Person to Person je novší spôsob pôžičiek a investícií, ktorý je čoraz viac vyhľadávaný. P2P investície síce nie sú chránené Fondom ochrany vkladov, ale ak viete ako investovať môžete sa tešiť z celkom vysokých výnosov.
Máte nejaké našetrené eurá a chceli by ste ich investovať a získať z nich lepší výnos než v bankách? Investovanie do P2P môže byť pre vás riešením - môžete získať lepší úrok ako v banke na bežných, termínovaných či iných šetriacich vkladoch. Takto môžete nechať svoje financie, ktoré práve nepotrebujete zarábať.
Čo je P2P
P2P môže byť investovanie, ale aj pôžička. V našich končinách ide o pomerne nový spôsob finančných transakcií, ktorý sa tu ale rýchlo udomácňuje. P2P je skratka, ktorá znamená Person to Person – alebo ľudia ľuďom. Ide o pôžičky a investície nebankového charakteru.
P2P pôžičky
Banky aj keď stále ponúkajú „výhodné“ pôžičky takmer každému nie každému aj naozaj požičajú. Majú kritériá, ktoré ak nespĺňate pôžičku, či úver jednoducho nedostanete. Ak ale peniaze potrebujete môžete sa obrátiť na P2P platformy. Tieto platformy slúžia ako sprostredkovateľ medzi osobami, ktoré majú financie a chcú ich investovať a ľudí, ktorí si potrebujú požičať.
To ale nie je jediným plusom týchto pôžičiek. Neraz si môžete požičať peniaze za menší úrok než v banke.
P2P investovanie
Ak rozmýšľate ako investovať rozumne a s istotou informujte sa o P2P investíciách. Aj keď ide o nebankové transakcie patrí tento typ investovania k bezpečným investíciám. Svoje vlastné peniaze prostredníctvom platformy požičiate ľuďom, ktorí ich potrebujú. Získate lepší úrok ako v banke a navyše, pomôžete osobám, ktoré peniaze potrebujú. Do osobného kontaktu s nimi neprídete a o svoje peniaze a úroky sa tiež nemusíte obávať.
Možno sa vám zdá, že môže ísť o dosť rizikové investovanie - nemusíte sa toho až tak veľmi obávať. Spoločnosti, ktoré tento spôsob zhodnocovania peňazí prevádzkujú sa zameriavajú na pár dôležitých faktorov, ktoré vaše peniaze dostatočne ochránia.
Hodnotenie žiadateľov
Každá spoločnosť má vlastný hodnotiaci systém žiadateľov o pôžičku. Niektoré ho majú prísnejší, niektoré menej, vždy ale platí, že nároky platforiem na kritériá žiadateľa o úver sú menej prísnejšie než tie v banke. Z tohto hľadiska sa žiadatelia o P2P pôžičku rozdelia do skupín v závislosti od ich schopnosti splácať.
Diverzifikácia
Táto časť by mala zaujímať všetkých, ktorí sa rozhodli investovať do toho finančného systému. Ide o spôsob nakladania vašich vložených financií. Tie sú rozdelené medzi viaceré pôžičky, ktoré majú rôznu výšku úveru, rôznu dobu splatnosti, rôznu výšku mesačného poplatku.
Investovanie do nehnuteľnosti – zdá sa vám to nemožné? Ak niekto potrebuje požičať peniaze na kúpu bytu, či domu a obráti sa na tento spôsob pôžičiek je to možné. Dostane časť vašich financií. Ďalšia časť vašich financií sa môže požičať aj osobe, ktorá potrebuje menšiu sumu (pár desiatok – stoviek euro). Vaša investícia sa rozdelí do viacerých pôžičiek. Takto máte istotu, že o svoje peniaze neprídete ak si niekto zmyslí nesplácať úver.
To isté ale platí aj o P2P pôžičkách. Nepožičiavate si v podstate od jednej osoby, ale od viacerých osôb – teda máte kolektívnu pôžičku, na ktorú sa vám poskladalo viac investorov.
Ako investovať do P2P
Žiadatelia o pôžičku sú podľa hodnotenia rozdelení do niekoľkých skupín. Záleží to od toho ako sú schopní splácať úver. V závislosti od toho sa líšia aj úroky, ktoré môžete ako investor zarobiť. Čím vyššia je bonita žiadateľa, tým menšie sú úroky, ktoré môžete získať. Ak je ale riziko, že úver žiadateľ nemusí splatiť vyššie tým vyššie sú vaše úroky. Je tu ale aj riziko, že o svoje peniaze prídete ak žiadateľ nebude schopný svoj úver splácať. P2P investície nesú so sebou isté riziko. Preto si rozmyslite akú platformu pre investovanie využijete, do akého rizika pôjdete a akú časť financií ste ochotní obetovať.
Môžete sa rozhodnúť pre pravidelné investovanie a svoje peniaze tak pravidelne úročiť. Koľko, na aký úrok a na aký čas peniaze investujete záleží od dohodnutia a podmienok spoločností, ktoré tieto transakcie sprostredkúvajú.
Pri výbere platformy, prostredníctvom ktorej chcete peniaze investovať sa zamerajte nie len na výnos, ale aj na to, či majú garančný fond. Z tohto fondu vám spoločnosť vyplatí vložené peniaze ak by nastal problém so splácaním pôžičiek.
Spoločnosti poskytujúce P2P financovanie
Na Slovensku je niekoľko spoločností, ktoré vám tento spôsob investovania umožnia. Môžete sa rozhodnúť pre pravidelné investovanie a svoje peniaze tak pravidelne úročiť.
Žltý melón
Platforma, ktorá pôsobí na Slovensku a aj v Českej republike. Výnosy tejto platformy sa pohybujú od 7,7 do takmer 12%.
Ak budete náhle potrebovať svoje peniaze dostanete sa k nim celkom jednoducho – predáte svoje investície ďalším investorom.
Zinc Euro
Zvolíte si výšku a dĺžku investície a každý mesiac dostávate na svoje konto v tejto platforme časť peňazí. Po uplynutí doby investície budete mať všetky peniaze aj s úrokmi na svojom konte. Peniaze si môžete priebežne vyberať, znova investovať, alebo si ich vybrať až na konci doby investovania. Výnos sa môže vyšplhať až na 5% ročne.
Zinc Euro má garančný fond, z ktorého vám aj napriek prípadného nesplácania úveru budú peniaze posielať.
Majak
Vaša investícia je v tejto spoločnosti zabezpečená rozložením vašej investície medzi viacerých dlžníkov. Sľubovaný výnos sa pohybuje okolo 7% ročne.
Port System
Po zaregistrovaní a vložení financií (minimálne 500 euro) môžete začať investovať. Investujete do rýchlych pôžičiek. Vy sami sa rozhodujete do akej pôžičky investujete. Ak sa rozhodnete zle, o svoje peniaze neprídete (aspoň tak to garantuje spoločnosť na svojich stránkach). Výnos sa pohybuje od 20 do viac ako 50%.
(deed/PR)
Súvisiace články:
Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader