Zdravie / 02. jún 2014

Ochránte svoju pokožku pred slnkom konzumáciou týchto skvelých potravín

Slnko je úžasné, dobíja nás energiou, zlepšuje náladu, dáva telu neodolateľný bronzový nádych, ale nesmieme zabúdať ani na jeho škodlivé účinky. Pred tým, ako zo skrine vytiahnete plavky, šortky a minišaty, poskytnite svojej pokožke poriadnu ochranu pred škodlivým slnečným žiarením.

Každý z nás miluje teplé letné počasie. Hodinami strávenými na slnku si však namiesto krásneho opálenia môžeme spôsobiť akurát tak zbytočné problémy. V lepšom prípade skončíme so spálenou pokožkou a bolestivými pľuzgiermi, v tom horšom si dokonca môžeme privodiť rakovinou kože. Preto je potrebné, aby sme sa pred jeho škodlivým vplyvom dostatočne chránili, v čom nám okrem  rôznych prípravkov môžu dopomôcť aj niektoré potraviny. Opaľovacie krémy určite používajte naďalej, ich účinok však môžete zvýšiť aj pomocou chutnej zeleniny či ovocia. Okrem toho, že vynikajúco chutia, vašu pokožku ochránia pred slnečným žiarením a vy získate neodolateľné bronzové opálenie.

Je množstvo potravín, ktoré obsahujú látky pomáhajúce pri ochrane pokožky pred slnkom a bojujú proti jej starnutiu, my vám prinášame top 10, ktoré by ste určite mali čo najskôr zaradiť do svojho jedálnička.

Špenát, kel, brokolica a karfiol - tmavozelené ovocie a zelenina obsahuje chlorofyl, beta-karotén, luteín a vápnik. Kapustovitá zelenina ako špenát, kel, brokolica či karfiol je vynikajúcim zdrojom vitamínov a antioxidantov, ktoré sú obzvlášť nápomocné pri ochrane pokožky a v boji proti rakovine. Môže za to vysoký obsah luteínu a zeacentínu. 

Žltý melón a ružový grapefruit sú súčasťou väčšej skupiny farebného ovocia, ktoré ponúka skvelú ochranu pokožky pred slnečnými lúčmi. Grapefruit dodáva telu množstvo lykopénu, antioxidantu, ktorý môže zvýšiť schopnosť tela brániť sa proti voľným radikálom až o 33%. Melón je zas považovaný za najlepšie ovocie v boji proti poškodeniu pleti spôsobeného slnkom. Ponúka dokonca najvyššiu koncentráciu vitamínu C a beta-karoténu, ktorý pomáha pokožke, aby sa sama obnovovala. 

Mrkva - pomáha zabrániť poškodeniu pokožky slnkom. Mrkva sa dokonca považuje za jeden z najlepších zdrojov betakaroténu, ktorý pomáha chrániť pokožku pred škodlivými voľnými radikálmi slnečného žiarenia. V nedávnej Kórejskej štúdií dostávali ženy dennú dávku 30 miligramov betakaroténu (čo predstavuje asi 6 mrkiev) po dobu troch mesiacov, na základe čoho sa zistilo, že antioxidanty dokázali ochrániť bunky pred škodlivým žiarením. Vyberajte si čo najtmavšie kusy, ktoré totiž obsahujú najviac beta-karoténu. 

Paradajky, tmavá čokoláda a zelený čaj završujú tento zoznam 10 najlepších potravín na boj proti škodlivým slnečným lúčom. Stále nové a nové výhody horkej čokolády prichádzajú na svetlo sveta. Vedci najnovšie zistili, že kakaové bôby pomáhajú znižovať citlivosť pokožky na svetlo. Paradajky zas obsahujú vysoké množstvo lykopénu a ďalších antioxidantov, ktoré skutočne pomáhajú predchádzať spáleniu slnkom a môžeme ich považovať za prírodný opaľovací krém. Napokon zelený čaj, ktorý je jediným nápojom na našom zozname, je prospešný pre kožu vďaka obrovskému množstvu protizápalových polyfenolov, ktoré pomáhajú chrániť pokožku nie len pred škodlivým UV žiarením ale dokonca aj pred rakovinou. Antioxidanty zastavujú genetické poškodenie kožných buniek vystavených UV žiareniu, bojujú proti voľným radikálom a znižujú zápaly. 

Konzumácia týchto 10 potravín by nemala byť náhradou za iné preventívne metódy, je to však skvelý spôsob, ako sa vďaka vyváženej strave dopracovať ešte ku krajšiemu a zdravšiemu opáleniu. Nezabúdajte na opaľovacie krémy a počas horúcich slnečných dní ich opakovane nanášajte na celé telo. Tiež sa vyhýbajte nadmernému vystavovaniu slnku cez pravé poludnie, kedy sú jeho lúče najškodlivejšie.

Monika Budayová/en.amerikanki.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader