Zaujímavosti / 24. november 2020

Zadlžujú sa aj mladí - prvá pôžička je často už v 24. roku života

Osamostatnenie sa, nová práca či hľadanie si vlastného bývania. To všetko sú prelomové míľniky života každého z nás. Za posledné obdobie sa však aj mladí výrazne zadlžujú a či už tieto etapy života absolvujú po strednej škole alebo po vysokej, nájdu sa mnohí vo veku od dosiahnutia dospelosti po tridsiatku, ktorí už majú prvé skúsenosti so zadlžením.

Našlo by sa len málo jedincov, ktorí ešte nikdy nerozmýšľali nad pôžičkou. S najväčšou pravdepodobnosťou ju mnohí síce zvažovali, no nie každý sa pre túto cestu aj reálne rozhodol. Značná miera zadlženosti však prevláda u mladých, a to ako na Slovensku, tak aj v Českej republike. Viac ako polovica z nich už má prvú skúsenosť s pôžičkou.

Časté dôvody, prečo sa mladí vedia zadlžiť

Jedným z pomerne častých dôvodov, prečo sa ľudia v mladom veku zadlžujú, je predovšetkým hľadanie si bývania. Začiatok novej kapitoly života sprevádza mnohokrát aj hypotéka. Práve tá má finančne pomôcť k vysnívanému bývaniu, či už ide o dom, alebo byt. 

Avšak, prvá pôžička mladých Slovákov a Čechov môže súvisieť rovnako aj s kúpou vlastného vozidla, zaobstaraním si potrebnej výpočtovej techniky či urgentným riešením pohotových situácií. Pokiaľ teda niekto takúto možnosť krátkej výpožičky zvažuje, nemal by zabúdať na porovnanie a výber tej najvýhodnejšej. Aktuálne ponuky online pôžičiek môžete nájsť napríklad aj na finančnom portáli Hyperfinancie.sk. Vyberať len u overených poskytovateľov a mať porovnanie ich aktuálnych ponúk je totiž veľmi podstatné.

Mnohí mladí majú teda už nejaké dlhy. Najhoršou voľbou z hľadiska zadlženia je však to, keď sa berie pôžička na splatenie tej aktuálnej. Vtedy totiž možno hovoriť o bludnom kruhu a práve ten nemusí mať konca, pričom zadlženosť tak len neustále rastie.

Prelomový vek sa u oboch národov zhoduje

Kým niektorí podali žiadosť o pôžičku v banke či u poskytovateľa spotrebných úverov, našli sa aj takí, ktorým sa rozhodli požičať financie priamo ich rodičia. Najčastejšie si berú mladí pôžičku v 24. roku života. Z nedávneho prieskumu dokonca vyplýva, že väčšina z nich tak robí najmä z dôvodu nepravidelného či nedostatočného príjmu. Nie je teda nijako prekvapujúce, že medzi touto skupinou zadlžených sú tak aj študenti.

Kým väčšina z týchto mladých do tridsiatky má len jednu pôžičku (najčastejšie ide najmä o hypotéku), v Českej republike je až päťnásobne viac mladých ľudí, ktorí majú päť a viac pôžičiek.

Určité pozitívum možno na Slovensku vnímať v otázke sporenia. V porovnaní so susednou krajinou až dve tretiny mladých Slovákov sporia, kým v Česku je to len niečo nad polovicou. Zadlženosť Slovákov je však aj naďalej pomerne vysoká. Dôraz tak treba klásť aj na úspory, mať stanovený určitý finančný rozpočet a rátať aj s finančnými možnosťami v rámci budúcnosti.

Zdroj obrázka:

Opat Suvi / Shutterstock.com