Zaujímavosti / Cestovanie / 26. máj 2014

Električka s jediným koňom pod kapotou

Koľko koní pod kapotou skrýva táto električka v južnej Austrálii je jednoduchá otázka aj pre menej technické typy. Jedného, ktorého môžete vidieť na vlastné oči, pohladkať ho alebo mu dať kocku cukru. Výletnú električku tam totiž ťahajú ozajstné kone.

Mesto Victor Harbor sa nachádza na pobreží polostrova Fleurieu, asi 80km južne od Adelaide v južnej Austrálii. Pôvodne bolo domovom austrálskych domorodých ľudí, ktorí lovili zver a zbierali plodiny v úrodnej krajine, kým ju v roku 1802 neobjavili Európania. Dnes je obľúbenou turistickou destináciou s trošku neobvyklou, no veľmi obľúbenou aktivitou pre návštevníkov. Električkou ťahanou koňom sa môžete previezť po 630 metrov dlhej drevnej hrádzi, ktorá spája Fleurieu a neďaleký ostrov Granite. Tento malý ostrovček je domovom veľkej kolónie tučniakov, ktoré sú tak isto veľmi obľúbenou atrakciou, no zdržiavajú sa tam prevažne v noci, pretože v skorých ranných hodinách odchádzajú loviť ryby a vracajú sa až pri západe slnka. 

Team Clydesdale Horses „zamestnáva“ zopár koní, ktoré robia na niekoľko zmien každý týždeň. Električky jazdia na kolieskových ložiskách, aby táto práca nebola pre kone ťažká, namáhavá a nepohodlná. Naraz odvezie až 50 cestujúcich a doteraz je len jednou z mála konských električkových liniek, ktoré ešte poskytujú verejnú prepravu.

Po tom, ako bola južná Austrália kolonizovaná v roku 1826, polostrov začal vyvážať rybí olej. Navigovanie veľkých parníkov prevážajúcich tovar však bolo veľmi náročné a nebezpečné, preto sa rozhodlo, že je potrebné postaviť železnicu. „The Causeway“ vznikla až okolo roku 1867 po tom, ako sa železnica rozšírila na ostrov Granite. Kone boli používané namiesto parných motorov a tento spôsob prepravy sa stal natoľko populárnym, že sa rozšíril aj o električky prepravujúce ľudí. Spor z roku 1954 medzi prevádzkovateľmi a miestnymi radmi však viedol k rekonštrukcii, ale bez koľajníc. Našťastie, o niekoľko rokov neskôr pri príležitosti 150. výročia južnej Austrále, boli predložené viaceré návrhy na špeciále projekty a eventy a jedným z nich bol aj projekt na obnovenie konskej električkovej trate. Postavila sa replika električkových vozov, trate boli opravené a služby sa mohli opäť začať. 

Monika Budayová/amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader