Videá / Filmy / 30. september 2016

9 trailerov, ktoré boli lepšie, než samotný film

Nasledujúci článok obsahuje spoliery, subjektívne názory a videá, ktoré ste možno už videli miliónkrát. Napriek tomu si ho URČITE prečítajte!

Poznáte ten pocit, keď si pozriete pár ukážok z pripravovaného filmu a vy už si začínate hľadať dátum premiéry? Faktom je, že strihači dokážu vytvoriť dojem naozajstného trháku, hoci sa vo filme nachádza len minimum zaujímavých scén. Následná návšteva kina je potom veľkým sklamaním a prepočítavaním toho, čo sme si za peniaze vyhodené za vstupné radšej mohli kúpiť.

Vytvoril som zoznam 9 filmov, ktoré ma takýmto spôsobom rozosmutnili. Preto, aby som sa poriadne posťažoval a prípadne vás varoval pred podobným sklamaním.

Jedným dychom však dodávam, že nasledujúce snímky nie sú zlé. Len, jednoducho, trailer nasadil latku privysoko.

 

2012

Katastrofické filmy už dnes takmer nemajú čím prekvapiť. Ani tie o konci sveta - lebo v nich ide (logicky) o koniec sveta, lebo sa v nich vždy nájde partia ľudí, ktorá je v strede pozornosti a musí sa zachrániť (a priom ešte zachrániť aj prezidenta hlavy štátu v USA) a preto, lebo len málokedy je zápletka akokoľvek inovatívna a príčina konca sveta nejako extrémne šokujúca. Napriek tomu mal film 2012 priniesť niečo nové, najmú pre ľudí, ktorých minimálne zasvrbela časť tela pri pomyslení na predpovedaný koniec sveta v 21.12. toho roku. A skĺzol do stereotypu, začal z rukáva ťahať esá v podobe nelogických dejových zvratov (jasné, kontinenty sa odrazu posunuli, zhodou okolností v tom najsprávnejšom smere k záchrane hlavným hrdinom), ktoré by inak nevadili (je to len film), keby neboli tak otupne sprosté.

V snímke celý svet bojuje o záchranu. Ale vy ani neviete, či naozaj chcete, aby tá záchranná operácia skončila dobre. Nech ich všetkých zaplaví a vy už máte pokoj...

 

Grave Encounters

 

Obyčajný, hnusný a bezcharakterný podraz na diváka bažiaceho po poriadnom nervydrásajúcom horore. Trailer vyzeral tak nadupane a strašidelne, až sa vám nechcelo veriť, že ide o prakticky amatérsky počin. A to mala byť len ochutnávka. Ale…

… ale nebola! Grave Encounters sa pustili po línii, po ktorej sa púšťajú všetky found footage horory. Aj so všetkými chybami. Roztrasená kamera bola povinnosťou, jej pád vo chvíli, keď sa konečne niečo začalo diať tiež, dialógy, ktoré by ste v živote od príčetných ľudí nepočuli sa filmom len tak hemžia a ako bonus - snímka obsahovala výborné scény. Všetky tie, ktoré ste videli v upútavke. Tie skutočne desivé boli v traileroch asi 3. Vo filme ich nebolo viac. V kombinácii s vyššie spomenutými prvkami sa teda Grave Encounters zaradili medzi priemer svojho žánru “amatérskeho hororu”, ktorý už hodnú chvíľu nič zaujímavé neprináša.

 

Kovboji a votrelci

 

James Bond a Han Solo na divokom západe v boji proti zeleným mužíčkom, ktorí terorizujú mestečko a snažia sa o inváziu na našu planétu, aby tu nakradli zlato. Trošku pripečená, ale stále originálna zápletka. Trailer naladil na zaujímavú snímku, ktorá mohla byť neortodoxným prekvapením. Nestalo sa. Nebolo to ani chybou Harrisona Forda, ani Daniela Craiga. Dialógy boli veľmi “neľudské”, boj s inváziou z inej planéty mal logické trhliny a mimozemšťania… No to vám boli kreatúry, ktoré by ste radšej nevideli. Tvorcovia sa radšej mohli pohrať s myšlienkou neviditeľného zla v lietajúcich objektoch. Iste, všetci sme zvedaví na “mimíkov”, ale tieto obludy radšej mohli ostať očiam diváka skryté.

Kovboji a votrelci sa síce stretli s veľkými hereckými menami, bohužiaľ, veľké herecké mená doplatili na scenár, ktorý na papieri možno vyzeral výborne, v konečnom dôsledku však vyznel len… dobre.

 

Štvrtý druh

 

Milla Jovovich je snom mnohých chlapov. A snom mnohých chlapov (a žien) bolo (okrem iného) vidieť poriadne nadupaný horor, ktorý sa zakladal na skutočných udalostiach v jednom mestečku na Aljaške. Nestalo sa.

Najskôr preto, že filmu chýbala skoro v celej prvej polovici ťaživá, desivá a hororová atmosféra. Celé to nevyznievalo presvedčivo a zdalo sa, že film je vlastne len čakaním na to, čo sa stane v posledných pár minutách. No okrem pár "bububu" scén, po ktorých sa strhnete, nečakalo na diváka nič. Len sklamanie. Zo záveru, ktorý bol nemastný-neslaný a neukázal nič, načo divák čakal, ako aj z konečného zistenia, že “podľa skutočných udalostí” bol len prešpekulovaný marketingový ťah, ktorý sa ale prevalil a tvorcom spôsobil nemalé problémy, bolo akurát rozhorčenie v kinosále. Pritom nápad to bol fajn, experimentovanie v podobe dvojitých záberov (skutočné/hrané) vyznievalo pozitívne, avšak pár dôležitých momentov z filmu urobilo skôr trpké sklamanie.

 

Iron Man 2

 

Ženy chcú byť s ním a chlapi chcú byť ako on. Teda, niektoré a niektorí. Iron Man je azda najvýraznejším Avengerom a okrem zaujímavého obleku má na tom zásluhu aj kvalitný mix hereckých výkonov a tvorcov. Avšak druhé samostatné dobrodružstvo Tonyho Starka bolo podľa mnohých šliapnutím vedľa. Robert Downey Jr. sa v ňom postavil “znovuzrodenému” Mickeymu Rourkeovi. A z potenciálu tohto pána sa toho teda dalo vytrieskať oveľa viac! Geniálny Ivan v podaní veterána Mickeyho bol slabučkou postavou, ktorá svoj vynález použila na… na chápadlá. Takmer dvojhodinový film by si s čistým svedomím mohol z popisu vyhodiť prídavné meno “akčný”, keďže väčšinu sa na plátne bavil ktosi s kýmsi. A pritom trailer sľuboval niečo podobné (ak nie lepšie), ako bola 1ka.

Zdá sa však, že ani toto “podloženie latky” nemalo na sériu o Avengeroch výrazný dopad. Iron Man následne dostal ďalší film s, ako inak, nadupaným trailerom.

 

Suicide Squad (Jednotka samovrahov)

 

Sklamanie uplynulého leta. Rozporuplné hodnotenia. Ale stále - obrovský marketingový hit. Ak vás logická postupnosť pri filmoch nevyrušuje a ak ste viac fanúšikmi efektov než príbehu, toto v pokoji prežijete.

Suicide Squad nenaplnil očakávania. Diváci boli na snímku zvedaví aj kvôli zaujímavým postavám, veľkým hereckým menám či temnoste, ktorá obvykle v komixových filmoch pre mladých nevládne. To všetko len tak sršalo z traileru (a bohatého marketingu). Až prišla tvrdá kinorealita a človek sa nestačil čudovať. Drsňáci neboli až tak drsní, príbeh bol prinajmenšom neoriginálny a prečo by si TOTO nemohli pozrieť ľudia mladší ako 15 rokov?

Navyše, trailer sľuboval nadupaný soundtrack. Stalo sa. Film si ho ale “vystrieľal” v prvej polhodine.

A ako bonus k tomuto nešťastiu - Ben Affleck. Síce si tam batmanoval len chvíľku, náladu však pokazil zaručene.

 

Star Wars: Epizóda I - Skrytá hrozba

 

Azda najznámejšia filmová sága dostala koncom minulého storočia pokračovanie. Teda, pokračovanie nie je presné slovo, keďže dejovo sa išlo “dozadu”. A bolo to veľké riziko, zapáčiť sa aj fanúšikom prvej trilógie. Následne však prišiel prudký marketingový nátlak a ubezpečenie (aj za pomoci trailerov), že finálny produkt bude spĺňať aj tie najvyššie kritéria. Fanúšikovia hltali každý detail a boli zvedaví, aké postavy zahrajú veľké (aj vychádzajúce) herecké hviezdy. Trailer navnadil aj nových fanúšikov na návštevu kina a…

… a ostali v rozpakoch. Vizuálne efekty boli úžasné. To sľuboval už trailer. Príbeh bol priemerný. Postavy zaujímavé. Teda, Jar Jar Binks bol postrachom detí, ktoré chodili s rodičmi okolo jeho makety v supermarkete a vlastne aj pre divákov, ktorí boli šokovaní tým, čo za strašidlo sa im to zjavuje z plátna. Z traileru to nebolo vidno, s pribúdajúcou minutážou však mimozemšťan otravoval čoraz viac. 2 naozaj zaujímavé a úplne nové postavy, Darth Mau a Qui-Gon Jinn (v podaní Liama Neesona), sa, nanešťastie, porúčali zo sveta Hviezdnych vojen príliš rýchlo.

 

Madagaskar 2

 

A teraz niečo pre fanúšikov animákov. Madagaskar prišiel so sviežim humorom, zaujímavými a ukecanými postavičkami s charakterovými vlastnosťami, ktorým sa nedalo nefandiť. Prvá časť bola skvelá, chválili ju diváci aj kritika a zarobila ťažké milióny. Nuž, zákonite muselo prísť aj pokračovanie. A to prakticky nemalo šancu na neúspech - predsa len, išlo o rozprávku, ktorá už raz úspešná bola. A prvý trailer ani len nenaznačil, že by mohlo ísť o horší film, než bola 1ka. Práve naopak, nechýbal vtip a dokonca aj zápletka, ktorá vyzerala byť relatívne zaujímavá - cesta domov sa nevydarí a hrdinovia príbehu skončia v Afrike. Čo by na tomto mohlo byť zlé?

Nuž, veľa vecí. Napríklad nedostatok humoru v celom filme. Tvorcovia ho prekombinovali a načasovanie vtipov už nebolo tak dobré, ako prvýkrát. Občas sa hodil nejaký prvoplánový vtipný výkrik do prázdna, no ani to neprichádzalo (a ak áno, tak nie v správnom momente). Aj samotná zápletka po chvíli začala strácať na zaujímavosti.

Madagaskar 2 je najslabším článkom celej série. Má skvelé momenty a je to nadpriemerný animák, no oproti traileru (a prvej a poslednej časti) kvalitou rozhodne zaostáva.

 

Konzultant

 

Zaujímavý trailer na thriller navnadí na veľké herecké a nie celkom legálnu zápletku. Vidíme Michaela Fassbendera, Penélope Cruz aj Cameron Diaz a Javiera Bardema v netradičnom šate a na chvíľu veríme, že toto by mohlo byť celkom dobrá sranda a zaujímavý film na sobotný večer. Len nepodľahnite tej ilúzii!

Konzultanta režíruje Ridley Scott. Kedysi záruka kvality, po tomto však len ťažko uveriť, že muž, ktorý kedysi priviedol na svet Votrelca a režisér tohto sklamania je jedna a tá istá osoba.

Zvláštny dej, žiadna akcia, nudné dialógy, scény, ktoré sa snažia byť nasilu vtipné (a totálne im to nejde) alebo nasilu kontroverzné (a sú kontroverzné rovnako, ako scény vtipné), to všetko má Konzultant - prešľap, ktorý vyzeral fakt sľubne.

 

Súhlasíte s výberom? Vaše názory či tipy na filmy, ktoré tu chýbajú, pokojne píšte do komentárov.

Ján Janočko

Foto: Stephanie Watson/flickr.com
 
 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader