Zaujímavosti / 30. marec 2014

15 najrýchlejšie sa pohybujúcich vecí nielen na svete

„Vítr ve vlasech“, smrť v očiach a tridsiatka na tachometri. Patríte skôr do druhej skupiny ľudí, ktorí milujú adrenalín, rýchlosť a ten skutočný vietor vo vlasoch? Čo je podľa vás najrýchlejšie sa pohybujúca vec na svete? Nákupné maniačky v období výpredajov ani šprintéri utekajúci na autobus to ale nie sú.

najrýchlejšie vyrábané auto - najvzrušujúcejšiu jazdu svojho života môžete zažiť po tom, ako sa posadíte do Bugatti Veyron EB 16.4 a poriadne dupnete na plyn. Je to totiž najrýchlejšie sériovo vyrábané auto na svete, ktoré sa dokáže rútiť rýchlosťou až neuveriteľných 431 km/h. Ak je teda päťdesiatka v meste pre vás nadzvukovou rýchlosťou, toto auto asi nebude ten správny model pre vás.

najrýchlejší vodný tobogán - svoje meno tento tobogán určite nedostal len tak náhodou. Verrückt totiž v nemčine znamená „šialený“, a presne pre takých ľudí je tento 56 metrov vysoký tobogán určený. Nachádza sa v Kansas City a je to najrýchlejšia a najšialenejšia vodná šmykľavka na svete. Rýchlosť, ktorou sa po nej môžete spustiť dole, totiž dosahuje 107 - 113 km/h.

najrýchlejší vlak - ak sa naozaj potrebujete niekam dostať v obmedzenom čase, jeden z japonských  "JR-Maglev" vlakov vám bude dokonale vyhovovať. Môže vyvinúť rýchlosť až 580 km/h. Japonskí inžinieri pracovali na tomto projekte po dobu päťdesiatich rokov a systém "JR-Maglev" bol úspešne spustený v roku 2012.

najrýchlejší výťah - ľudia, ktorí trpia klaustrofóbiou majú dôvod na radosť. Už nemusia zo strachu z uzavretých priestorov šliapať desiatky alebo stovky schodov. Na svete sú výťahy, v ktorých nemáte šancu zaznamenať nejaký strach. Nie preto, že by nebol uzavretý, ale preto, že v ňom strávite tak málo času, že si to jednoducho ani nestihnete uvedomiť. Výťahy v  Taiwan's Taipei Tower sa pohybujú rýchlosťou 60 km/h.

najrýchlejšie nevyrábané auto - prečo nevyrábané? Súdiac podľa jeho štýlu a vysokej rýchlosti, ktorou sa môže pohybovať, by bolo toto auto vhodné možno pre niekoho ako Batman. Ľudí spĺňajúcich tieto kritéria však na okolo nie je až tak veľa. Auto sa môže pohybovať - a teraz si radšej sadnite - rýchlosťou 1228 km/h a v roku 1997 dokonca prelomil zvukovú bariéru v Nevade. Cítiť by ste sa v ňom mohli asi ako v raketovej strele.

najrýchlejšia ponorka - najrýchlejšia ponorka na svete K-162 bola vyrobená v Sovietskom zväze v roku 1969. V USA je známa ako „Papa class“ a dosiahnuť mohla rýchlosť 44,7 uzlov, čo je asi 82 km/h.

najrýchlejší počítač - lezie vám na nervy neustále mrznutie a zasekávanie sa vášho počítača? Tak to by ste určite privítali tento jedinečný kúsok, ktorý však v najbližšej dobe na svoj stôl určite nedostanete. Po prvé preto, že Tianhe-2 je priveľký na to, aby ste ho mali doma, preto je držaný na čínskej národnej univerzite obrannej technológie. Po druhé, museli by ste byť naozaj dobrý a naozaj bohatý inžinier, aby ste mohli používať túto mašinu pracujúcu rýchlosťou 33,86 kvadrilión výpočtov za sekundu.

najrýchlejšia osobná ponorka - ak máte radi rýchlosť aj potápanie, potom "SeaBird" ponorka je tá správna investícia pre vás. Jedná sa o najrýchlejšiu osobnú ponorku na svete, ktorá môže vyvinúť rýchlosť až 22 uzlov alebo 40 km/h. Vyrobená bola firmou "AquaVenture" a v prípade, že máte zbytočných $210,000, čaká už len na vás.

najrýchlejší vrtuľník - v roku 2013 porazil Eurocopter X3 predchádzajúceho rekordmana Sikorsky X2 Helicopter. Vo výške viac ako 3 kilometre dokáže vyvinúť rýchlosť 472 km/h. Trúfli by ste si na takýto let?

najrýchlejšia sonda - najrýchlejšou sondou je "New Horizons", ktorá bola vypustená v roku 2006, aby preskúmala planétu Pluto. Pohybovať sa môže rýchlosťou až 160 934 km/h, treba však brať do úvahy, že táto rýchlosť sa vzťahuje k planéte, okolo ktorej sonda cestuje.

najrýchlejšia loď - záznamy z minulého storočia, presne z roku 1978 ukazujú, že „Spirit of Australia“ sa stala svetovo najrýchlejšou loďou a je tomu tak až dodnes, pretože žiadnej lodi sa ešte stále nepodarilo prelomiť rekord 512 km/h.

najrýchlejší muž - najrýchlejší muž na zemi je Usain Bolt, jamajský šprintér, ktorý v roku 2009 zabehol stovku za 9,58 sekundy. Usain je 8-násobný svetový a 6-násobný olympijský víťaz.

najrýchlejšia horská dráha - ste fanúšikom vysokorýchlostenej zábavy? Nemáme na mysli rýchle surfovanie na internete, ale najbláznivejšiu horskú dráhu na svete. Dubajská „Formula Rossa“ je od roku 2010 najrýchlejšou horskou dráhou dosahujúcou rýchlosť 240 km/h. No, vyzerá to naozaj na poriadne divokú jazdu.

najrýchlejšia žena - za najrýchlejšiu ženu všetkých čias je považovaná Florence Griffith - Joyner, ktorá v roku 1988 vytvorila rekord v behu na 100 metrov. Zabehla ich za 10,49 sekundy, čo sa dodnes nepodarilo prekonať žiadnej inej šprintérke. Po tom, ako v roku 1998 Florence zomrela, najrýchlejšou ženou na svete sa stala Shelly-Ann Fraser-Pryce, ktorá zabehla stovku za 10,71 s.

najrýchlejší z najrýchlejších - čo je teda najrýchlejšie pohybujúcou sa „vecou“ vo vesmíre? Pravdaže, je to svetlo, ktoré sa pohybuje šialenou rýchlosťou 299 792 km/s. Myslíte si, že človek bude niekedy schopný skonštruovať niečo, čo sa k tejto rýchlosti bude schopné priblížiť? Na odpoveď si ešte budeme musieť počkať.

Monika Budayová

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader