Úspech súčasného sveta sa meria na základe rôznych princípov. Veľmi dôležitú úlohu v tomto smere zohrávajú inteligentné zariadenia, technológie, ale aj schopnosť človeka žiť v súlade s prírodou. Žiť podľa jej pravidiel a zákonov, ktorých pochopenie si vyžaduje určitú mieru inteligencie. Pod pojmom inteligencie sa rozumie ale oveľa viac. Inteligencia nie je vlastnosťou, ale ich súhrnom: schopnosťou uvedomiť si, pochopiť, premýšľať a niečo aj zapamätať. Inteligencia je súčasťou našej mysle a na základe jej úrovne sa od seba naše osobnosti odlišujú.
Každý z nás má určitý inteligenčný kvocient, ktorý je možné si mnohými spôsobmi ešte vylepšiť. Na vzdelanie predsa nie je nikdy neskoro. Pokiaľ ale nemáte čas na kurzy, doučovanie alebo návštevu rôznych krúžkov, máme pre vás riešenie. Zoznámte sa s aktivitami, vďaka ktorým budete múdrejší a krásni.
Rozvoj nových zručností vedie zároveň aj k vytvoreniu nových nervových spojení, pomocou ktorých potom dokážete pracovať na konkrétnych úlohách rýchlejšie a efektívnejšie.
Tu je zoznam 7 typov aktivít, ktoré posunú vašu inteligenciu na ďalšiu úroveň:
1. Hranie na hudobný nástroj
Hranie na hudobný nástroj prispieva k rozvoju tvorivosti, schopností analytického myslenia a jemných pohybových schopností. Čo však odlišuje tento koníček od ostatných?
Hra na hudobné nástroje vedie k posilneniu telieska spájajúceho mozgové hemisféry. Silný corpus callosum zase pomáha posilňovať pamäť, rozvíjať zručnosti súvisiace s riešením problémov a všeobecne zlepšuje funkciu mozgu. Výhodou pritom je, že nezáleží ani na tom, koľko máte rokov.
2. Čítanie
Čítanie znižuje stres. To zasa zlepšuje vašu pohodu a rozvíja všetky tri typy inteligencie :
• emocionálnu;
• mobilnú;
• kryštalizovanú.
Výsledkom je, že človek je schopný lepšie riešiť rôzne problémy. Začne jasne vidieť určité vzorce a lepšie porozumie prebiehajúcim procesom. Čítanie navyše zlepšuje vašu empatiu - schopnosť porozumieť pocitom a emóciám iných ľudí.
Ak si však nemôžete vo vašej práci tento luxus dovoliť a doma vám čas neostane už vôbec, skúste využiť coworking. Miesto, kde vás bude práca a napredovanie baviť, pretože na osobný rozvoj tu máte veľa priestoru a príležitostí!
3. Pravidelné cvičenie
Ak si myslíte, že sa mozog bez fyzickej aktivity zaobíde, ste na omyle. Pravidelné cvičenie ovplyvňuje produkciu mozgového neurotropného faktora (BDNF), proteínu, ktorý stimuluje a podporuje vývoj neurónov.
Tento proteín zlepšuje pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa nové poznatky. Inými slovami, ide o zlepšenie duševnej jasnosti.
Dlhý pasívny životný štýl však vedie k opaku: má negatívny vplyv na fungovanie mozgu a bráni odhaleniu jeho potenciálu.
4. Učenie sa cudzieho jazyka
Snažíte sa vylepšiť svoju pamäť riešením krížoviek? Zabudnite na to. Lepšie urobíte, ak sa začnete učiť cudziu reč.
Okrem vyššej hodnoty na pracovnom trhu, vám dá táto životná skúsenosť oveľa viac. Úspech v učení sa cudzích jazykov spočíva aj v tom, že sa mozog lepšie vyrovnáva s akýmikoľvek mentálnymi úlohami.
5. Princíp akumulácie vedomostí
Len málo študentov sa pri učení riadi praktickými skúsenosťami a poznatkami a rieši teóriu formou jednorazového akumulovania vedomostí, čo však nie je správne a po skúške si nič z učiva nakoniec nepamätajú. Prečo? Pretože pre nás nie sú v praxi tieto poznatky nikdy alebo len veľmi zriedka potrebné.
Princíp pravidelnej akumulácie (opakovania) vedomostí môžete uplatniť v každodennom živote aj v práci. Poznatky, ktoré tým získate vám prinesú do života nový smer.
6. Hry, ktoré podporujú aktívnu funkciu mozgu
Užitočné je napríklad riešenie sudoku, hádaniek a puzzle, stolových a kartových hier. Týmto spôsobom sa zlepšuje neuroplasticita mozgu, schopnosť vidieť vzťahy medzi príčinami a efektmi, zlepšujú sa tiež naše kognitívne schopnosti ako celok.
Ľudia s dobrou neuroplasticitou sú menej náchylní na depresiu a úzkosť. Ich pamäť funguje lepšie a rýchlejšie sa učia novým poznatkom.
7. Meditácia
Pravidelná meditácia zlepšuje koncentráciu. Výskum na lekárskej fakulte v Harvarde ukázal, že ľudia, ktorí meditujú, lepšie odfiltrujú sekundárne úlohy so zameraním na skutočne dôležité veci.
Je tiež známe, že meditácia zvyšuje prietok krvi do mozgu, zlepšuje tak krátkodobú, ako aj dlhodobú pamäť.
Coworkingové centrum vám na tieto a iné príležitosti poskytne dostatočný priestor. Prenájom veľkej zasadačky alebo kancelárie s chill out zónou, v ktorej si dobijete energiu na realizáciu vašich plánov. Získate tak všetko, čo je potrebné na realizáciu vášho SNA, ku ktorému vám pomohla práve vaša inteligencia.
(deed/PR)
Súvisiace články:
Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader