Zaujímavosti / 11. apríl 2016

Nechajte sa okúzliť čarom vintage

Návrat do minulosti v móde i bytovom dizajne naberá v posledných rokoch na popularite. Oslava krásy minulých storočí a všetkého, čo bolo kedysi dobré, dostala názov vintage. Čo si pod tým vlastne máte predstaviť?

 

Pravidlo 3 P – patina, príroda, pastel

Pre romantické duše nie je nič lepšie ako vintage interiér. Charakteristické sú preňho prírodné materiálydrevo, kov, ale aj porcelán či sklo. Čím sa výrazne líši od rustikálneho štýlu je jeho dôraz na patinu. Hrdza či praskliny sú vo vintage interiéri povýšené na dekoračnú úroveň. Farby prevládajú pastelové v kombinácii s malým množstvom jasných farieb – zvyčajne na doplnkoch ako vankúše, kvetiny či dekorácie. Nesmiete zabudnúť ani na kvalitné vintage svietidlá. Iné by v takomto interiéri pôsobili ako päsť na oko. Vintage jednoducho oslavuje kvalitu a nedokonalú krásu vecí, ktoré sa nevyhadzovali a nenahrádzali novými hneď, ako sa na nich objavila prvá vada.

 

Ako vniesť vintage do vášho bytu?

Základom vintage interiéru je drevený nábytok v svetlých pastelových farbách. Máte na pôjde starú skriňu či stolík po babke? Zverte ich do ruky šikovného reštauratéra, prípadne sa do opravy pustite sami, a dajte vášmu príbytku punc originality. Najlepšie sú vždy pôvodné kúsky, no ich hodnota sa v starožitníctvach môže vyšplhať poriadne vysoko. Časti nábytku či doplnky so vzhľadom romantickej patiny si však môžete vyrobiť aj sami – pomocou servítkovej techniky zvanej decoupage. Prineste do interiéru čerstvé kvety – ruže, konvalinky, fialky ale i lúčne kvety. V neposlednom rade musí izbe kraľovať vintage luster, ktorý dotiahne dizajn miestnosti do dokonalosti.

 

Vyrobte si vlastné dekorácie

Niekoľko vkusných a originálnych dekorácii vie efektne dotvoriť izbu. Tie najnetradičnejšie si môžete vytvoriť sami.

  • Porcelánová sviečka – máte staré porcelánové šáločky? Použite ich na výrobu nezabudnuteľných sviečok. Do stredu každej šálky umiestnite knôt a zalejte ho roztopeným voskom ľubovoľnej farby. Áno, vyrobiť si originálnu  sviečku je také jednoduché.
  • Svietniky z lievikov – ak ste v podkroví medzi haraburdím našli zopár starých cínových lievikov, môžete z nich vyčarovať netypické svietniky. Stačí kúpiť dlhé a tenké sviečky, ktoré umiestnite do užšej časti lievika. Následne ho postavíte širokou časťou na stôl a svietnik je na svete. Obrázkový návod tu vám pomôže pri práci.

Prineste domov trocha zasnenej romantiky! Pre štýlový vintage interiér nepotrebujete veľa. Začnite nábytkom a svietidlami – tie najkvalitnejšie nájdete na profisvietidla.sk za skvelú cenu. Dozdobte izby lúčnymi kvetmi, milými vlastnoručne vyrobenými doplnkami a užívajte si pocit pokoja a harmónie. 

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader