Filmy / 17. december 2016

Recenzia: Will Smith sa v Collateral Beauty mení z úspešného a šťastného muža na úplnú trosku

Do našich kín dorazila v predvianočnom období romantická dráma oscarového Davida Frankela, ktorého filmy ako Diabol nosí Pradu či Marley a ja vykopli samotného režiséra medzi užšiu hollywoodsku špičku.

V Collateral Beauty dokonca figuruje množstvo hereckých hviezd – Keira Knightley, Kate Winslet, Edward Norton, Naomi Herris, Hellen Mirrren a predovšetkým Will Smith, ktorý stvárňuje postavu úspešného, no trápiaceho sa a tápajúceho Howarda.

Láska, čas, smrť. 3 veci, ktoré sa stali základom Howardovho života. Ako večne dobre naladený, kreatívny a úspešný muž teraz prežíva najťažšie chvíle svojho života. Jeho dcéra zomrela na rakovinu. Howard má zlomené srdce, tápa v smutných myšlienkach a v práci len skladá domino, ktoré mu pripomína chvíle s jeho dcérou. Spí sedem hodín týždenne a je iba chodiacou mŕtvolou. S ľuďmi nekomunikuje, odmieta aj najbližších, radšej sám vysedáva v parku, brázdi ulice New Yorku na bicykli a píše listy smrti, času aj láske, ktoré sa stávajú súčasťou terapie.

Keď sa už jeho kolegovia a blízki priatelia zároveň nedokážu naďalej prizerať jeho úpadku, ktorý spôsobuje vážne problémy aj samotnej agentúre, ktorej sú všetci súčasťou, rozhodnú sa najať miestnych hercov, aby sa k Howardovi prihovárali práve vo forme smrti, času a lásky. Smrť (Hellen Mirren), čas (Jacob Latimore) a láska (Keira Knightley) sa tak stretávajú s Howardom v snahe pomôcť mu nájsť stratenú chuť do života.

Avšak ani samotní kolegovia, ktorí plán zosnovali, nemajú ľahký život, aj preto ich konanie vyznieva prazvláštne. Whit (Edward Norton) ako rozvedený muž a otec, ktorého dcéra ignoruje, Claire (Kate Winslet) ako žena v strednom veku, ktorej tykajú biologické hodiny a hľadá darcu spermií a tiež Simon (Michael Peña), ktorý tají, že zomiera. Howardovi priatelia chcú zachrániť agentúru aj Howarda tým, že za ním posielajú hercov, tí sú však v konečnom dôsledku skôr terapiou pre nich samotných. Scenár okato spája Whita – človeka, ktorému chýba dcérina láska, s herečkou hrajúcou práve lásku, umierajúceho Simona so smrťou a Claire s časom, teda mladíkom Raffim, ktorý jej radí, ako lepšie narábať s časom.

V napohľad jednoduchom a jasnom príbehu scenár ponúka niekoľko prekvapení, ktoré sa vzhľadom na spoilery nepatrí prezrádzať, no zvraty, ktorými film disponuje, sú okaté a prvoplánové, nehodné filmu s rozpočtom približne 36 miliónov amerických dolárov. Naopak, zaujímavý a svižný je úvod filmu. Príjemné a estetické sú titulky a úvodná scéna, kde sledujeme Howardov výstup pred svojimi kolegami v agentúre. Mladý a energický muž so širokým úsmevom sa vďaka šikovnej jazde kamery razom mení na šedivého pána s utrápeným výrazom. Aj v domine, ktoré počas celého filmu púta pozornosť a je aj súčasťou tituliek, môžeme čítať zreteľné asociácie. So smrťou dcéry prichádza nielen smútok a trápenie, ale rad ďalších problémov. Howard stráca pôdu pod nohami a všetko sa rúca – domino efekt.

Sentimenálne filmy nie sú nič neobvyklé. V prípade Collateral Beauty má však pojem sentiment iné rozmery. Ako už bolo na príklade postáv a ich zložitých životných situácií načrtnuté, nachádzame sa v pomerne nelichotivej a smutnej dejovej linke. Scénu po scéne sledujeme plač, smútok a ďalšie slzy. Tieto pocity navyše umocňuje aj smutný hudobný podklad. Nejde o depresívny a chladný film. Collateral Beauty pôsobí skôr ako lacná telenovela zaobalená v hollywoodskom lesku.

Ani presvedčivý Will Smith nedokáže emočný prestrel ustáť. Aj napriek nesporným hereckým kvalitám bola rola zlomeného Howarda veľkým omylom. Opakovane sa objavuje v slzách na bicykli, pričom pôsobí ako uplakané a zmätené dieťa. 48-ročný americký herec v úlohe utrápeného otca je síce marketingovo vďačnou témou, ktorá môže slušne zarobiť, odbornú verejnosť v USA však sklamala a stala sa jedným z najväčších hollywoodskych omylov roka. Smith si otca zahral aj vo filme Šťastie nadosah, za čo si v roku 2007 vyslúžil aj oscarovú nomináciu. Tentokrát to však vôbec nevyšlo a jedna z najväčších hollywoodskych hviezd po priemernom Suicide Squad opäť svojou prítomnosťou podporila projekt, ktorý bude nepeknou škvrnou na inak doposiaľ bohatej filmovej kariére.

Štúdio Warner Bros., ktoré Collateral Beauty nechalo odpremiérovať už na MFF v Dubaji 13. decembra a v kinách figuruje v predvianočnom období, rok určite nezakončuje podľa svojich predstáv. Uvidíme, ako film zarezonuje v našich a amerických kinách.

Hodnotenie: 4/10

Pavel Bielik

Foto: Continental film

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader