Cestovanie / 27. máj 2022

Pripravte sa na bezpečnú jazdu v silnej búrke

Blížiace sa leto nám dáva nielen dvojciferné teploty a otvorené okná, ale upozorňuje na seba aj množstvom vetra a prudkých búrok. Pripraviť sa na premenlivé a čoraz nevyspytateľnejšie počasie je preto pre vodičov v tomto čase dôležité.

Pokojné slnečné hodiny môže celkom nečakane vystriedať poriadna fujavica s dažďom. Naučiť sa v takýchto situáciách reagovať je preto pre vás najlepšie riešenie.

Správna rýchlosť v silnom daždi je prvým pravidlom

Prvým pravidlom na mokrej vozovke je spomaliť a udržiavať si odstup. Ocenia to aj všetky dôležité autodiely vášho vozidla.

Vo veľmi silnom daždi by vodiči mali okamžite zapnúť stretávacie svetlá, ktoré sú vlastne určené na šero a tmu. Pretože ak jazdíte s dennými svetlami v automatickom nastavení svetiel, môže sa stať, že jazdíte bez zapnutých koncových svetiel – a preto sa ťažko vidíte.

Držte volant rovno

Znížením rýchlosti znížite riziko aquaplaningu, ku ktorému dochádza, keď drážky behúňa pneumatiky už nedokážu vytlačiť dostatok vody. Ak sa napriek tomu auto pri akvaplaningu „vznáša“, pohyby volantom a pokusy o brzdenie sú zbytočné, pretože aj pevný zotrvačník robí svoje.

Naopak: ak vozidlo opäť nadobudne priľnavosť, pri natočených alebo stojacich kolesách sa dostane do šmyku. Namiesto toho je najlepšie držať volant rovno a stlačiť spojku. V prípade obzvlášť silných zrážok a vyjazdených koľají na ceste môže dôjsť k akvaplaningu už od rýchlosti približne 60 km/h.

V prípade potreby nájdite parkovacie miesto

Odborníci tiež upozorňujú, že pri silných nárazoch vetra sú ohrozené najmä mobilné domy a karavany a vozidlá so strešnou konštrukciou. Buďte obzvlášť opatrní na mostoch a pri výjazde z tunela.

Napriek kvalitnému osvetleniu priechodov pre chodcov môžu byť podmienky viditeľnosti za takéhoto počasia rapídne znížené. Tu platí to isté: spomaľte a držte volant oboma rukami. Vo veľmi extrémnych poveternostných podmienkach radšej zastavte na parkovisku a počkajte, kým to najhoršie prejde.

Aj pri nárazovom vetre: spomaľte!

Silné nárazy vetra majú toľko energie, že dokážu vyhodiť z trate aj tony vážiace autá. To platí najmä pri vysokých rýchlostiach, napríklad na diaľnici. Navyše, čoraz obľúbenejšie modely SUV sú obzvlášť zraniteľné vďaka svojej veľkej útočnej ploche. Pri mobilných domoch a nákladných autách sa to stáva ešte kritickejším.

Ak si teda všimnete, že sa vietor zdvíha alebo je nárazový, môže vám pomôcť len jedna vec: znížiť rýchlosť. V kritických situáciách potom reaguje vozidlo menej nervózne a vy máte viac času reagovať.

(D/PR), zdroj obrázka: MakDill/Shutterstock.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader