Zaujímavosti / Kuriozity / 04. júl 2014

Vlastné slzy ju môžu priviesť do hrobu. A to doslova.

Viete si predstaviť aspoň jeden jediný deň bez toho, aby ste sa dostali do akéhokoľvek kontaktu s vodou? Varenie, pranie, používane parfumov, cvičenie, plač či obyčajná sprcha sú pre nás prirodzené činnosti, ktoré vykonávame bez najmenšieho mihnutia oka. Pre niekoho však môžu byť tieto aktivity absolútne nemysliteľné, dokonca až smrteľné.

43 ročná Barbara Ward sa nemôže sprchovať, naháňať so svojimi deťmi, variť a dokonca ani plakať. Trpí totiž veľmi vzácnou alergiou na vodu. Áno, čítate správne - na VODU. Jej alergia je tak silná, že obyčajné slzy ju môžu veľmi zraniť, a to nie len obrazne. „Nemôžem čítať smutné statusy na Facebooku alebo pozerať smutné filmy, pretože ak sa dostanem do emocionálneho víru a rozplačem sa, môžem umrieť.“ Väčšina mamičiek sa doma venuje vareniu, praniu či hre s deťmi, no Barbarin stav tieto činnosti vylučuje. „Nie som ako ostatné mamičky, nemôžem behať s mojimi deťmi alebo sa s nimi hrať, pretože pot ma môže dostať do anafylaktického šoku."

Uvedomila si, že niečo nie je v poriadku, keď sa jej začali tvoriť červené svrbivé vyrážky po tele. Lekári si najskôr mysleli, že trpí nejakým ekzémom, preto jej predpísali krémy, ktoré však nezaberali. Matka troch detí bola hospitalizovaná po vážnej alergickej reakcii v sprche a následne jej bola diagnostikovaná vzácna alergia na vodu. Zriedkavé ochorenie sa vyskytuje len u jedného z 230 milióna ľudí a prejavuje sa bolestivými vyrážkami po akomkoľvek kontakte s vodou. Každý deň musí jesť silné antihistaminiká a musí nosiť po celý čas dve EpiPens - adrenalínové injekcie, ak by sa dostavila alergická reakcia. Jej alergia zahŕňa aj citlivosť na silné vône či parfumy, preto na verejnosti musí nosiť na tvári rúšku.

Rozmýšľate, ako je to s pitím? Barbara zvládne naraz vypiť len niekoľko dúškov čaju alebo mlieka. Čistú vodu, ktorej sa musí zďaleka vyhýbať, pila naposledy asi pred 20 rokmi. „Ja naozaj nerozumiem ako to funguje, moje telo je tvorené z vody. Nikto skutočne nič nevie o mojom stave, som stratená." „Zakaždým, keď som vypila vodu, moje hrdlo sa zúžilo a ja som bola dýchavičná.“ Diagnóza aquagenic urticarial je sotva pochopená profesionálmi a zlou správou je aj fakt, že v priebehu života sa môže rozvíjať a jej príznaky sa zvýrazňovať. „Je to absolútna nočná mora...“ S hygienou to tiež nie je najjednoduchšie. Barbara je obmedzená na dva jednominútové kúpele týždenne, ktoré opúšťa v neznesiteľných bolestiach. „Zvykla som si žiť ako teraz ale je to tak obmedzený život."

Monika Budayová/buzzfeed.com/dailymail.co.uk

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader