Zdravie / 24. máj 2018

Nepodceňujte výber obuvi. Zlá kvalita sa odrazí na vašom zdraví

Vedci preukázali, že ľudská noha je komplexný anatomický a fyziologický systém, ktorý ovplyvňuje celé telo. Zdravie nohy, chrbtice, ciev a vnútorných orgánov teda závisí od správneho fungovania nôh. Preto nie je prekvapujúce, že topánky môžu výrazne ovplyvniť stav našich chodidiel a všetkého, čo s tým súvisí, no najviac samozrejme naše pohodlie.

Štýloví za každú cenu

Pri výbere obuvi si dnes na pohodlnosť chodidla mnohí ľudia moc veľký pozor nedávajú. Samozrejme, že vyzerať dobre chceme všetci, ale je to naozaj nutné za každú cenu? Aby ste sa cítili  dobre a chôdza nebola príčinou nepríjemných pocitov a bolesti, noste dámske tenisky, ktoré si zamilujete.

 

Mnoho žien si myslí, že ich život bez vysokých podpätkov nie je možný. Viete ale, aké je nebezpečenstvo takéhoto tvaru topánky? Vysoká päta zmení polohu nohy a celá váha tela nie je rozložená rovnomerne, ale najmä na metatarzálnych kostiach. Výsledkom je artritída, v kostiach sa objavujú mikrotrhliny a často je vysoká päta príčinou dislokácií a zlomenín.

 

Páni vedia čo chcú

Niekedy môžeme mužom skutočne závidieť. Hovorí sa, že ten pravý džentlmen si vie vybrať tie najkvalitnejšie topánky. Uvedomuje si, že jasným ukazovateľom mužského štýlu sú jeho topánky. Takže v niektorých prípadoch neberie ohľad ani na cenu a volí si najmä podľa kvality a vie, kde zároveň nájde moderné pánske tenisky, ktoré budú spĺňať jeho očakávania.

 

Lodičky sú na dlhodobé nosenie nevhodné

Z pohľadu módy a štýlu ide síce o jeden z najdokonalejších vynálezov, ale v niektorých prípadoch vám práve takáto obuv môže spôsobiť deformáciu chodidla. Samozrejme, že to platí najmä vtedy, ak je ich nosenie u vás pravidelným rituálom.

 

Zúženie topánky vedie k zlému prekrveniu, stláča nervové zakončenia a mení tvar prstov. Vzhľadom na to, že krv má zlý prístup k nohám, môže sa potom vyvinúť pleseň, tromboflebitída, edém, kŕčové žily a burzitída. Ak to nie je možné počas práce, snažte sa si to vykompenzovať aspoň doma, kde si na kvalitnej vinylovej podlahe vaše chodidlo od týchto tesných tvarov dokonale odpočinie.

 

Balerínky

Aj keď je to presne opačný typ obuvi k tomu predchádzajúcemu, nie je tiež ideálny. Opäť v tom ale zohráva dôležitú úlohu pravidelnosť nosenia takýchto topánok. Je to spôsobené najmä vďaka ich mäkkosti, ktorá zasa chodidlo nepodporuje a celkom dobre nechráni. Pri ich konštantnom nosení hrozí preťaženie plantárnej fascie, oblasť päty. Môžete však zmeniť túto situáciu pomocou jednotlivých výsteliek, ktoré negatívne dopady ich používania do značnej miery zmiernia a eliminujú na minimum.

 

Ak si dáte od nás poradiť, žiadna obuv nebude pre vás komplikovaná a príčinou nepríjemných bolestí, treba len vedieť ako si ju vybrať a nosiť.