Zaujímavosti / Kuriozity / Tech / 10. júl 2014

3D roboty postavia na Marse budovy a cesty pred príchodom prvých ľudských kolónií

Nové cesty, budovy, obchodné centrá a parkoviská. Ľudia bezhlavo ničia našu krásnu prírodu a zalievajú ju tonami betónu. Čo sa však stane, keď už nebude kde stavať? Z našej Zeme sme si už spravili betónovú džungľu, smelo sa teda vrhnime napríklad na Mars. Práve tam sa totiž NASA chystá poslať roboty, ktoré budú pomocou 3D tlače chystať infraštruktúru pre ľudské kolónie.

NASA plánuje vyslať na Mars roboty, ktoré budú pomocou 3D tlače stavať cesty, pristávacie dráhy a hangáre pred tým, ako dorazia prví ľudskí osadníci. Od roku 2024 misia Mars One plánuje každé dva roky posielať na Mars štvorčlennú posádku, aby postupne vytvorila trvalé ľudské kolónie na červenej planéte. NASA inžinier Behrokh Khoshnevis z University of Southern California v US strávil posledné dva roky vývojom robotov, ktoré môžu byť zaslané na Mars pred prvými kolonistami, by postavili potrebnú infraštruktúru, ktorú budú astronauti potrebovať, keď dorazia.

Khoshnevis údajne pracoval s novou metódou konštrukcie nazývanou ‘contour crafting’, ktorá umožňuje robotom 3D tlač obrovských objektov ako sú budovy alebo cesty. Funguje to veľmi podobne ako tradičná 3D tlač s výnimkou toho, že stroje sú omnoho väčšie a namiesto tlače plastu budú tlačiť betón. Podľa jeho slov by roboty mali byť schopné vytlačiť betónový objekt veľkosti 600 m2 za menej ako 20 hodín. Technológia je síce pripravená, Khoshnevis sa však stretol s neočakávanými problémami, ktoré by na Zemi riešiť nemusel. Najväčšiu výzvu v súčasnosti predstavuje stavebný materiál - odkiaľ vezme betón potrebný na tlač budov?

Jeho objav prišiel spolu s objavením sírového betónu. Na marťanskej pôde je asi štyri krát toľko síry ako na Zemi, čo by podľa neho mohlo pomôcť viazať kusy vesmírnych skál dokopy. Tlač sa stále preukazuje ako veľmi náročná, pretože piesok na Marse sa nedá porovnávať s pieskom na Zemi, pretože je omnoho drsnejší. „Častice plážového piesku boli navzájom trené pomocou vĺn miliardy rokov, takže nie je tak ostrý, ako častice lunárneho materiálu," povedal Khoshnevis. „Na Marse sa však tieto prachové časti za miliardy rokov ani len nepohli; nie je tu totiž žiaden vietor." Keďže piesok je omnoho hrubší ako na Zemi, jeho tlačenie cez stroje je až 10 krát náročnejšie ako by bolo s použitím jemného piesku.

Napriek komplikáciám a výzvam, ktoré Mars predstavuje, stavba na červenej planéte by mala aj svoje svetlé stránky. Gravitácia je tu o 62% nižšia ako na Zemi, čo znamená, že veci sú ľahšie a stavby budú musieť vydržať oveľa menší gravitačný tlak a nemusia odolávať silnému vetru. Čokoľvek sa tu teda postaví, bude mať oveľa dlhšiu životnosť, ako keby to bolo postavené na Zemi. NASA tiež dúfa, že by podobné stroje mohla využiť dokonca aj na mesačnom povrchu...

Tu je simulácia toho, ako by asi vyzerali roboty na Marse:

Monika Budayová/sciencealert.com.au/iflscience.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader