Pre veľa ľudí je ešte aj dnes cestovanie považované za niečo, čo si jednoducho nemôžu dovoliť a doslova sa ho boja. V posledných mesiacoch a rokoch je však známych už viacero tipov a trikov, ako pri cestovaní ušetriť a zároveň si ho užiť bez väčších obmedzovaní. V tomto článku vám prezradíme niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu a ocení ich aj vaša peňaženka.
Ako financovať cestovanie?
Možností ako financovať cestovanie je viacero. Dobrá správa je, že cestovanie sa za posledné roky výrazne zlacnelo a aj zjednodušilo. Víkendový výlet po Európe vás môže vyjsť už do 100 Eur a okrem letenky a ubytovania nemusíte nič ďalšie vybavovať. Aj na výlet do exotiky už nie je potrebné minúť hotové bohatstvo. Zatiaľ čo na prerábku bytu či kúpu auta si väčšina z nás zoberie požičku, na dovolenku napríklad na Bali postačí, keď si budete každý mesiac odkladať časť svojej výplaty. Každopádne platí staré známe, že kto chce, cestu si nájde a kto nechce, hľadá výhovorky. Pre nás cestovateľov by sa ešte dalo dodať, že kto s cestovaním začne raz, ten už neprestane. Súhlasíte?
Skúste alternatívy ubytovania, ktorých je dnes už veľa
Ak ste typ cestovateľa, ktorý so sebou nepotrebuje brať veľa kufrov a nepotrpí si ani na päťhviezdičkový hotel, tak celkom pekne viete ušetriť pri využívaní alternatív ubytovania. Medzi tie najznámejšie alternatívy posledných rokov patria portály ako Couchsurfing či Airbnb. Za podstatne lacnejšie peniaze dostanete komfortné a príjemné bývanie v bytoch alebo domoch iných ľudí. Okrem toho, že ušetríte na ubytovaní, tak sa často stáva, že títo prenajímatelia nemajú problém postarať sa aj o jedlo pre vás, či dokonca sú ochotní urobiť vám prehliadku daného miesta zadarmo. Určite sa to oplatí, lebo vďaka takýmto ľuďom nazriete do bežného života a kultúry ľudí danej krajiny či mesta. Ďalšou možnosťou sú aj zľavové portály či last minute pobyty, vďaka ktorým sa vám tiež podarí ušetriť dosť peknú čiastku.
Rozmyslite si, či potrebujete priniesť domov suveníry pre celú rodinu
Aj keď si veľa z nás chce z ciest priniesť domov nejakú drobnosť či suvenír, tak si dobre premyslite, či ich potrebujete aj vy. Určite by sa vaša rodina či kamaráti potešili, že ste na nich v danej krajine mysleli, no niekedy sa výsledná suma za nakupovanie takýchto drobností zbytočne navýši. Stáva sa aj to, že predajcovia suvenírov využívajú neznalosť cien turistov, ktorí potom za suveníry zbytočne preplácajú. Vašich blízkych viac poteší to, že ste sa šťastne vrátili domov a že uvidia na fotkách miesta, ktoré ste navštívili a vypočujú si vaše zážitky.
Využívajte miestnu dopravu
Na veľa miestach môžete nájsť taxíky, ktoré vás lákajú na “výhodnú” jazdu, no veľakrát sa stane, že človek taxikárom naletí a zbytočne cestu preplatí. Ak vám nevadí presúvať sa z miesta na miesto pešo, či na bicykli, tak skúste práve to. Môže sa síce stať, že zablúdite, no veľakrát sa stane aj to, že objavíte miesta či pamiatky, o ktorých ste ani len netušili a nenašli ste ich ani v žiadnych bedekroch. Ak ste na jednom mieste dlhšie, skúste si zistiť či mestská doprava ponúka výhodnejšie, trebárs týždenné lístky, ktorých cena je výrazne nižšia, ako keby ste si kupovali nový lístok pri každej jazde.
Jedzte tam, kde jedia domáci
Pri cestovaní a spoznávaní daného miesta sa oplatí stravovať sa v lokálnych podnikoch, kde sa stravujú aj domáci obyvatelia. Nielen, že sú tam omnoho nižšie ceny, ale je tam aj väčšia záruka toho, že jedlo bude čerstvé. A aj atmosféra takýchto podnikov vás viac priblíži k atmosfére celého mesta.
Na čo netreba pri cestovaní zabudnúť?
Nové miesta, noví ľudia, nová kultúra, to všetko vie človeka pohltiť a nadchnúť do takej miery, že potom zabúda na základné náležitosti spojené s cestovaním. Okrem iného preto netreba zabúdať ani na cestovné poistenie, ktoré vám pomôže v prípade úrazu v zahraničí, pretože ušetriť viete na veľa veciach, ale šetriť na svojom zdraví sa určite nevypláca.
Súvisiace články:


Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader