Zaujímavosti / Zdravie / 25. november 2013

Najabsurdnejšie a najšialenejšie fóbie na svete

Franklin D. Roosevelt raz povedal: „Nemáme sa čoho báť okrem strachu samotného.“ Pre niektorých ľudí je tu však omnoho viac vecí, ktoré ich doslova desia. Niekedy sú to zdanlivo úplne obyčajné maličkosti. Čo ale keď naša fóbia prerastie až do chorobného strachu z vecí, ktoré bežne strach nevyvolávajú?

Ani by nám nenapadlo, akými rôznymi fóbiami môžu ľudia trpieť. Kto by si nespomenul napríklad na slávneho detektíva Monka. Jednoduchšie, ako vymenovať všetky jeho fóbie, by bolo vymenovať tie, ktorými netrpí. Ak teda také vôbec existujú. Strach z baktérií, výšok, zmien, prachu, uzavretých priestorov, infekcií, lietania, takmer všetkých druhov zvierat, dopravných prostriedkov. Dokonca je celý nesvoj, pokiaľ v izbe visí obraz nakrivo alebo symetria akýchkoľvek predmetov v jeho okolí je narušená. Niekto by si povedal, že je blázon. My vám však ukážeme, že ľudia môžu mať strach aj z takých vecí, aké by vám ani len vo sne nenapadli a vôbec to nie sú pavúky, výšky či uzavreté priestory.

 

 • Xanthophobia - strach zo žltej farby zahŕňajúc aj všetky žlté predmety.
 • Turophobia - strach zo syrov. Ako väčšina fóbií je spojená s nejakým traumatizujúcim zážitkom. Veru, kto by sa nebál napríklad takej zúrivej mozzarelly.
 • Somniphobia - strach zaspať. Nepochopiteľná fóbia pre všetkých riadiacich sa heslom „posteľ - najlepší štvornohý priateľ človeka“. Postihnutí touto fóbiou si spánok spájajú so smrťou, stratou kontroly nad sebou samým alebo nočnými morami.
 • Coulrophobia - strach z klaunov. Klauni by síce mali byť milí, zábavní a veselí, povedzme si však pravdu, mnohokrát vyzerajú naozaj desivo. Preto táto fóbia už patrí k relatívne bežným. Trpí ňou napríklad aj Johny Deep. „Vďaka ich namaľovaným úsmevom je nemožné rozlíšiť, či sú šťastní, alebo vám chcú odhryznúť kus tváre.“
 • Omphalophobia - strach z pupkov. Neuveriteľný strach z toho, že sa niekto dotkne vášho pupku. Môže to byť podvedomé spojenie s pupočnou šnúrou, ktorou sme každý boli pripútaní k matke počas tehotenstva.
 • Papaphobia - strach z pápeža. Úzko súvisí so strachom zo svätých jednotlivcov alebo posvätných vecí. Ako väčšina fóbií aj táto sa pravdepodobne spája s nejakou traumou. Akú traumu nám však môže spôsobiť pápež je otázne.
 • Uranophobia  - strach z neba. Väčšina z nás by sa po smrti rada dostala do pomyselného neba. Ľudia trpiaci touto fóbiou majú strach z neba a posmrtného života možno práve preto, že veria, že na konci budú súdení podľa toho, ako žili
 • Cacophobia - iracionálny strach zo škaredosti, či už ide o iných škaredých ľudí alebo veci, ktoré považujú za škaredé vo všeobecnosti.
 • Vestiophobia - strach z oblečenia. Títo ľudia nosia voľné šaty, v snahe udržať si ich čo najďalej od tela. V krajnom prípade sa im vyhýbajú úplne.
 • Hippopotomonstrosesquippedaliophobia - paradoxne je to strach z dlhých slov. Názov pochádza zo spojenia slov sesquipedalian + monstrum + nespráve napísané slovo hippopotamus. Táto kombinácia bola zvolená za účelom spraviť slovo čo najdlhšie, aby čo najlepšie popísalo fóbiu.
 • Arachibutyrophobia - extrémna fóbia z nalepenia arašidového masla na podnebie v ústach.
 • Geliophobia - strach zo smiechu alebo ľudí, ktorí sa smejú. Títo ľudia majú strach zo smiechu v nepravý čas, tiež z vtipov alebo komédií, alebo zo smiechu niekoho iného.
 • Hedonophobia - fóbia z dobrého pocitu. Postihnutí touto fóbiou sa cítia previnilo za to, že sa majú dobre na rozdiel od iných ľudí, ktorí trpia. Nedokážu si užívať príjemné činnosti, pretože ich automaticky prepadne pocit viny.
 • Levophobia - strach z vecí, ktoré sa nachádzajú po ľavej strane tela. Táto fóbia má korene v stredoveku, kedy ľaváci boli považovaní na diablových prívržencov, za čo boli zabíjaní.
 • Alliumphobia - strach z cesnaku. Pokiaľ však nemáme upírie sklony, alliumfóbii by sme sa s najväčšou pravdepodobnosťou mali vyhnúť.
 • Eosophobia - ďalšia zo série upírích fóbií. Eosophobia je strach zo svitania a slnečného svetla. Teraz už vieme, čo bol Drakulov problém.

Ak už ľudí trpiacich horeuvedenými fóbiami nazveme strachopudmi, bláznami či chudákmi, robme to opatrne. Človek sa totiž s fóbiami nenarodí a nikdy nevieme či sa zajtra napríklad s Hippopotomonstrosesquippedaliofóbiou nezobudíme práve my.

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader