 

1. Hillary vyhrala ocenenie Grammy

Stalo sa tak v roku 1997, nie však za spev ani rap, ale za Najlepší hovorený album za audio verziu jej knihy “It Takes a Village”. Nie je však jedinou političkou, ktorá takéto ocenenie dostala - dostal ho napríklad aj doterajší prezident Barack Obama.

2. Bola na čele Wal-Martu

Asi naznámejšia americká obchodná sieť bola od roku 1986 až do roku 1992 reprezentovaná práve Hillary Clintonovou. Zarábala 18 000 $ ročne, pričom za každý míting dostala 1 500 $. Počas svojej kariéry však nenarazila len na samé pochvaly - mnohí jej spolupracovníci sa domnievali, že sa vôbec nezaujíma o personál a pracuje len pre záujmy Wal-Martu.

Zdroj: flickr.com

3. Zarábala viac ako Bill

V 90-tych rokoch bol Bill Clinton guvernérom štátu Arkansas, za čo dostával ročný plat 35 000 $. Hillary však dostávala 100 000 $, a to vďaka svojej kariére právničky veľkých korporácií. Počas svojej právnickej kariéry bola taktiež dvakrát zaradená do rebríčka 100 najvplyvnejších právnikov v Spojených štátoch.

4. Jediné odtlačky prstov odobrané prvej dáme

V roku 1996 FBI odobrala prvej dáme a prezidentovi Spojených štátov, Clintonovcom, odtlačky prstov z dôvodu podozrenia, že mali nepovolený prístup k ich tajným dokumentom. Po analýze vyšiel verdikt, že sú nevinní, avšak dva roky na to boli niektoré z dokumentov nájdené v jej dome spolu s jej odtlačkami.

Foto: Wikipedia.com

5. Ohrozila národnú bezpečnosť

Svojím rozhodnutím mať e-mailovú adresu na súkromnom a nie na federálnom serveri ohrozila národnú bezpečnosť Spojených štátov. Mnohé z e-mailov, ktoré prijímala a posielala, boli zverejnené na stránkach WikiLeaks, a to práve vďaka nízkemu zabezpečeniu schránky. Ich obsah totiž spôsobil podozrenie z nelegálnych aktivít, ktoré môže Hillary viesť.

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader