Zaujímavosti / Cestovanie / Tech / 18. júl 2014

Eskalátor pomáha cyklistom prekonať strmé kopce bez toho, aby sa zapotili

Kopec v nórskom meste Trondheim je tak vysoký a strmý, že cyklistom dá poriadne zabrať, aby sa dostali až na jeho vrchol. Aby sa teda podporila miestna cyklistika, na kopci bol nainštalovaný „výťah“ pre cyklistov, ktorý im pomôže dostať sa až na vrchol strmého kopca bez väčšej námahy. Navyše, tento úžasný eskalátor je šetrný k životnému prostrediu.

Škandinávia je známa svojim úsilím o zlepšenie kvality života, takže niet divu, že práve oni prišli s takýmto nápadom. Mnoho ľudí v USA by tiež chceli podobný eskalátor vo svojich mestách, ako ich však poznáme, je celkom možné, že oni by ich používali aj na obyčajných rovinkách.

130 metrov dlhá lanovka ma maximálnu kapacitu šesť cyklistov za minútu, ktorí sú od seba vzdialení 20 metrov. Prvý prototyp bol postavený v roku 1993 pod názvom Trampe, no neskôr bol premenovaný na CycloCable. Počas jeho 15 ročnej prevádzky pomohol na kopec viac ako 200 tisíc cyklistom, ktorí jednoducho položia nohu na platformu a nechajú sa vytlačiť do kopca rýchlosťou asi 3km/h.

V roku 2013 bol eskalátor aktualizovaný podľa nových bezpečnostných predpisov v súlade s požiadavkami európskej smernice. Dizajn bol vynájdený cyklistickým nadšencom Jarle Wanvikom, ktorý dúfa, že podobné eskalátory by mohli byť v snahe podporovať cyklistiku inštalované po celom svete.

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader