Zaujímavosti / Cestovanie / 11. máj 2014

Neuveriteľné. Tieto miesta sú obývané aj napriek svojim extrémnym podmienkam

Na počasie a podmienky v ktorých žijeme sa budeme večne sťažovať, nech sú akékoľvek. Niektorí ľudia však žijú v extrémnych mrazoch, spaľujúcich horúčavách, lietajú nad nimi blesky a vybuchujú sopky, no sú šťastní a svoje domovy neopustia.

Stále sa sťažujeme na počasie a podmienky v ktorých bývame, nech už je to kdekoľvek. Keď je v zime príliš chladno, máme pocit, že zmrzneme, aj keď to je ešte nič oproti sibírskym krajinám. Pokiaľ cez leto vystúpi teplota nad 30° cítime sa ako na Sahare aj napriek tomu, že v niektorých krajinách by boli za tak, pre nich nízke teploty, vďační. No a keď náhodou prší viac ako jeden dva dni, ideme sa zblázniť. Na svete sú však miesta, kde ľudia žijú v takých podmienkach, aké by vám ani len nenapadli že sa dajú skĺbiť s plnohodnotným životom.

Púšť Atacama, Čile/Peru - Puna de Atacama, ktorá sa tiahne asi 965 kilometrov medzi južnou hranicou Peru a pobrežím Čile, je považovaná za najsuchšie miesto na zemi. Každých tisíc rokov tu prší asi len štyri roky, no aj napriek tomu tu žije viac ako milión ľudí, z ktorých mnohí pracujú v púštnej bani na meď. Priemerné denné teploty dosahujú od 0°C do 25°C a v noci môžu klesnúť až na -12°C.

Death Valley, US - Dolina smrti je rekordmanom v najvyššej zaznamenanej teplote na západnej pologuli. Teploty tu dosahujú až spaľujúcich 56°C. Ešte pred slávnou zlatou horúčkou, bolo údolie domovom indiánskeho kmeňa Timbisha, ktorý obýval toto územie po dobu najmenej 1 000 rokov. Ostala tu ešte malá komunita žijúca na Furnace Creek, no tej pravdepodobne neprekážajú tropické horúčavy. 

Ojmiakon, Rusko - malé ruské mestečko Ojmiakon je považované za najchladnejšie obývané miesto na Zemi. Priemerná teplota sa pohybuje okolo mrazivých -50°C v dôsledku čoho je zem permanentne zamrznutá počas celého roka. V súčasnosti sa v meste nachádza jeden hotel, no aj tak je ťažké predstaviť si dobrodruha, ktorý by chcel stráviť dovolenku na takomto mieste. Viete si predstaviť žiť na mieste, kde pľuvanec zamrzne skôr, ako vôbec dopadne na zem? 

Meghalaya, India - Ak sa Londýnčania sťažujú na upršané počasie, čo majú povedať obyvatelia Meghalaya v Indií, ktorí zažívajú najmocnejšie lejaky na svete? Krásne mestečko Cherrapunji je držiteľom niekoľkých svetových rekordov, vrátane najvyššieho ročného množstva zrážok v roku 1974, kedy dosiahli 24 555 mm a najvyšších zrážok počas jedného mesiaca, kedy v júli 1861 napršalo 9 300 mm zrážok.

Lloro, Kolumbia -ďalšie z miest pre tých, ktorí majú radi prechádzky v daždi. Na Lloro spadne priemerne 12 192 mm zrážok za rok. Miestni obyvatelia si tu zarábajú výrubom stromov v blízkom lese a na rozdiel od Indie, kedy väčšina zrážok padne v období dažďov počas leta, v tejto oblasti Kolumbie prší po celý rok.

Kifuka, Demokratická republika Kongo - Kifuka je dedina v odľahlej časti Konga, ktorá sa nachádza len 300 km južne od rovníka. Okrem toho, že po celý rok tu majú leto, obyvateľov trápia aj veľmi častú búrky. V dôsledku unikátnej zemepisnej polohy, každý kilometer štvorcový obce zasiahne ročne asi 60 úderov blesku. Na tomto mieste by ste sa asi nemali spoliehať na príslovie, že blesk neudrie dva krát na to isté miesto.

Bajau Laut, Filipíny - tí, ktorí videli Stroskotanca s Tomom Hanksom si pravdepodobne budú vedieť predstaviť, aké by bolo plavenie sa na malom člne na otvorenom mori. No viete si predstaviť, že by ste takto trávili každý jeden deň celého svojho života? Komunita, ktorá tu žije, mapuje vody mora Sulu pri juhozápadnom pobreží Filipín, no mnohí z nich nikdy nevkročia na súš. Stane sa tak jedine v prípade, že potrebujú pochovať svojho zomrelého príbuzného alebo postaviť novú loď. Dokonca si myslia, že keď opustia svoje lode a vstúpia na zem, budú trpieť rôznymi chorobami.

Jazero Kivu, Demokratická republika Kongo/Rwanda - toto mieste doslova predstavuje život v sude s pušným prachom. Hlboko pod jazerom Kivu, ktoré sa nachádza medzi Kongom a Rwandou, je uväznených 65 miliárd m3 metánu spolu s 245,76 km3 oxidu uhličitého. Ak by boli vypustené z hlbín jazera, zabilo by to asi 2 milióny Afričanom, žijúcich v reálnom nebezpečenstve v povodí Kivu.

Tristan da Cunha - ak by ste z nejakého dôvodu hľadali miesto, kde by vás nikto nenašiel, toto miesto by mohlo byť pre vás ideálne. Ostrov sa nachádza 2 816 km od Južnej Afriky, vďaka čomu je považovaný za najvzdialenejší obývaný ostrov. Avšak, miestni obyvatelia moc nemajú radi prisťahovalcov. V skutočnosti si tak zvykli na izoláciu, že imigrácia je prísne zakázaná a ich krajina je vlastnená jeho obyvateľmi, čiže nemôže byť kúpená nikým z vonku.

Verkhoyansk, Rusko - v najstaršom meste za polárnym kruhom, ktoré sa nachádza 4 828 juhovýchodne od Moskvy, žije približne 1 500 ľudí. Miestni obyvatelia si už zvykli žiť na brehu rieky, ktorá je zamrznutá 9 mesiacov v roku. Toto miesto nie je vhodné pre slabé povahy,  od septembra do marca tu totiž počas dňa nemajú viac ako 5 hodín denného svetla a v decembri a januári prakticky žiadne. 

Ostrov Pitcairn - Pitcairnove ostrovy sú domovom potomkov po Bounty vzbúrencoch a ich populácia predstavuje asi len 50 ľudí z 9 rodín. Ak teda hľadáte najmenšiu demokraciu na svete, alebo aspoň v obývanej krajine, práve ste ju našli. Keďže tu nie je žiaden prístav ani pristávacia dráha, je veľmi ťažké dostať sa sem. Všetky obchody sú teda vykonávané len prostredníctvom člna. Aj napriek týmto ťažkostiam v spojení s okolitým svetom, komunikácie tu fungujú docela slušne. Majú totiž dva TV programy aj vysokorýchlostný internet.

Mount Merapi, Indonézia - "Fire Mountain" na ostrove Jáva nikdy neodpočíva a stále tlie. Dym sa zlovestne vznáša na oblohe vo výške asi 3 kilometrov a za posledných 5 storočí vybuchla už asi 60 krát. To však nepredstavuje žiaden problém pre asi 200 000 dedinčanov žijúcich do 6 kilometrov od sopky.

Ostrov Socotra, Yemen - toto najviac „cuzovyzerajúce“ miesto na zemi je úplne oddelené od zvyšku sveta. Na ostrove došlo k speciace, čo znamená vznik nových biologických druhov, ktoré môžu byť viditeľné voľným okom. Tiež tu nájdete šialené mimozemské stromy, ktoré vyzerajú ako z inej galaxie, no napriek tomu tu žije asi 40 000 ľudí.

Barrow, Aljaška - rozhodne to nie je miesto vhodné pre zimomriavky, ktoré majú strach z tmy. Barrow je totiž známe svojimi dlhými novembrovými polárnymi nocami. Keď jeden deň zapadne slnko, neuvidíte ho ďalších asi 60 dní. Tiež je to celkom chladné miesto, teploty v chladnejších častiach roka dosahujú -30°C. 

La Rinconada, Peru - sa nachádza vo výške 5 100 m nad hladinou mora vysoko v Peruánskych Andách. La Rinconada je najvyššie známe trvalo osídlené miesto na Zemi, no nie je to len nejaká malá osada. Žije tu asi 30 000 ľudí, ktorým však čerstvý horský vzduch nezlepšuje zdravotný stav, ako by sa mohlo zdať. Toto miesto sa nachádza hneď vedľa plodného zlatého dolu a mnoho miestnych obyvateľov trpí otravou ortuťou, spôsobenou ťažobnou činnosťou. Napodiv, baníci neodstávajú mzdu za svoju vyčerpávajúcu prácu. Pracujú 30 dní bez zaplatenia a na 31 si môžu z bane odniesť toľko rudy, koľko odnesú na vlastných pleciach. Bohužiaľ, neexistuje spôsob ako zistiť, či sa v rude nachádza zlato alebo nie, takže je to len otázka šťastia.

Monika Budayová/news.nster.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader