Zaujímavosti / Cestovanie / 12. jún 2014

Hrôzostrašná, no pri tom úžasná cesta medzi Argentínou a Čile

Ak máte strach z výšok, alebo vám pri dlhých kľukatých cestách v aute býva zle, tejto ceste sa určite vyhnite. Nachádza sa totiž v nadmorskej výške takmer 3 000 m a tvorí ju 29 šialených serpentín.

Paso Internacional Los Libertadores je horský priesmyk v Andách, ktorý tvorí hlavnú dopravnú tepnu medzi Argentínou a Čile. Spája hlavné mesto Santiago s Mendozou a so svojimi 29 náročnými serpentínami v strmom svahu patrí k jednej z najnáročnejších a najvyťaženejších ciest.

Cesta na Čilskej strane začína strmým stúpaním, približne 50km od mesta Los Andes, ktoré leží 70km severne od Santiaga. Prvých 20 serpentín sa ťahá asi 4 kilometre so zmenou v nadmorskej výške z 2,275 m na 2,550 m. Cesta potom stúpa o niečo miernejšie ďalšie 2 kilometre na nadmorskú výšku 2,650 m. 9 zostávajúcich serpentín vás dostane 2,800 m nad more a od tohto bodu je to ešte 7 kilometrov ku začiatku starej cesty vedúcej až na samotný vrchol.

Argentínska strana priesmyku je miernejšia a lepšie udržiavaná. Tiež je tu väčšia premávka, pretože mnoho turistov cestuje hore a naspäť, aby si vychutnali krásny výhľad z vrcholu hory. Z Čilskej strany je svah oveľa strmší, nebezpečnejší a zostupuje sa z neho po prudkých serpentínach.

V nadmorskej výške 3,175 m sa nachádza tunel, v ktorého prostriedku leží hranica medzi Argentínou a Čile. The tunnel of the Christ bol otvorený v roku 1980 a je dlhý 3,080 metrov. Výlet na toto miesto si však naplánujte radšej na letné mesiace, pretože počas zimy môže byť cesta z bezpečnostných dôvodov uzavretá. Ťažký sneh často krát blokuje oba jej konca a tiež hrozí lavína kameňov. Jedna z najdesivejších a súčasne najrušnejších ciest vedúca až na najvyšší vrchol južnej Ameriky Mount Acouncagua je však veľkolepá a jazda po nej určite stojí za to. Na jej vrchole vo výške 3,830 metrov nad morom je slávna socha Krista Vykupiteľa, ktorá bola odhalená v roku 1904 ako oslava mierového riešenia sporu o hranice medzi oboma krajinami. 

Monika Budayová/amusingplanet.com

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader