Rozhovory / 20. február 2017

Český futbalový analytik a vloger Lukáš Práža: České a slovenské médiá nejdú dostatočne do hĺbky, len kĺžu po povrchu

Na odporúčanie kamaráta som sa dostal k videám a analýzam chlapíka, o ktorom som predtým nepočul. O futbale rozpráva skutočne netradične, čo nezabúda spomenúť aj v názve svojho časopisu. Prinášame vám “pokec” s internetovou tvárou športových analýz, Lukášom Prážom:

Prečo sa mladý chalan rozhodne investovať všetok svoj voľný čas do projektu zameraného na futbal?

Ľuďom sa už dávnejšie začali páčiť moje pozápasové hodnotenia stretnutí Manchestru United. Pokračoval som teda písaním aj o iných kluboch a aj tieto články sa čitateľom zapáčili. Spätná väzba ukázala, že takéto typy analýz ľudia vyhľadávajú a nikto iný ich v Čechách a na Slovensku nerobí. Videl som v tom aj tak trochu “dieru” na trhu, jednoducho niečo, čo k futbalu patrí a napríklad v Anglicku je to bežné - my to tu však nemáme.

Akú špeciálnu hodnotu dostanú čitatelia a diváci tvojich analýz, ktorú inde nedostanú?

Videá, ktoré som doteraz pridal na web sú zatiaľ veľmi všeobecné a týkajú sa len jedného konkrétneho problému - ide mi o to vyskúšať si rozprávanie na kameru. Pridávať však začnem aj analýzy “s hodnotou”. A v čom sú moje analýzy iné? Predovšetkým - v Čechách ani na Slovensku nič podobné nie je. Časopisy aj videá riešia len to, kto dal gól a kto naňho prihral, neponúkajú hlbší náhľad. Futbal je však omnoho zaujímavejší, nejde v ňom len o jednoduché štatistiky. Mojim cieľom je teda priblížiť jeho skutočnú podstatu, ukázať ľuďom v čom ich obľúbený tím vyniká alebo prečo sa im, naopak, nedarí. Inšpiráciou je pre mňa Gary Neville zo Sky Sports.

Videoanalýzy by som ešte chcel rozdeliť na tri časti. Prvá, pre mňa najdôležitejšia, je tvorená taktickými analýzami. To sú videá, v ktorých idem do absolútnych detailov a rozoberám herné aspekty a taktiku jednotlivých tímov. Prvé také vyjde budúci týždeň a bude o Barcelone. Druhým typom sú “názorové” videá, teda reakcie na aktuálne dianie vo svete futbalu. Tretím typom sú živé streamy na Facebooku - prvé takéto video som urobil v stredu o zápase Real vs Neapol. Podobne to bude aj v ďalších zápasoch, ktoré si sám vyberiem - v drvivej väčšine pôjde o veľké stretnutia, o ktoré je, prirodzene, veľký záujem.

Niečo také je teda súčasťou aj časopisu Fotbal netradičně?

Áno, tam to už funguje a analýzy z časopisu chcem preniesť aj do videí. Aj ja sám si radšej pozriem video, než aby som čítal článok. Myslím, že takto to má viac ľudí. Zatiaľ sa moje videá rozbiehajú, vidím to však ako budúcnosť. V tomto je pre mňa cieľom, aby sa ľudia namiesto pozápasových rozhovorv v TV, ktoré sú podľa mňa nedostačujúce a v 99% nič nové neprinesú, pozerali radšej na môj Youtube kanál, prípadni streamy. Tam dostanú nadstavbu, ktorú televízia neponúka aj napriak tomu, že zápasy neraz rozoberajú bývalí futbalisti.

"Je pre mňa cieľom, aby sa ľudia namiesto pozápasových rozhovorv v TV, ktoré sú podľa mňa nedostačujúce a v 99% nič nové neprinesú, pozerali radšej na môj Youtube kanál, prípadne streamy." Foto: https://www.youtube.com/prazatv

Ako vzniká jedno číslo časopisu Fotbal netradičně? Koľko ľudí sa na ňom podieľa?

Píšucich redaktorov je 14, editorov máme 5 až 7 (striedajú sa, takže je to rôzne), 2 grafikov a 2 ľudí, ktorí sa starajú o video. Ja sa starám o to, aby mal časopis nejakú štruktúru, väčšina chvály by však mala ísť na adresu redaktorov. Témy si zväčša vyberajú oni, ja ich len korigujem.

Pochváliť musím najmä 4 členov časopisu. Samuela Vilkovského, ktorý so mnou spolupracuje od úplného začiatku na všetkých projektoch a je mojou pravou rukou. Samuela Durinského, ktorý sa stará o grafiku časopisu, Martina Štěrbu, ktorý sa stará o propagáciu na Facebooku a Instagrame a Michala Kleina, ktorý mi pomáha s každým detailom vo videu a všetko mi (ako technickému antitalentu) vysvetľuje. Pochvalu si, samozrejme, zaslúži každý, kto do časopisu pravidelne prispieva, prípadne pomáha opravovať texty.

Existujú nejaké kritériá, na základe ktorých prijímaš nových členov redakcie? Alebo skôr pracuješ s ľuďmi, ktorých poznáš dlhodobo?

Väčšinu poznám už dlhšie, niektorých som však vyberal podľa toho, aby som mal v redakcii špecialistov na najkvalitnejšie európske súťaže. Nových ľudí som hľadal tak, že som sa pýtal súčasných redaktorov, či nepoznajú niekoho, kto sa vyzná do tej-ktorej ligy. Dotyčnému som dal na skúšku napísať článok na vybranú tému a ak sa mi páčil, tak som ho vzal.

Naposledy som to však urobil tak, že na mojej osobnej fanpage som vyhlásil konkurz. Ozvalo sa mi 14 ľudí, 9 z nich mi poslalo skúšobný článok do termínu, ktorý som určil a následne som vybral troch najlepších. S každým som sa rozprával cez skype a na základe toho som určil toho najvhodnejšieho kandidáta, s ktorým som si zároveň sadol aj ľudsky - to je pre mňa veľmi dôležité.

"Ak si nejaký fanúšik myslí, že vie viac než redaktor v časopise, stále môže napísať do správ."

 

Nikdy si nerozmýšľal nad tým, že svoj časopis spoplatníš?

Určite bude spoplatnený. Zatiaľ sa snažíme vychytať všetky muchy. Ak sa pozrieš na úplne prvé číslo a porovnáš si ho s tým najnovším, vyzerajú ako z úplne iných svetov. Takže až opravíme väčšinu chýb, časopis spoplatníme - a to sa stane najneskôr začiatkom budúcej sezóny.

Plánuješ aj marketingovú analýzu? Od čoho sa bude odvíjať cena jedného čísla?

Cenu už mám aspoň približne stanovenú. Veľa ľudí mi píše, že u mňa nájde mnoho informácií, ktoré inde nedostane. Vďaka tejto “hodnote navyše” si myslím, že môžem nastaviť cenu o čosi vyššiu, než je to u iných časopisov. Na druhej strane chcem, aby si mohol Fotbal netradičně kúpiť naozaj každý, takže nepôjde o žiadnu závratnú čiastku.

Futbalové ligy sa hrajú zväčša s týždňovým odstupom, každý víkend. Ty máš v pláne vydávať mesačník. Bude takáto periodicita stačiť?

Myslím, že áno. Budeme stíhať spracovať tie “hlavné drámy”. Komu by to nestačilo, na Facebooku máme stránky, ktoré pridajú denne aj 10 príspevkov.

Čo podľa teba chýba českým a slovenským športovým médiám? Aké informácie by si u nich privítal?

Že nejdú dostatočne do hĺbky, len kĺžu po povrchu. Ide im o kvantitu, nie o kvalitu. Ale úplne tomu rozumiem, dôležitá je čítanosť a často sa nevyhnú ani vyhľadávaniu senzácií či klebiet. Ide im o profit a väčšinu ľudí skôr zaujme správa, že Griezmann ide do United, než nejaká taktická analýza hry Chelsea. Bohužiaľ, je to tak. My však máme zacielené na fanúšikov, ktorí chcú niečo naviac, majú o futbale väčší prehľad a chcú ďalšiu “nadstavbu”. Títo fanúšikovia sú, prirodzene, náročnejší, kladú na našich redaktorov väčšie nároky. To však pre nás nie je problém ale naopak, motivácia. A ak si nejaký fanúšik myslí, že vie viac než redaktor v časopise, stále môže napísať do správ. Ak preukáže reálne znalosti, rád ho zapojím do chodu časopisu. Kvalitných ľudí nie je nikdy dosť.

 

"Komentáre o tom, že sa ľudia nič nedozvedia a že je to “celé tragické”, beriem ako súčasť všetkých aktivít na internete."

Koľko času venuješ futbalu?

Niekedy aj 10 hodín. Pozri, napríklad v sobotu začína o 12tej prvý zápas španielskej, talianskej ligy, po ňom nasledujú zápasy anglickej Premier League alebo nemeckej Bundesligy, až do ôsmej a večer ešte stíham taliansku alebo španielsku ligu - posledný zápas niekedy začína až o desiatej večer. Cez týždeň je to rôzne, tam sa však venujem skôr čítaniu kníh s mimofutbalovou tematikou.

Do akej miery sa nechávaš ovplyvniť fanúšikmi na Facebooku a ich kritikou?

Odozva je pre mňa dôležitá a sledujem ju. Navyše, futbal sa hrá pre fanúšikov - bez nich by tento šport predsa neexistoval. Poteší ma pochvala, cením si aj konštruktívnu kritiku. Úplne najlepšie je, ak mi niekto napíše, že sa mu čosi odo mňa nepáči. A k tomu napíše aj to, ako by to zlepšil. To sa mi stáva dosť často, ľudia niekedy nevidia veci z môjho pohľadu, ale som ochotný prijať ich kritiku ak viem, že v ich hodnotení majú pravdu. Komentáre o tom, že sa ľudia nič nedozvedia a že je to “celé tragické”, beriem ako súčasť všetkých aktivít na internete. Vlastne, je to celkom pozitívne - tí istí ľudia, ktorí píšu aké je to celé zlé sa na to nakoniec aj tak so záujmom pozerajú (smiech). A vždy sa vrátia na ďalší stream alebo na videá, čo je pre mňa známka toho, že to robím dobre. Alebo minimálne lepšie, než ostatní. Ak by to tak nebolo, nemali by potrebu moje názory vyhľadávať.

Určite si všímaš reakcie na Facebooku. Sú českí a slovenskí fanúšikovia príliš kritickí k futbalistom?

Sú, ale toto nie je problémom Slovenska a Čiech, všade na svete je to rovnaké. Podobné komentáre nájdeš na všetkých svetových weboch. Žijeme v období, v ktorom si každý môže vyjadriť svoj názor - a to je dobre (veď keby nebolo, nikto ma nepočúva), hoci niekedy sa človek dostane aj ku zmäteným komentárom od ľudí, ktorí sa v téme nevyznajú, no radi sa k nej vyjadria.

S Claudiom Ranierim, trénerom Leicesteru City

Ako vnímaš rôzne technické novinky vo svete futbalu, napríklad goal-line technológiu?

Som veľkým fanúšikom takýchto zmien. K technológii, ktorá ukazuje či mal ale nemal gól platiť - nedávno hrala Barcelona s Betisom. Barca strelila gól, rozhodca však loptu za čiarou nevidel, hoci tam v skutočnosti bola. Myslím, že tu viac povedať netreba. Toto je podľa mňa absolútna nutnosť.

Veľa fanúšikov hovorí, že toto do futbalu nepatrí, mal by byť hlavne o emóciách a vzruchoch. Ja si však myslím, že by sa malo viac diskutovať o dianí na ihrisku. Ak nastane nejaká kontroverzná situácia, ľudia zabudnú na krásne akcie, rieši sa len to, komu a ako bolo ukrivdené. A rozhodcovia za to nemôžu. Teda, nie postranní, tých nemám rád, sú to hrozní alibisti a často vidia úplne všetko, ale neodpískajú nič. Ale je mi ľúto hlavných rozhodcov, pretože majú ťažkú prácu. Mnohokrát fauly vidíte až na treťom-štvrtom opakovanom zábere, “sudca” sa však musí rozhodnúť okamžite. Technológie by teda určite pomohli futbalu a hlavne samotným rozhodcom.

Čo hovoríš na rozšírenie Majstrovstiev sveta na 48 účastníkov?

Na toto nemám vyhranený názor. Skôr sa mi páčil aktuálny model. Hoci nie som úplne proti, je to tak… 60 na 40. Mám pocit že tam bude už priveľa tímov a sezóna sa zase zbytočne predĺži aj hráčom, ktorí beztak odohrajú šialené množstvo zápasov.

Marco van Basten nedávno priniesol návrh na radikálne zmeny vo futbalových zápasoch (zrušenie ofsajdov, rozdelenie zápasu na štvrtiny, samostatné nájazdy v prípade remízy). Čo by si na dnešnom svete futbalu zmenil ty?

V prvom rade musím povedať, že tieto nápady mi prídu ako úplný nezmysel. Ako toto mohol vymyslieť bývalý futbalista? Od chlapca z laboratória by som to bral, ale Bastena v tomto fakt nechápem… Ako znela otázka?

Pýtal som sa čo by si na dnešnom futbale zmenil ty.

Som za to, aby rozhodcovia mali v uchu slúchadlo pre prípad, že by chceli udeliť červenú kartu - vtedy by im musel potvrdiť videorozhodca, či ide naozaj o tak závažný priestupok. Nejde o nič zložité a celé rozhodovanie by hru spomalilo možno o desať sekúnd.

Lukáš na jednej zo svojich ciest.

Nedávno si oznámil vydanie knihy. O čom je?

Kniha je o trénerovi Josém Mourinhovi. Nápad napísať ju vznikol asi pred dvomi rokmi, po prečítaní dvoch kníh o portugalskom kormidelníkovi, ktoré vyšli v češtine. Netvrdím, že boli zlé, veľa informácií z nich som však už dávno vedel a na môj vkus boli až príliš všeobecné, priveľmi sa venovali kariére a nešli “do hĺbky”. Moja kniha v skratke hovorí aj o tom, kde trénoval, viac sa však venuje priamo hre tých tímov ako aj búraniu mýtov, ktorých koluje o Mourinhovi požehnane. Hlavne však ide o jeho trénerské schopnosti, prácu s médiami a vo veľkom rozoberám jeho taktiku, do úplného detailu. Práve táto časť ma bavila z celej knihy najviac.

Ako ťažké je dnes vydať knižný titul?

To záleží od toho či máš peniaze. Ja si knihu vydávam sám, nikto ma v tom nepodporuje. Posledný mesiac a pol na Novom Zélande som si proste povedal, že budem len makať a namiesto dovolenky som šetril na vydanie tejto knihy.

Lukáš Práža je šéfredaktorom internetového časopisu Fotbal netradičně a vlogerom. Venuje sa písaným futbalovým analýzam aj videoobsahu, ktorý s futbalom súvisí. Okrem toho je vášnivým cestovateľom.

 

Ján Janočko

Časopis Fotbal netradičně: http://www.casopisfotbalnetradicne.cz/

Fanpage Lukáša Prážu: https://www.facebook.com/Prazaofficialcze/

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader