Zaujímavosti / Zdravie / 11. máj 2014

Vyrobte si domáce bio repelenty, ktoré vás ochránia pred otravnými komármi

Tešíme sa na leto. Na grilovačky, pikniky, opekačky niekde pri rieke. No predstava, že na druhý deň po krásnej akcii v prírode budeme mať celé telo posiate štípancami od komárov je našou nočnou morou. Aj vy z kúpených repelentov kašlete a dráždia vám kožu? Ak si chcete užiť leto bez otravných komárov, prečítajte si tieto recepty na domáce repelenty, ktoré si môžete bez problémov vyrobiť aj vy.

1. Bazalka. Existuje veľa byliniek, ktoré komáre neznášajú. Medzi ne patrí aj bazalka. Bazalková alebo bylinková záhradka pred domom vám pomôže držať si komáre od tela.

www.parkswholesaleplants.com

2. Cesnak. Táto rastlinka je ďalším účinným prírodným repelentom. Je jedno v akej podobe. Či už zjete veľa cesnakového jedla alebo si prejdete  strúčikom cesnaku po odhalenej koži. Samozrejme, tento recept sa neodporúča využívať na pikniku s vašou láskou.

www.dishbydish.net

3. Rozmarín, levanduľa, nechtík, citrónová tráva. Toto sú voňavejšie variácie prírodných repelentov. Napriek tomu, že nám tieto byliny voňajú, na komáre majú odpudzujúci efekt. Na odplašenie komárov sa odporúča pestovať tieto rastliny v záhradke, alebo si nimi tiež natrieť miesta odhalenej kože. Podobný účinok má aj čajovníkový olej.

4. Sviečky s citrusovou vôňou. Ďalší príjemný a jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť otravných komárov. Stačí okolo zapáliť vonné sviečky s citrusovou vôňou a komáre sa k vám nepriblížia.

5. Netopiere. Trochu radikálny spôsob a pre tých čo nie sú milovníkmi týchto zvieratok to asi nepripadá do úvahy. No netopiere za večer dokážu skonzumovať stovky poletujúcich komárov.  A nie, naozaj sa nezapletajú do vlasov, ako vás možno starí rodičia niekedy strašili. Preto porozmýšľajte, či im na záhrade nepostavíte prístrešok.

www.newscientist.com

6. Bio sprej. Nakrájajte listy a stonky kocúrnika obyčajného a rozmarínu, zalejte ich šálkou vriacej vody. Nechajte lúhovať asi hodinu. Keď roztok vychladne, môžete ho používať ako domáci repelent.

Rozdrvite petržlen, zmiešajte s jablčným octom a máte ďalší bio repelent.

7. Pasca na komáre. Zoberte si jednu plastovú fľašu. Prestrihnite ju alebo prerežte v polovici. V osobitnej nádobe rozpustite 60 ml hnedého cukru v 200 ml horúcej vody. Vychladený roztok nalejte do spodnej časti fľaše. Pridajte 1 ml droždia. Nemusíte miešať. Prikryte to druhou časťou fľaše, hrdlom smerom nadol. Zabaľte do čiernej látky. Roztok bude pomaly produkovať oxid uhličitý, ktorý priláka komáre a stane sa tak pre nich prirodzenou pascou.

www.welldonestuff.com

 

Dušana Lukáčová/welldonestuff.com/accidentallygreen.com/1.foto: itotii.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader