Z bežného hľadiska má konflikt negatívny význam, je spojený s agresiou, hlbokými emóciami, spormi, hrozbami, nepriateľstvom a inými prejavmi. Existuje názor, že konflikt je vždy nežiaduci, a ak je to možné, treba sa mu vyhnúť, a ak náhodou vznikne, mal by byť okamžite vyriešený.
Moderné psychologické názory sa ale na konflikt pozerajú nielen negatívnym, no aj pozitívnym spôsobom. Niekedy to môže byť metóda rozvíjania organizácie, skupiny a jednotlivca, zdôrazňujúc pozitívne aspekty spojené s vývojom a subjektívnym chápaním životných situácií v protichodných konfliktných situáciách. Laicky povedané, trénujete svoje schopnosti v krízových situáciách.
Podstatná zložka konfliktu je jeho správne riešenie
Konflikt sa ale najčastejšie považuje za súťaž v uspokojovaní záujmov. Môže byť tiež považovaný za stav prevratov, dezorganizáciu vo vzťahu k predchádzajúcemu vývoju a následne ako generátor nových štruktúr. Mnohí odborníci ho definujú ako interakciu dvoch objektov s nezlučiteľnými cieľmi a spôsobmi na dosiahnutie týchto cieľov.
Takýmito objektmi môžu byť ľudia, oddelené skupiny, triedy, sociálne inštitúcie a iné spolky. Podstatnou zložkou konfliktu ale je, aby sa vedel riešiť. Možností, ako to dosiahnuť je niekoľko. Aby ste sa však vyhli zbytočným komplikáciám a možno v niektorých prípadoch aj zbytočne vynaloženým finančným nákladom, vyskúšajte riešenie sporov inak.
Skúste to s pomocou mediátora
Mediácia je overený a úspešný postup na riešenie konfliktov, ktoré sa dajú vyhodnotiť bez potrebného zásahu zákona v podobe súdnej moci. Je to oveľa lacnejšia a menej stresujúca metóda na úspešné vyriešenie konfliktu v prospech oboch strán.
Je dobrovoľná a nikto vás k nej nemôže donútiť, ale vo vlastnom záujme je to pre vás oveľa lepšia možnosť, ako sa niekoľko mesiacov a rokov zbytočne ťahať po súdoch, ktoré aj tak nemusia rozhodnúť vo váš prospech.
Jednou z dobre fungujúcich metód poradenstva pre zamestnávateľa je často nevyhnutná PZS – pracovná zdravotná služba. Aj tá vám v niektorých situáciách môže pomôcť vyhnúť sa prípadným konfliktom, veľmi podobne, ako spomínaná mediácia.
Tieto dve veci by ste pre lepšiu istotu a bezpečnosť vo firme mali preto vedieť úspešne aplikovať aj do praxe. A rovnako tak sa aj v osobnom živote vedieť zmieriť s tým, že jeden názor na danú vec, nemusí byť až tak celkom a vždy správny.
Súvisiace články:
Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader