Zaujímavosti / Cestovanie / 12. august 2014

V Číne majú všetko, dokonca aj svoje vlastné Benátky.

Malé čínske mestečko nápadne pripomína krásne, vodou zaliate Benátky.

Zhouzhuang je jedným z najznámejších "vodných miest" v Číne, ktoré sa nachádza medzi jazerom Tai a Shanghaiom, asi 55 kilometrov juhovýchodne od Suzhou na južnom brehu jazera Baixian. Mesto je zo všetkých strán obklopené jazerami a riekami a súčasne pretkané sieťou kanálov, ktoré sa zapájajú do celého vodného systému riek a jazier. Krása Zhouzhuang spočíva v čarovných vodných cestách obklopených bielymi poschodovými domami  s čiernymi dlaždicami, ktoré lemujú vodné cesty a niekoľko kamenných mostov.

Najslávnejšou atrakciou Zhouzhuang je jeho 14 mostov postavených počas Yuan (1271-1368), Ming (1368-1644) a Qing (1644-1911) dynastií. Double Bridge (alebo Twin bridge) - mestská ikona sa skladá z dvoch mostov umiestených tak, že nad prúdom tvoria pravý uhol. Postavený bol ešte počas panovania Wanli (1573-1619). Ďalším pozoruhodným mostom je Fu'an Bridge, ktorý sa hrdo pýši vyznamenaním najstaršieho mostu, ktorý bol postavený už v roku v 1355.

Zhouzhuang má asi tisíc domácností, z ktorých asi 60% bolo postavených ešte v dynastií Ming a Qing a sú zachovalé dodnes. Zhouzhuang je malé, ale zato naozaj čarovné mestečko, ktoré na gongole, rikše alebo peši preskúmate aj za jediný deň. V meste totiž neexistuje žiadna motorizovaná prevádzka.

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader