Vedci majú o problematike počasia množstvo rôznych poznatkov, podľa biometeorológov sa v súčasnosti predpovedá ťažko. V posledných rokoch registrujeme historické teplotné rekordy, ale aj problémy s nimi spojené.
Na počasie reaguje každý ľudský organizmus, niekto menej a niekto aj viac. Najcitlivejšie reagujú na počasie a jeho zmeny meteosenzitívni ľudia. Týto dokážu už niekoľko dní vopred vycítiť, že sa blíži zmena. Najnáročnejšie pre organizmus je počasie kedy sa veľmi často a hlavne rýchlo mení teplota a tlak ovzdušia.
Každé ročné obdobie prináša so sebou typické súvislosti medzi počasím a ľudským organizmom.
Jar je nebezpečná práve pre nepredvídateľné výkyvy počasia, k čomu sa pridružuje nižšia výkonnosť organizmu, častá únava, ale aj dýchacie ťažkosti. Teplé leto dáva šancu na psychickú pohodu.
Nebezpečné sú však vlny horúčav, ktoré sú spojené so srdcovo cievnymi a dýchacími problémami. Taktiež jeseň môže byť pre organizmus náročná. Úbytok slnečného svitu znásobuje výskyt depresie a smútku. Zima môže byť mrazivá a pomerne dlhá, ale netreba sa jej báť. Dôležitá je stálosť počasia a pozor si treba dávať na prudké prechody z tepla do mrazu.
Posledných pár rokov sa veľká pozornosť venuje predpovedi počasia. Ľudia prejavujú stále väčší záujem o správy súvisiace s vývinom počasia, pretože počasie ovplyvňuje všetky ľudské činnosti. Navyše má predpoveď počasia aj spoločenský charakter vraj 9 z 10 ľudí by nedokázalo nadhodiť ani jednoduchú konverzáciu, nebyť možnosti zvoliť tému počasia.
(D/PR)
Súvisiace články:
Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader