Zaujímavosti / Videá / 29. marec 2014

Dojímavá reakcia hluchej ženy, ktorá po prvý raz počuje ľudský hlas

Skúste si dať na chvíľku štuple do uší a ďalej „normálne“ fungovať. Väčšina z nás by vydržala pár minút, možno hodín, ale čo keby sme takto mali žiť celý svoj život? Nepočuť hlas milovanej osoby, šum lístia alebo tóny obľúbenej pesničky. Bohužiaľ, na svete je veľmi veľa ľudí, ktorí nikdy v živote nepočuli ani len jeden jediný tón. Pamätáte si prvé slová, ktoré ste v živote počuli? Určite nie, ale Joanne Milne si ich stopercentne bude pamätať do konca svojho života.

Joanne Milne sa narodila s Usherovým syndrómom, čo je veľmi vzácne genetické ochorenie, ktoré ovplyvňuje zrak, sluch ale aj telesnú rovnováhu.  Joanne nikdy nepočula žiaden zvuk a akoby toho nebolo dosť, postupne začína strácať aj zrak. Vďaka unikátnemu prístroju však vzplanula iskrička nádeje nielen u nej, ale aj ostatných ľudí postihnutých podobným ochorením.

Teraz, keď má Joanne 39 rokov, získala bilaterálny kochleárny implantát. Špeciálny ušný prístroj, určený na pomoc sluchovo postihnutým ľuďom. Chirurgovia jej nainštalovali prijímač a stimulátor pod kožu priamo do kosti. Elektródy vychádzajúce zo zariadenia stimulujú ušného slimáka a následne sú sluchovým nervovým systémom spracovávané na zvuk.

Zariadenie obsahuje mikrofóny na vyzdvihnutie zvuku, vysielač a rečový procesor, ktorý dáva prednosť vnímaniu ľudskej reči. Kým sluchové pomôcky sa využívajú na zosilnenie zvuku pre tých, ktorí trpia menej ťažkou stratou sluchu, kochleárny implantát skutočne musí zbierať zvuky a previesť ich do takých signálov, ktoré môžu byť interpretované v mozgu. V roku 2012 bolo na svete už asi 324 000 ľudí, ktorí dostali tieto implantáty. Vzhľadom na povahu zariadení, odbornosť chirurgov a pooperačné zotavovanie však nie je prekvapujúce, že k väčšine implantácií dochádza vo vyspelých krajinách.

Na nasledujúcom videu, nakrútenom Joaninnou matkou, môžeme vidieť priame reakcie po tom, ako bol jej prístroj po prvý krát zapnutý. Po tom, ako celý svoj život prežila v úplnej tichosti, po prvý krát počuje slová svojej sestry. Pozrite si neuveriteľné reakcie človeka v okamihu, kedy sa jeho život navždy zmenil k lepšiemu.

Monika Budayová / iflscience.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader