Dokázali by ste opustiť komfort konzumného spôsobu života a vymeniť ho za pokoj v ničím nerušenej prírode? Len vy, váš provizórny domček, niekoľko zvierat naokolo, malé pole a hlavne dokonalý pokoj.
V zhone každodenného života, väčšina ľudí môže len snívať o úteku od civilizácie a trošky vytúženého pokoja. Francúzsky fotograf Antoine Bruy na svojej ceste po Európe postretal mnoho ľudí, ktorí sa rozhodli obetovať všetok svoj majetok a komfort mestského života a vymenili ho za jednoduchý, ale za to neuveriteľne pokojný život na odľahlých miestach. Roky 2010 - 2013 strávil stopovaním po Európe, bez pevného smeru alebo cieľa, aby vytvoril svoju jedinečnú sériu fotografií s názvom Scrublands. Fotograf sa na niekoľko dní až týždňov zastavil u jednotlivých ľudí žijúcich mimo civilizácie, pomáhal im s poľnohospodárstvom, chovom dobytka a spoznával ich výnimočný spôsob života.
Poznamenáva, že aj keď fotografoval v niekoľkých krajinách, komunity sú homogénne prepojené prostredníctvom provizórnych budov, zhodnotených materiálov, či žitia založeného na poľnohospodárstve. Z dôvodov politických aj osobných, Bruy nachádza výraznú krásu vo svete, kde nie je žiadne tikanie hodín alebo zúfalá potreba dobíjania „ale balet dní a nocí, ročných období a lunárnych cyklov." Učitelia, študenti či inžinieri spravili radikálne rozhodnutie a vymenili komfortný život za malé chalúpky a poľnohospodárstvo, ktorým sa teraz živia. Presvedčivé fotografie idylicky rustikálneho života v odľahlom prostredí sú „v niektorých prípadoch spontánne reakcie na spoločnosť, ktoré títo muži a ženy za sebou zanechali."
Francúzsky fotograf Antoine Bruy vyštudoval Vevey School of Photography vo Švajčiarsku. V roku 2010 získal významné ocenenie Young Swiss Talent Prize a podieľal sa tiež na niekoľkých skupinových výstavách vo Švajčiarsku, ale aj v zahraničí. Jeho práce študujú ľudí a ich vzťah k súkromiu, ich fyzické prostredie, ekonomické a intelektuálne podmienky, ktoré ich definujú. Scrublands je o mužoch a ženách Európy, ktorí žijú izolovane od prírody. „Ľudia a miesta popísané v mojich obrázkoch zobrazujú rôzne osudy, ktoré si myslím, by nemali byť vnímané len na politickej úrovni, ale čo je dôležitejšie, ako denné a bezprostredné skúsenosti. Sú to, v niektorých ohľadoch, spontánne reakcie na spoločnosti týchto mužov a žien, ktoré za sebou zanechali. Dokumentárny projekt je pokus o akúsi modernú rozprávku a vrátenie trochu mágie do našej modernej civilizácie.“
Monika Budayová/mymodernmet.com
Súvisiace články:


Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader