Zaujímavosti / Zdravie / 19. júl 2016

Cuketa - zdravá, chutná a všestranná superpotravina

Vynikajúca chuť, množstvo vitamínov a všestranné využitie - to všetko v jednej super potravine.

Toto obdobie patrí cukete. Je chutná, zdravá a dá sa pripraviť asi na milión spôsobov. Môžete ju piecť, grilovať, použiť ako prílohu k mäsu, ľahkú večer alebo z nej upiecť chutný koláč. Okrem toho má aj množstvo zdravotných výhod. S vysokým obsahom živín a malým množstvom kalórii predstavuje priam dokonalú potravinu.

Pomáha predísť rakovine -  cuketa je mimoriadne bohatá na vlákninu, ktorá chráni hrubé črevo pred karcinogénmi a súčasne sa podieľa na zdravej funkcii čriev. Kyselina listová spolu s vitamínmi A a C sú silnými antioxidantmi, ktoré ničia karcinogény vedúce k mnohým zhubným nádorom.

Môže zlepšiť astmu - príznaky astmy sa dajú účinne zmierňovať aj konzumáciou tejto chutnej zeleniny vďaka vysokému obsahu antioxidantu - vitamínu C, ktorý má silné protizápalové vlastnosti.

Znižuje hladinu cholesterolu - cuketa môže vďaka množstvu vlákniny znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Vláknina spolu s kyselinami produkovanými v pečeni podporuje trávenie tukov a tým znižuje cholesterol v tele.

Pomáha predísť mŕtvici a zástave srdca - už šálka cukety obsahuje asi 10% odporúčanej dennej dávky horčíka, ktorý znižuje riziko infarktu a mŕtvice. 

 

Vysoký obsah živín - cuketa obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a zdraviu prospešných látok. Obsahuje tiež množstvo luteínu, ktorý je dobrý pre vaše oči, vitamín B6, mangán, riboflavín a asi z 95% ju tvorí voda

Znižuje krvný tlak - spolu s horčíkom sa v cukete nachádza aj draslík, ktorý pomáha znižovať krvný tlak. Jej konzumáciou tiež môžete predísť artérioskleróze, ktorá je vysokým tlakom spôsobená.

Obsahuje betakarotén - betakarotén sa nachádza v jej kôre, takže ju pred varením či pečením nešúpte, nezabudnite ju však poriadne vyumývať.

Znižuje príjem kalórii - viete, že cuketa má mimoriadne nízky obsah kalórii? Priemerná porcia cukety sa skladá asi z 30 kalórii. To je to, čo ju robí perfektnou zeleninou, ktorá uspokojí hlad bez zvýšenia príjmu kalórii a narušenia diétneho plánu.

Monika Budayová/en.amerikanki.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader