Zdravie / 26. júl 2021

Lymská borelióza - postrach letného obdobia

Krásne počasie láka ľudí do prírody. Už od jari je veľmi ťažké obsedieť doma, keď je vonku slnečno, teplo, príjemný vzduch. Von chodíme najmä preto, aby sme si tam oddýchli, načerpali novú energiu a prišli na iné myšlienky. Určite vám ani len nenapadne, že po skvelom pobyte do prírody by ste mohli prísť v ohrození nakazenia neobvyklou baktériou boréliou.

Na rýchlosti záleží

 

Určite vám je viac než známe, že v letnom období ste v prírode ohrození chytením kliešťa, ktorý sa ku ľudskej koži pricucne nepozorovane a bez bolesti. Avšak, lymská borelióza nie je prenášaná len kliešťami, ale aj rôznymi druhmi komárov alebo exotickým hmyzom. Takže ani v zahraničí by ste nemali stratiť ostražitosť. Ak si nájdete na tele kliešťa, rýchlosť jeho vytiahnutia je dôležitá, pretože baktéria sa neprenáša do ľudského krvného riečišťa hneď, ale až po niekoľkých hodinách. 

 

Lymská borelióza je vlastne napadnutie imunitného systému vysoko bioaktívnymi látkami, ktoré práve prenášateľ do krvi uvoľní. Uvedomte si však aj to, že nie každý kliešť či iný hmyz je nakazený, preto nerobte hneď paniku pri kontakte s nimi. Je ale dôležité všímať si určité príznaky vášho organizmu, ktoré by mohli poukazovať na boreliózu. Diagnostikovať toto ochorenie je náročné a má tri štádia. Pri včasnom odhalení boreliózy sa táto baktéria lieči antibiotikami.

 

Štádiá lymskej boreliózy

 

Najčastejšie sú prvé príznaky veľmi podobné bežnej chrípke, pri ktorej máte teplotu, zimnicu, bolí vás telo, ste unavení. Jednoznačným príznakom boreliózy je však červený fľak so svetlejším stredom v mieste, kde ste mali kliešťa alebo vás niečo uštiplo. Tu si musí infikovaný človek spojiť fakt, že niečo viedlo k vzniku týchto príznakov a informovať o tom svojho lekára a v žiadnom prípade nepodceniť liečbu. Neliečená borelióza v prvom štádiu môže prejsť do druhého, chronického štádia, kedy napadne nielen nervovú sústavu, ale aj pohybové ústrojenstvo a srdce. 

 

Toto štádium môže postihnúť videnie, pamäť, kvalitu spánku, ale môže spôsobiť aj zápaly nervov, srdca, bolesti chrbtice či vznik fialovej hrčky na koži. Ako sme spomínali, lymská borelióza má tri štádiá. To tretie však nenasleduje hneď po druhom, ale objaví sa pokojne aj niekoľko rokov po prekonaní ochorenia. K spomínaným symptómom sa môžu pridružiť aj psychické problémy, depresie, nezvládateľná únava. Nezabúdajte preto na precíznu prevenciu vo forme repelentov, dlhšieho oblečenia a pravidelného kontrolovania seba a členov rodiny vždy, keď sa vrátite z prírody.

 

Pri lymskej borelióze je nutné posilnenie imunitného systému. Skvelým krokom je prevencia, pretože pri strete s baktériou vám môže váš organizmus ochrániť. Okrem zdravého životného štýlu to skúste aj prírodnou cestou, mnoho efektívnych produktov nájdete na ZdravySvet.sk. Tu nájdete nielen produkty z byliniek, ale aj prírodnú kozmetiku šetrnú ku vašej pokožke.

 

Zdroj obrázka:

(Deed/PR) frank60 / Shutterstock.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader