Zaujímavosti / Kuriozity / Cestovanie / 26. júl 2016

Mestá duchov: Prečo sú opustené?

Plná sociálna vybavenosť, cesty bez výtlkov a mrakodrapy. Ideálne veľkomestá, ktorým však niečo chýba. Poďte sa s nami pozrieť na niekoľko miest, v ktorých nie je to najdôležitejšie - ľudia.

V nasledujúcom článku sa pozrieme len na také mestá, v ktorých nikto nežije, no postavené boli relatívne nedávno. Vynechávame také, ktoré mali stálych obyvateľov, no postupne všetci odišli. Do týchto sa obyvatelia zatiaľ (z rôznych príčin) nedostali.

Nedomyslený čínsky plán

 Pôsobia desivo a úchvatne zároveň. Neobývané mestá v Číne sú fenoménom, ktorý sa už nejaký ten rok drží v obľube verejnosti minimálne na internete. Ľudoprázdne sídla priťahujú zvedavcov a nedá sa im čudovať.

Pôvodným plánom čínskej vlády bolo dostať štvrť miliardu ľudí z vidieckych oblastí do nových veľkomiest. Nevydarený projekt stojí krajinu každoročne neskutočné milióny dolárov.

Zrejme najväčším mestom duchov je Ordos v Číne. Stojí na severe krajiny medzi púšťami a zíva prázdnotou. Pravidlom skôr je, že mestá sa rozrastajú postupne. Toto (ako aj mnohé iné) bolo postavené a na obyvateľov len čaká. A nie je jasné, či sa ich niekedy dočká. Pri stavbe neboli dodržané termíny vyhotovenia, neboli vyplatené mzdy a hlavne - obyvatelia nemali najmenší dôvod sem prísť. A to je asi ten najdôležitejší detail.

Ordos nie je úplne ľudoprázdny. Podľa blogu The Bohemian Blog je v obrovskom meste vidieť ľudí, no stále tvoria len 2 percentá predpokladanej populácie. Na mieste je cítiť mongolský štýl. Oblasť síce s Mongolskom susedí, mongolské obyvateľstvo však netvorí ani 20%.

Bez ľudí to nepôjde

Výstavba nového mesta súvisela s objavom nerastných surovín v jeho blízkosti. Predpoklad rozvoja priemyslu v jeho blízkosti tak spôsobil, že mnoho kompetentných ľudí považovalo výstavbu nového mesta za dobrý nápad. A naozaj to ako dobrý nápad znie. Bohužiaľ, nedarí sa ho dotiahnuť do úspešného konca. Faktom tiež je, že cena bývania je na čínske pomery šialene vysoká. A ak sa aj podarí nových obyvateľov nalákať do prázdnych budov, ich pobyt v Ordose nemá dlhé trvanie.

Čo chýba čínskym mestám, ktoré sú takmer bez živej duše? Takmer nič. Ak si zadáte tieto oblasti ako cieľové destinácie do internetového vyhľadávača, dostanete sa ku skvelým hotelom. A ako bonus máte v okolí takmer všetko, čo k spokojnosti na výlete potrebujete. K tomu voľné cesty, malá šanca čakať na niečo v samoobsluhe či kultúrne podujatia, ktoré určite nie sú vypredané. Aj keď, takáto predstava vyzerá aj strašidelne…

Ak existuje niekto, kto sa do týchto končí vracia pravidelne, sú to fotografi. Medzi takéto mestá nepatrí len Ordos, čínske sídla s minimálnym výskytom života sa už počítajú na desiatky. Podobne neslávne však dopadli aj v iných kútoch sveta. Niektoré krajiny juhovýchodnej Ázie, ale napríklad aj Španielsko, pocítili aké to je stať sa “obeťou” stavebného boomu.

Skutočné SimCity v USA

Center for Innovation, Testing and Evaluation, alebo skrátene CITE. Tak sa volá nový projekt, ktorý čaká na svoje dokončenie v roku 2018. Základné údaje? Počet obyvateľov, ktorý by bol pre mesto ideálny - 35 000. Reálny stav: bez obyvateľov.

    Prečo by niekto čosi také staval? Pre naše dobro. Teda, lepšie povedané, pre testovanie toho, čo nás v budúcnosti môže čakať. Projekt za miliardu dolárov obsahuje všetko, čo k dobre prosperujúcemu mestu patrí - nechýba dokonca kostol, čistička odpadových vôd či vysokorýchlostný internet. V CITE budú môcť vedci skúmať nové technológie a vynálezy v reálnom prostredí mesta. A to všetko bez ohrozenia na životoch. O tom či má skutočne tento nápad bez ľudí zmysel, môžeme polemizovať. O tom, či predstava prechádzky po takomto meste vyznieva strašidelne, už asi menej.

-jj-

Foto: Raphael Olivier / Business Insider

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader