Zaujímavosti / Tech / 15. apríl 2014

Inteligentné cesty sa stávajú realitou

Inteligentné diaľnice už nie sú len snom budúcnosti. Úsporu energie spojenú s vyššou bezpečnosťou počas jazdy sľubuje svietiaca holandská diaľnica N329.

Minulý týždeň bol v Holandsku predstavený 500 metrový úsek inteligentnej diaľnice s názvom „Route 66 of the future“. Sľubuje úsporu energie a vyššiu bezpečnosť na cestách. Projekt navrhnutý Daanom Roosegaardem a holandskou firmou Heijmans Infrastructure využíva technológiu "glow-in-the-dark". Cestné značenia na úseku diaľnice N329 v Oss, asi 100 kilometrov juhovýchodne od Amsterdamu, sú natreté farbou, ktorá obsahuje foto-luminiscenčný prášok. Ten sa počas dňa nabíja, aby následne vypúšťaním jemného zeleného svetla osvetľoval diaľnicu po celú noc.

Na klasické pouličné osvetlenia sa vynakladajú nemalé náklady a v snahe predísť zbytočným výdavkom a vysokej spotrebe energie sa tieto svetlá počas noci vypínajú. Ročne sa tiež míňajú miliardy na dizajn, inovácie a vývoj v automobilovom priemysle, no na cesty, ktoré určujú vzhľad našich krajín, sa nejako zabúda. Našťastie sa nájdu aj takí ľudia, ktorí nejdú s davom a prichádzajú s inovatívnymi nápadmi ako Daan Roosegaarde a firma Heijmans, ktorí investovali práve do diaľnic. Cieľom ich projektu je, aby cesty boli viac udržateľné, interaktívne a bezpečné a to za pomoci svetla, energie a dopravných značiek, ktoré sa automaticky prispôsobujú dopravnej situácií.

Tieto diaľnice dokonca samy varujú pred námrazou či možnosťou šmyku. Vďaka dynamickým značkám, ktoré sa stávajú viditeľnými pri výkyvoch teploty, čo umožňuje povrchu vozovky relevantnú komunikáciu a dopravné informácie smerom k vodičovi. Ak teplota klesne tesne nad bod mrazu, na diaľnici sa objavia ľadové kryštáliky, ktoré vás varujú pred klzkou vozovkou a možnosťou šmyku.

Či tento pilotný projekt povedie k realizácií na ďalších neosvetlených cestách je však otázne. Bola by to príliš veľká investícia, no ak by sa takýmto spôsobom zlepšila, jeho rozšírenie by sme určite privítali. The UK Highways Agency sa rozhodla celý tento proces sledovať, pretože jednou z obáv je, či a ako bude toto značenie fungovať v zimnom období, kedy sú dni kratšie. Tiež sa časom zistí, ako farba drží na povrchu a odoláva počasiu a opotrebovaniu. Ak sa vám teda nechce čakať, kým sa tento projekt dostane aj na Slovensko, spravte si menší výlet do Holandska a cestu po N329 si načasujte až na nočné hodiny.

Monika Budayová/iflscience.com/studioroosegaarde.net

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader