Neodolateľný výzor a ešte lepší obsah. Krásne červené či zelené, sladké alebo kyslé, voňavé, chutné, šťavnaté... Toľko komplimentov si zaslúži snáď len kráľ všetkého ovocia - jablko.
Môžeme ho jesť surové, pečené, varené, pridať ho do koláčov, šalátov, nápojov alebo kompótov. Je vynikajúce, dopestovať ho môžeme takmer kdekoľvek a hlavne, je neuveriteľne zdravé. Zaradiť ho do nášho každodenného jedálnička by vďaka jeho dostupnosti a výnimočnej chuti nemal byť problém.
Jeden stredne veľký kus je až z 84% tvorený vodou a okrem kopy vlákniny a antioxidantov obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok. Anglické príslovie hovorí, že jedno jablko denne udrží od vás lekára preč. Prečo by sme teda denne mali zjesť aspoň jeden kúsok tohto skvelého ovocia?
Znižujú cholesterol a posilňujú srdce - vďaka dvom kľúčovým komponentom, ktorými sú pektín (vláknina) a polyfenoly (silné antioxidanty) môžu jablká znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Jedno jablko obsahuje asi 5 gramov vlákniny, ktorá sa podieľa na znižovaní úrovne LDL - zlého cholesterolu tak, že pomáha telu využiť ho skôr než ukladať. Ak z neho chcete dostať čo najviac, nikdy nevyhadzujte šupku, ktorá má dva až šesť krát viac antioxidantov ako jeho vnútro. Jablká boli tiež spojené s nižším úmrtím na ischemické choroby srdca a kardiovaskulárne ochorenia.
Bojujú proti rakovine - niektoré zlúčeniny nachádzajúce sa v tomto ovocí podľa štúdií obmedzujú rast nádorových buniek. Ľudia, ktorí zjedia aspoň jedlo jablko denne, znižujú riziko vzniku rakoviny ústnej dutiny, pažeráka, hrubého čreva, prsníka, vaječníkov, prostaty a ďalších od 9 až do 42%. Najúčinnejšie však bojuje proti rakovine hrubého čreva a to pomocou tzv. triterpenoidov. Vláknina kvasí v hrubom čreve dlhšie a produkuje látky, ktoré pomáhajú proti vzniku nádorových buniek.
Udržia vás fit - kyselina ursolová, zložka nachádzajúca sa hlavne v šupke, pomáha spaľovať tuk a súčasne budovať svalovú hmotu. Vďaka antioxidantu quercitínu vám zas jablko pomôže s vytrvalosťou pri cvičení a to tak, že pomáha so spracovaním kyslíka, čím zvyšuje vašu výdrž. Jablká obsahujú málo kalórii a tukov, tiež majú nízky obsah sodíka a veľa vitamínov, minerálov, vlákniny a vody. To všetko vám pomôže pri chudnutí. Vláknina zabezpečí dlhší pocit sýtosti a nízky obsah sodíka pomáha zamedziť nadmernému zadržiavaniu vody v tele.
Slow food - opak fast foodu. Pomalé prežúvanie dáva telu dosť času na to, aby zaregistrovalo, že má dosť a prestalo prijímať nadbytočné kalórie. Cukry, ktoré jablká obsahujú sa dostávajú do krvného obehu postupne, preto udržujú stabilnú hladinu inzulínu a vy máte dlhšie pocit sýtosti, za čo môže aj vysoký obsah vlákniny. Komplexnú vlákninu trávi naše telo dlhšie ako jednoduché cukry alebo rafinované obilniny, preto by sme sa mali držať potravín s jej vysokým obsahom a denne skonzumovať 25 až 40 gramov.
Pomoc pri dýchaní - mamičky, ktoré počas tehotenstva jedia dostatok jabĺk majú menšiu šancu, že sa ich dieťa narodí s astmou alebo dýchacími problémami. Vhodné je však aj pre dospelých, ktorým ochraňuje pľúca, tiež znižuje riziko vzniku astmy, rakoviny pľúc a iných chorôb. Všetko je to vďaka antioxidantu quercitínu.
Boj proti cukrovke - jablká, rovnako ako hrušky alebo čučoriedky sú spájané s nižším rizikom vzniku cukrovky, pretože obsahujú celú triedu antioxidantov a antokyánov (ktoré sú nositeľmi farby). Cukor sa uvoľňuje do krvného obehu pomalšie a pravidelne, takže nespôsobí nežiaduce výkyvy. Tí, čo jedia denne aspoň jeden kúsok tohto ovocia majú o takmer 30% nižšiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky.
Tráviace ťažkosti - jablko pomáha tak pri hnačke, ako aj pri zápche. Vláknina, ktorej obsahuje viac než dosť, pomáha zvyšovať objem stolice a zrýchľuje črevnú pasáž. Sladké jablká sú pomocníkom proti hnačke a naopak kyslé, ktoré podporujú činnosť čriev vám pomôžu pri zápche. Jablká tiež majú schopnosť neutralizovať syndróm dráždivého čreva, ktoré sa prejavuje zápchou, hnačkou, bolesťami brucha alebo nadúvaním. V tomto prípade je dobré zdržať sa konzumácie mlieka a tučných jedál a jesť veľa vlákniny.
Prírodná zubná kefka - skvelý spôsob, ako si vyčistiť zuby aj v prípade, že nemáme po ruke zubnú kefku. Jedením jablka dôkladne čistíme nielen zuby, ale celú ústnu dutinu. Hryzenie a žuvanie stimuluje ďasná a ich sladkosť spôsobuje zvýšený tok slín. Vďaka nižšiemu obsahu baktérii v ústnej dutine sa tak zníži tvorba zubného kazu. Jednoducho a chutne teda prispievajú k zdravému úsmevu a sviežemu dychu.
Vitamíny a minerály - vďaka vitamínu C môžeme konzumáciou jabĺk bojovať proti nachladnutiu. Síce nie sú rovnocenným partnerom napríklad pomarančov, aj tak sú považované za skvelý zdroj tohto vitamínu s viac ako 8mg na stredne veľký plod, čo predstavuje asi 14% odporúčanej dennej dávky. Spolu s flavonoidmi ako quercetín, epikatechín a prokyanidín B2 spolu chránia telo pred pôsobením voľných radikálov. Tiež obsahujú malé množstvo minerálnych látok ako draslík, fosfor a vápnik. Draslík je veľmi dôležitou súčasťou bukových a telových tekutín a pomáha regulovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Tiež eliminuje zlé vplyvy sodíka.
Čistí a detoxikuje - jablká pomáhajú odstraňovať z organizmu ťažké kovy ako sú napríklad olovo a ortuť. Jablčný ocot zas zabraňuje vzniku obličkových kameňov. Nášmu organizmu raz za čas nezaškodí priadny detox, ktorý pre nás vďaka jablkám nemusí byť až tak náročný. Skúste počas jedného týždňa vymeniť niektoré z jedál za jablko, alebo si raz do mesiaca vyhraďte jeden deň, kedy nebudete konzumovať nič iné len jablká. Pokiaľ sa rozhodnete pre čisto jablkový detox, neprekračujte hranicu dvoch, maximálne troch dní.
Rozžiarte svoju pleť - doprajte svojej pokožke osviežujúcu prírodnú masku zo zeleného jablka. Ovocie pomáha doplniť chýbajúcu vlhkosť a kyseliny vyplnia jemné vrásky. Rozmixujte na kašu jedno jablko, ½ šálky zeleného hrozna, polievkovú lyžicu citrónovej šťavy a ¼ šálky aloe vera, naneste na tvár a po 15 minútach zmyte. Odporúča sa masku najskôr skúsiť napríklad na ruku, aby nedošlo k alergickej reakcii.
Ak chcete z jablka dostať čo najviac, jedzte ich celé (pravdaže bez stopky). Šupka totiž obsahuje najviac dôležitých živín z celého plodu. Pred konzumáciou ich však dôkladne vyumývajte, hlavne pokiaľ ide o kupované jabĺčka. Dávajte si však pozor na semienka, ktoré pri nadmerných dávkach môžu byť toxické. Vyhýbať by sa im mali hlavne tehotné a dojčiace ženy.
Jablká sú hotová vitamínová bomba s nekonečným radom zdravotných benefitov. Zaradiť aspoň jeden kúsok tohto skvelého ovocia do každodenného jedálnička by preto nemal byť pre nás problém. Či už a rozhodnete pre jablkový koláč, sušené jabĺčkové chipsy, kompót alebo si ich jednoducho upečiete, okrem toho, že si skvele pochutnáte, sa vám vaše telo určite odvďačí.
Monika Budayová / wiki
Súvisiace články:


Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader