Význam prúdových chráničov spočíva v ochrane pred prípadným zranením elektrickým prúdom, môžu dokonca zachrániť život. Uvažovali ste niekedy, ako táto ochrana funguje?
Ako funguje prúdový chránič?
Bezpečnostný prúdový chránič je zariadenie, ktorého hlavným cieľom je ochrana pred rizikom smrteľného úrazu elektrickým prúdom. Poskytuje vyššiu úroveň osobnej ochrany, než akú dokážu zabezpečiť bežné poistky a ističe. Prúdový chránič neustále sleduje prúd pretekajúci elektrickým obvodom a v prípade zistenia potenciálne nebezpečnej poruchy ho automaticky preruší.
Zoberme si na ilustráciu bežný kávovar. Elektrická energia zo siete vstupuje do kávovaru cez takzvaný živý vodič, čím mu poskytuje dostatočný výkon na ohrev vody a varenie kávy. Pre uzavretie elektrického okruhu potom prúd odchádza z kávovaru späť do siete cez neutrálny vodič. Ak by došlo k úniku časti prúdu, nech je dôvod akéhokoľvek, prúd v neutrálnom vodiči by bol nižší ako prúd vo fázovom vodiči. V prípade, že tieto hodnoty nie sú rovnaké, prúdový chránič automaticky odpojí napájanie a dodávku energie.
Prúdový chránič s ističom
Prúdový chránič však neposkytuje ochranu proti preťaženiu alebo skratu. Jeho hlavnou úlohou je chrániť pred únikom prúdu, napríklad pri poruche izolácie alebo dotyku človeka so živou časťou. Práve preto sa často používa kombinované zariadenie – prúdový chránič s ističom, dostupný aj v ponuke na webe Murat.sk. Každá elektroinštalácia má špecifické nároky na úroveň ochrany, preto pri výbere zohľadnite konkrétne požiadavky daného elektrického systému.
Typy prúdových chráničov
Existuje viacero typov prúdových chráničov, s ktorými sa môžete stretnúť. Niektoré sú "zásuvkové" (prúdové chrániče do zásuvky), tzn. zasunú sa do bežnej zásuvky a fungujú ako bezpečnostné adaptéry pre zariadenia, ktoré nemajú zabudovanú ochranu, iné varianty sú zase určené na montáž do poistkových skríň alebo pre rozvodnice, či fotovoltaiku.
Ďalej ich môžeme rozdeliť:
- Typ AC: pre bežné použitie, určené na detekciu striedavých unikajúcich prúdov,
- Typ A: okrem striedavých prúdov dokážu detekovať aj pulzujúce jednosmerné zvyškové prúdy,
- Typ F: majú rovnaké detekčné charakteristiky ako typ A, navyše sú špeciálne navrhnuté na ochranu obvodov s jednofázovými frekvenčnými meničmi,
- Typ B: pre zariadenia s trojfázovými usmerňovačmi, ako sú fotovoltaické systémy, nabíjacie stanice pre elektromobily či zdravotnícke prístroje.
(D/PR), zdroj obrázka: unsplash.com
Súvisiace články:


Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader