Zaujímavosti / Cestovanie / 29. august 2014

S chodúľmi na rybačku

To, čo vyzerá ako starodávna a primitívna technika lovu, je prax, ktorej korene siahajú len niekoľko desiatok rokov dozadu.

Rybárčenie na koloch trčiacich z vody je metóda lovu jedinečná pre Sri Lanku, ktorá sa nachádza na pobreží Indie v Indickom oceáne. Rybári sedia na priečke nazývanej „petta“, ktorá je priviazaná na vertikálnu tyč a zapichnutá do piesku len pár metrov od pobrežia. Z tohto vysokého postavenia rybár hádže svoju udicu a čaká, kým sa chytí ryba. Aj keď tento prístup vyzerá primitívne a staroveko, chodúľový rybolov je vlastne nedávna tradícia.

Verí sa, že táto prax sa začala v priebehu druhej svetovej vojny, kedy nedostatok potravín a preplnené rybárske mestá prinútili niektorých obyvateľov, aby vyskúšali rybárčenie na vode. Najprv začali loviť z vrakov prevrhnutých lodí a zostrelených lietadiel, no neskôr si začali stavať svoje chodúle v koralových útesoch. Tieto zručnosti boli časom prenesené na najmenej dve generácie rybárov, ktorí žili pozdĺž 30km úseku južného pobrežia medzi mestami Unawatuna and Weligama.

Háčik je maličký, preto je naň možné chytiť len strakaté slede alebo malé makrely. Predpokladá sa, že táto prax nevydrží dlho a bude slúžiť už len ako turistická atrakcia. Tsunami z roku 2004 zdevastovalo veľkú časť pobrežia Indického oceánu a navždy zmenilo breh Srí Lanky a obmedzilo prístup k rybolovu pomocou tejto metódy. Dnes niekoľko rybárov prenajíma svoje chodúle "hercom", ktorí sa tvária ako rybári pre fotografov a turistov. Nie je známe, či muži na týchto fotkách sú skutočne rybári alebo len herci.

Monika Budayová/amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader