Cestovanie / 07. december 2013

Európske mestá, ktoré sa v zime oplatí navštíviť

Zima prichádza do Európy v najrôznejších podobách. Na severe teploty siahajú desiatky stupňov pod nulu, zatiaľ čo v niektorých krajinách ľudia nepotrebujú ani len zimnú čiapku. Pokiaľ si však myslíte, že Vianoce bez treskúcej zimy a kopy snehu nie sú to pravé orechové ,no česko-slovenská zima vám už zaváňa stereotypom, je ten pravý čas zbaliť si kufre a zavítať do niektorého z európskych miest.

Objavíte tajomstvá najrôznejších zvykov, vychutnáte si tú pravú vianočnú atmosféru, aj keď možno z iného uhla, a hlavne získate množstvo nových zážitkov. Pod bielou pokrývkou má totiž každé miesto svoje zvláštne čaro.

Moskva, Rusko - Moskva, to je v zime ozajstná výzva. Mrazivé teploty a obrovské snehové valy síce vedia byť nemilosrdné, avšak pohľad na túto zmrznutú krajinu určite stojí za to. Srdce východnej Európy totiž nikdy nespí. Keď už sa ju rozhodnete navštíviť, prezrite si aj jedno z najkrajších miest v meste St. Basil’s Cathedral. A hlavne, nezabudnite na veľa teplého oblečenia.  

Miláno, Taliansko - aj keď Miláno je známe skôr ako mekka módy, je to taktiež nádherné mesto. Stará architektúra je o to príťažlivejšia v čase Vianoc. Milánska katedrála v objatí snehových vločiek vyzerá ako z rozprávky.

 

Londýn, UK - v londýnskom Hyde Park sa môžete počas zimy vyblázniť na najväčšom klzisku v celej Británií. Londýn je v zime naozaj plný možností. Okrem klziska môžete navštíviť výstavu ľadových sôch či mnoho atrakcií ako napríklad vyhliadkové koleso Observation Wheel. Vianočné trhy zas ponúkajú množstvo špecialít a originálnych vianočných darčekov.

Frankfurt, Nemecko - vianočné trhy s najstaršou tradíciou v Nemecku nájdete vo Frankfurte. Ponúkajú nekonečné množstvo vianočných cukroviniek, sušienok, koláčov či dekorácií, ktoré sú krásne, kvalitné a za prijateľnú cenu. Slávny spisovateľ a básnik Johann Wolfgang Goethe, ktorý sa narodil práve vo Frankfurte bol tiež veľmi veľkým fanúšikom vianočných cukroviniek.  

Paríž, Francúzsko - užite si nádherný výhľad na Paríž priamo z unikátneho klziska Eifelovej veže. Skvelé miesto na vytvorenie nezabudnuteľných zážitkov. Klzisko sa nachádza na prvom poschodí tejto známej francúzskej pamiatky a je umiestnené medzi dvoma masívnymi oceľovými nohami veže. Až 80 korčuliarov naraz si môže vychutnať tento nevšedný zážitok z korčuľovania.

Viedeň, Rakúsko - “Christkindlmärkte” viedenské vianočné trhy sú známe už vyše 700 rokov. Trhy plné nostalgie, zábavy, romantiky a hlavne vianočnej atmosféry. Súčasťou sú už tradične rôzne koncerty, živý betlehem a adventný kalendár či detská vianočná dielňa v miestnej radnici. Viedenskými ulicami sa vznáša vôňa vianočného punču, ovocia, cukrovej vaty a pečených gaštanov - perfektný spôsob ako sa dostať do vianočnej nálady.  

Abisko, Švédsko - takmer najsevernejšie miesto Európy, kam je ešte možné dostať sa vlakom, je miestom pre ozajstných milovníkov zimy. Slnko tu totiž v decembri a januári nevychádza počas niekoľkých týždňov. Táto tma ho ale robí jedným z najúžasnejších miest na svete, kde si môžete vychutnať Northern Light. Celoživotná skúsenosť, na ktorú nikdy nezabudnete. Keď už tu budete, určite navštívte aj slávny Ice Hotel, najväčší ľadový hotel na svete postavený asi z 30 000 ton „snis“, čo je zmes snehu a ľadu.

Rovaniemi, Fínsko - oficiálne bydlisko Santa Clausa, predovšetkým Američanmi obľúbeného fúzatého pána, je síce plné vianočných klišé ale tiež nefalšovanej vianočnej atmosféry, ktorú dopĺňajú soby a hlavne veľa snehu. V Arktikum Museum môžete nahliadnuť do tajomstiev života v týchto zemepisných šírkach. Pri návšteve tejto krásnej krajiny si však treba uvedomiť, že na teplomeri je viac čísel pod nulou ako nad ňou, preto si nezabudnite zbaliť to najteplejšie oblečenie.

Skúste aj vy počas sviatkov zažiť niečo nové. Predsa len je lepšie raz vidieť, ako stokrát čítať. A tieto miesta naozaj za návštevu stoja. Už len z dôvodu, že zážitky z cestovania sú niečím, čo nám nikdy nikto nezoberie.

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader