Zaujímavosti / Tech / 19. február 2015

Vedci vyvinuli kontaktné šošovky, ktoré dokážu zoomovať ako kamera

Ovládajú sa mrknutím oka a zoomnuť dokážu až trikrát. Aj keď zatiaľ ide len o prototyp, už teraz sa odhaduje, že by mohli pomôcť viac ako 285 miliónom ľudí, ktorí trpia zhoršeným zrakom.

Výskum kontaktných šošoviek prebieha už pomerne dlho. Za tých pár rokov došlo v tejto oblasti k veľkému posunu. Vedcom sa napríklad podarilo vyrobiť pár smart šošoviek pre cukrovkárov, ktoré dokážu monitorovať hladinu cukru. Google sa tiež snaží vyrobiť svoj pár šošoviek. So zabudovanou kamerou. Teraz však vedci zo švajčiarskeho technologického inštitútu predstavili kontaktné šošovky, prvé svojho druhu, ktoré dokážu rozoznať medzi žmurknutím a mrknutím, pričom používateľovi umožnia takto jednoducho prepínať medzi normálnym pohľadom a zoomom. Šošovky sú stále vo fáze prototypu, no už teraz sa odhaduje, že by mohli pomôcť takmer 300 miliónom ľudí trpiacim poškodením zraku. Ide hlavne o pacientov degeneračnými ochoreniami očí, ktoré v mnohých prípadoch vedú až k oslepnutiu.

Samotné šošovky sú tuhé a väčšie ako štandardné šošovky, takže pokrývajú aj očné bielko. Poďme ale k samotnej technológii. Medzi 1,5 milimeter hrubými šošovkami je prstenec z malinkých alumíniových zrkadiel, ktoré odrážajú svetlo a zvyšujú tak vnímanú veľkosť objektov skoro o 3x (v skutočnosti je to 2,8). Všetko čo používateľ musí spraviť je to, že mrkne pravým okom, čím zabráni svetlu, aby sa od šošovky odrazilo do okuliarov. Keď sa tento signál zablokuje, polarizovaný filter nasmeruje svetlo do teleskopickej časti šošoviek. Ak chce človek odzoomovať a prejsť na normálny pohľad, stačí mrknúť ľavým okom. Aj napriek tomu, že tím vedcov spravil so šošovkami obrovský pokrok od prvých pokusov, stále neboli poriadne otestované na ľuďoch. Problém je najmä v tom, že šošovky sa môžu nosiť zatiaľ iba vo veľmi obmedzenom čase, čo znamená, že si pravdepodobne ešte počkáme, kým budú na trhu.

 

iflscience.com/newscientist.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader