Zaujímavosti / Tech / 14. marec 2014

Vynálezy, za ktoré môžeme ďakovať náhode

Niektorí vedci strávia nespočetné hodiny a minú obrovské peniaze vymýšľaním veci, ktoré sa nakoniec aj tak nepodaria. Niektoré vynálezy, ktoré dodnes používame však vznikli práve vďaka tomu, že niekomu sa nepodaril jeho pôvodný zámer, alebo že bol jednoducho trošku nešikovný. Tak či onak, podarilo sa im zmeniť svet a nezáleží na tom, či sú výsledkom náhody alebo iného neúspešného projektu.

Lepiace štítky - dokážete si bez nich predstaviť svoj život? Sú nenahraditeľnými záložkami, pripomienkami či poznámkovými bločkami. Pôvodne sa ich autor snažil vyvinúť extrémne silné lepilo, ironicky však namiesto toho vyvinul lepidlo, ktoré bolo ľahko oddeliteľné preto si tieto farebné štítky môžeme naliepať a odliepať kam chceme.

Cookies s kúskami čokolády - keď sa Ruth Wakefield minula čokoláda do jej kakaových sušienok, jednoducho nalámala čokoládovú tyčinku na malé kúsky, zamiešala do cesta a dúfala, že po ich upečení sa roztečú a jej koláčiky budú na nerozoznanie od tých pôvodných. Kúsky čokolády však len zmäkli a spolu s nimi aj srdcia všetkých tých, ktorí ich ochutnali.

Bezpečnostné sklo - bezpečnostné sklá na autách, ktoré už zachránili tisícky ľudských životov, vznikli tiež čisto náhodne. Edwardovi Benedictusovi, ktorý vyradzoval sklené vedecké banky, sa raz podarilo do jednej ťuknúť tak, že spadla na zem. Na jeho prekvapenie sa však nerozbila úplne, bola len kompletne popraskaná. Dôvodom bolo, že sklo obsahovalo nitrocelulózu, ktorá slúžila ako lepidlo, ktoré udržalo roztrieštené sklo pokope. Prvý krát bolo toto sklo použité na plynovej maske v prvej svetovej vojne a od vtedy je štandardom pri výrobe autoskiel.

Mikrovlnná rúra - skvelý vynález hlavne pre tých, ktorým sa nechce variť. Keď pán Slepcer počas druhej svetovej vojny pracoval  pri zvukovom magnetróne, schopnom vyžarovať vysokofrekvenčné vlnenie, všimol si, že po prejdení okolo tohto zariadenia sa jeho čokoláda, ktorú mal vo vrecku, roztopila. Ako dopadol jeho pokus s misou kukurice si viete predstaviť aj sami.

Umelé sladidlo - keď si uponáhľaný pád Fahlberg jedol v laboratóriu svoju večeru, neobťažoval sa umyť si ruky, ktorými pred tým pracoval s chemikáliami obsahujúcimi uhoľný decht. Keď začal jesť svoj chlieb všimol si, že má nezvyčajne sladkú chuť. Tak isto ako jeho voda a dokonca aj obrúsok, ktorým sa utrel. Vrátil sa teda do laboratória, poochutnával všetky vzorky a našiel tú, ktorá obsahovala sacharín. Odvážny pán.

Plast - pôvodne sa John Hyatt pokúšal nájsť vhodnú alternatívu slonoviny na výrobu biliardových gúľ. Vďaka chemikáliám v jeho laboratóriu a rozliatemu kolódiu sa mu však podarilo vynájsť plast. Pružný materiál, ktorý sa okamžite rozšíril do celého sveta.  

Kardiostimulátor - každý rok je vykonaných viac ako pol milióna kardio-operácií, ktoré zachránia ľudské životy. Keď v roku 1956 Greatbatch vyvíjal zariadenie na zaznamenávanie srdcového rytmu, náhodou sa mu podarilo vyvinúť aj kardiostimulátor. Pri inštalácii zariadenia si všimol, že vytvára zvuk podobný tlčeniu ľudského srdca. Vtedy si spomenul na rozhovor s inými vedcami ohľadne toho, či elektrická stimulácia môže nahradiť rytmický tlkot srdca. Vďaka jeho kardiostimulátorom, ktoré boli pôvodne veľké ako televízor má dnes množstvo ľudí ďalšiu šancu na život.

Monika Budayová / dailynewsdig.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader