Udržať si dobrú náladu môže byť náročné, keď sa na nás z každého rohu valia všetky tie desivé správy. Denne čítame koľko ľudí zomrelo na ochorenie covid-19 alebo čo všetko sa deje za našimi hranicami na Ukrajine. Cieľom tohto článku je ukázať ako si udržať psychickú pohodu aj počas psychicky náročných situácií.
Mimo všetky katastrofy, o ktorých počúvame z médií, má každý z nás aj svoje vlastné problémy a starosti. V kombinácií s tým čo sa deje vo svete sa nám môže zdať akoby sa na nás rútil celý svet. Nižšie vám ponúkame 5 rád ako byť psychicky odolnejší a čo všetko môžete urobiť pre svoje psychické zdravie.
1. Pozitívne sebectvo
Niekedy popri všetkom tom, čo sa deje vo svete máme pocit akoby na nás alebo našich problémoch vôbec nezáležalo. Dokonca môžeme mať zlý pocit z toho, že sa zaujímame o svoje problémy pričom vidíme, aké hrozné veci sa odohrávajú blízko nás. Takýto pohľad na vec môže byť veľmi škodlivý, pretože môže viesť k zanedbávaniu seba alebo svojich povinností. Pre vybudovanie odolnosti voči stresu a úzkosti potrebujeme pravý opak. Vyčleňte si čas pre seba, venujte sa svojím koníčkom, urobte si skrášľovací deň alebo sa zrelaxujte pri dobrej knihe.
2. Je dobré izolovať sa od médií a sociálnych sietí?
Izolácia od zdroja všetkých informácií, ktoré nás znepokojujú sa môže zdať ako logické riešenie, avšak nie vždy to tak musí byť. Pokiaľ by sme sa chceli vyhnúť každej správe, ktorá je pre nás nepríjemná je dosť pravdepodobné, že by sme sa museli izolovať úplne. Prestať sa rozprávať s kamarátmi či s rodinou a všetkým „zlým“ informáciám sa len vyhýbať nemusí byť to najšťastnejšie riešenie. Po odpojení sa od médií môže taktiež nastať fenomén, kedy ľudia začnú pociťovať úzkosť z toho, že nemajú informácie o tom čo sa deje a môžu byť aj náchylnejší na dezinformácie.
Najlepšie, čo sa dá urobiť je vyčleniť si denne alebo týždenne určitý čas, počas ktorého si skontrolujete čo sa deje u nás či vo svete. Môže ísť napríklad o hodinu denne, počas ktorej si pozriete aktuálne informácie a mimo tento určený čas budete dodržiavať digitálny detox. V rámci podpory kritického myslenia je najlepšie čerpať informácie z viacerých zdrojov. Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí nad všetkým veľmi premýšľajú je dobré vyhradiť si čas aj na premýšľanie o téme, ktorá vás aktuálne trápi. Je to z toho dôvodu, že pokiaľ si na premýšľanie nevyhradíte určitý čas, myšlienky o tom čo sa deje vás budú bombardovať celý deň alebo v horšom prípade celú noc.
3. Ako môžem pomôcť?
Aktivity ako dobrovoľníctvo alebo akákoľvek pomoc núdznym môže výrazne zlepšiť vaše prežívanie danej situácie, či už ide o pandémiu, vojnu alebo iné katastrofy. Ľudia sú naprogramovaní si navzájom pomáhať, čo môžeme vidieť aj na obrovskej vlne solidarity voči Ukrajine, ktorá sa spustila takmer z celého sveta. Na druhú stranu si zas netreba vyčítať, keď sa nám v súčasnosti nedá nijako pomôcť. Je úplne v poriadku riešiť primárne svoje problémy. Pomáhať iným by sme mali iba vtedy, keď to tak cítime a máme na to mentálnu alebo finančnú kapacitu.
4. A kto pomôže mne?
Veľa ľudí naopak pociťuje úzkosť z toho, že sa v tieni vojny cítia byť neviditeľný. Vidia ako „všetci“ pomáhajú iba Ukrajine a často premýšľajú o tom kto pomôže im. Pokiaľ patríte do tejto skupiny je dôležité si v prvom rade uvedomiť, že keď potrebujete s niečím pomôcť, najdôležitejšie je vedieť o pomoc požiadať. Tiež sa zíde vedieť, že veľa z tých organizácií čo teraz pomáha Ukrajincom, pomáhala a aj doteraz pomáha Slovákom a Slovenkám v ťažkej životnej situácii. Na Slovensku existuje veľa občianskych združení a organizácií, ktoré sú pripravené vám pomôcť s rôznymi problémami.
Pri takejto úzkosti veľmi pomáha vedomie, že je tu niekto kto mi vie pomôcť a vôbec nemusí isť iba o organizácie. Ide aj a o rodinu, známych či kolegov. Vždy je dobré si pripomínať, že existujú ľudia, ktorí sú ochotní nás podržať. Snažte sa vnímať prichádzajúcu krízu ako príležitosť, ktorá je tu na to aby nás niečo naučila. Spomeňte si na to, že aj naši starí rodičia a prarodičia zažili hrôzy vojny a doteraz na niektoré situácie spomínajú ako na niečo čo ich veľa naučilo.
5. Kedy vyhľadať psychológa
Pri tomto bode platí jednoznačné pravidlo: Pokým uvažujeme nad tým, že by sme mali navštíviť psychológa, tak už je neskoro. V nápore všetkých povinností veľa krát zabúdame na svoje psychické zdravie. K doktorovi ideme až keď sa objavia viditeľné príznaky ako búšenie srdca alebo triaška a vtedy psychológa preskočíme a zrazu naše problémy rieši psychiater. Ale nenechajte sa pomýliť! Nefunguje to tak, že na to aby ste navštívili psychológa potrebujete mať úzkosti. Psychológa môžete navštíviť aj keď nemáte žiadny akútny problém. Psychológa navštevujú aj ľudia, ktorí chcú napríklad len upevniť vzťahy s blízkymi alebo si zabezpečiť lepšiu kariéru.
Súvisiace články:
Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader