Inštalácia keramických makov sa stále vyvíja a odhalená bude 5. augusta 2014, čo je 100 rokov od prvého dňa účasti Veľkej Británie v I. svetovej vojne.
Po Tower of London sa leje krv v podobe keramických divých makov. Je to inštalácia pri príležitosti stého výročia začiatku prvej svetovej vojny (28.júla 1914). Na svedomí ju majú umelci - keramik Paul Cummins a dizajnér Tom Piper. Pamätník sa volá "Blood Swept Lands and Seas of Red".
S inštaláciou sa už začalo, sprístupnená bude 5. augusta a posledný mak bude položený 11. novembra. Dokopy by malo spomienku vyjadrovať 888 246 divých makov - toto číslo symbolizuje všetky britské a koloniálne armádne obete I. svetovej vojny.
Prečo divé maky? Nie je to len ich sýtočervenou farbou, ktorá pripomína krv preliatu počas vojny. Vlčie maky sú symbolom vojnových veteránov. Za rozšírenie tohto symbolu sa najviac postarala báseň podplukovníka Johna McCraea "Na flámskych poliach". John McCrae bol členom kanadských zdravotníckych služieb a v básni opísal ako na hroboch vojakov a bojových poliach jedného dňa rozkvitli tisícky červených makov.
O vlčích makoch sa však hovorí pri každej vojne. Je to zrejme tým, že semeno maku dokáže v zemi odpočívať niekoľko rokov. Výbuchy pôdu na bojiskách preryjú a rozbrázdia, čo spôsobí, že sa maky preberú k životu. No a červené kvety začínajú kvitnúť práve vtedy, keď ostatné ešte spia, čo spôsobí krvavú záplavu.
Dušana Lukáčová/thisiscolossal.com/anlet.cz/hrp.org.uk
Súvisiace články:


Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader