Zaujímavosti / Zdravie / 03. máj 2014

Klasické sadry sú minulosťou. Revolúcia v liečení zlomenín vytvorená 3D tlačiarňou

3D plastová dlaha predstavuje revolúciu v liečbe zlomenín. Vďaka výnimočnému dizajnu a ultrazvukovým vlnám dokáže urýchliť liečebný proces až o 80%.

Prototyp nového druhu „sadry“ - Osteoid, vytvorený priemyselným dizajnérom Denizom Karashinom, predstavuje doslova revolúciu v liečbe zlomenín. 3D odliatok je štýlovejšia a niekoľkokrát účinnejšia náhrada bežnej neforemnej sadry. Nielen, že predstavuje pastvu pre oči, taktiež poskytuje priestor pre dýchanie pokožky a zabraňuje svrbeniu či pachu, čo je bežným problémom u veľkých, ťažkých, nepriedušných sadrových odliatkov. Jeho zaujímavá plastová konštrukcia je sama o sebe vodotesná a súčasne umožňuje pokožke dýchať.

Výrobný proces vyzerá takmer ako sci-fi film. Najskôr sa urobí podrobný scan pacientovej končatiny, následne sa na základe získaných údajov pomocou modelovacieho softvéru vytvára dlaha spolu s otvormi, ktoré sú menšie v okolí miesta poranenia, aby zvýšili podporu, ale súčasne sú dosť veľké na to, aby nimi mohli byť prevlečené ultrazvukové sondy. Nakoniec sa projekt presunie do programu, ktorý umožňuje 3D tlač a vytvorí finálnu dlahu, ktorá sa spája z dvoch polovíc. To však nie je všetko.

Osteoid má v sebe ultrazvukový systém LIPUS (Low-Intensity Pulsed Ultrasound System), ktorý výrazne zvyšuje rýchlosť hojenia zlomenín. V sadrových odliatkoch by ho však nebolo možné použiť, pretože na to, aby fungoval, musí byť umiestnený v postihnutej oblasti s priamym kontaktom na kožu pacienta. Už po 20 minútach denne sa sľubuje skrátenie doby hojenia o 38%. Ultrazvuk pulzujúci nízkou intenzitou urýchľuje hojenie kostí a bolo preukázané, že impulzy zvukových vĺn príliš vysokej frekvencie na to, aby bola počutá, zvyšujú začlenenie vápenatých iónov v kultúrach chrupavky a kostných buniek.

Tento lekársky prototyp používa ventilačné otvory, ktoré vytvárajú stabilné a ochranné prostredie, ale súčasne poskytujú prístup ultrazvukovému systému, ktorý pomáha liečiť zlomeniny. Predpokladá sa, že táto energia spôsobí mechanické zaťaženie na bunkovej úrovni na oboch koncoch zlomenej kosti, čím stimuluje molekulárne a bunkové cesty zapojené do liečebného procesu. Energia tiež spôsobí mikroskopické plynové bublinky, ktoré sa rozvíjajú v zlomenej kosti a spôsobujú reťazovú reakciu, pri ktorej stúpa krvný tlak okolo zraneného miesta, čím urýchľuje liečenie posilnením výmeny plynov a dodávkou živín. Cieľom projektu je zlepšiť celý proces liečby so zameraním na pohodlie pacienta a času potrebného za uzdravenie tela.

Projekt vyhral tohtoročnú A’ Design Award v 3D tlači a produktovej kategórii. Osteoid môže byť dokonca vyhotovený v ľubovoľnej farbe, takže „štýlové“ popísané sadry sú už minulosťou.

Monika Budayová/laughingsquid.com/iflscience.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader