Detská izba by mala byť multifunkčná, pohodlná a bezpečná a zodpovedať prianiam a potrebám detí, ktoré v nej budú bývať. Ak sa vám ale zdá, že niečo podobné dokáže vytvoriť vo vašom interiéri len skúsený dizajnér, ktorého si však nemôžete dovoliť, máme pre vás riešenie. Riešenie v podobe konkrétnych tipov na dizajn detskej izby.
Vytvorte v izbe jednotlivé zóny
Územné vymedzenie detskej izby nie je len o dekorácii, ale predovšetkým o funkčnosti. Musia tu existovať tri zóny:
Na vás je, aby ste všetko dopredu rozvrhli, naplánovali a aplikovali do praxe. My a pekné tapety do detskej izby vám v tom pomôžeme.
Miesto na spanie
Samozrejme, prvoradá je posteľ, ktorou vytvoríte dieťatku ideálne podmienky na nutný odpočinok a relax. Je vhodné prispôsobiť výber postele a jej veľkosti veku dieťaťa, pričom by ste mali myslieť na jeho neustály rast.
Štandardná posteľ s dĺžkou 180 - 200 cm vám vydrží dlhšie a okrem toho v prípade potreby umožní rodičovi ľahnúť si vedľa dieťaťa.
Poloha lôžka by nemala byť ale zbytočne veľká. Ak žijú v jednej miestnosti dve deti, potom vám práve poschodová posteľ ušetrí miesto. Vyberte si aj posteľ s úložným priestorom. Uzavreté police môžu byť umiestnené pod posteľou, do boku vo forme skrinky alebo v stupňoch.
Osvetlenie
Je žiaduce, aby miestnosť smerovala k slnečnej strane. Navyše musíte brať do úvahy osvetlenie všetkých priestorov:
Pamätajte si, že všetky žiarovky a ich odtiene sú mimoriadne krehké a nebezpečné. Preto nastavte stropné svetlo na najvyššiu možnú mieru. Vyberte si nerozbitné modely a umiestnite, pokiaľ možno tak, aby na ne nemalo malé dieťa dosah. Dobrou možnosťou je niečo ploché, v tvare slzy, pevne priskrutkované k stropu. Nájsť inšpiráciu v obchode s osvetlením nebude pre vás najmenší problém.
Podlaha a jej vybavenie
Koberce s vysokým vlasom sú určite krásne, ale sú vhodnejšie do spálne rodičov. V detskej izbe potrebujete umiestniť na hladkú, nekĺzavú podlahovú krytinu – pestrofarebné koberce pre deti. Je to praktická a krásna voľba. Musíte predsa myslieť aj na ich údržbu a funkčnosť.
Bezpečnosť
To najdôležitejšie na záver. Začnite s oknami. Nainštalujte na ne bezpečnostné zámky tak, aby ich samotné dieťa nemohlo otvoriť. Zabudnite na ostré hrany, lesklé plochy, sklenené materiály, klzké povrchy a nedostatočnú ochranu elektrických zariadení a zdrojov.
Ak budete pri navrhovaní detskej izby myslieť na svoje deti, určite pritom nie je potrebný žiadny dizajnér, stačí dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré sme si spomenuli.
(deed/PR)
Súvisiace články:

