Zaujímavosti / 16. september 2016

Záhadné osobnosti histórie: David Copperfield

V našom seriáli sme vám už stihli predstaviť niekoľko zaujímavých osobností, ktoré boli istým spôsobom záhadné, tajomné alebo “magické”. Vo všetkých prípadoch išlo o ľudí, ktorí už dnes nie sú medzi nami. V tejto časti si však vezmeme na paškál pána, ktorý stále udivuje svojim umom a schopnosťami.

Davida Copperfielda zrejme netreba nijako zvlášť predstavovať. Ide o najvýraznejšiu osobnosť medzi iluzionistami v posledných desaťročia, dokonca možno o najväčšieho iluzionistu vôbec. Preslávil sa mnohými trikmi, ktoré boli inovatívne, originálne a natoľko pôsobivé, že si pán kúzelník mohol za svoje vystúpenia pýtať toľko, čo svetoví speváci, herci či zabávači.

Narodil sa 16.septembra 1956 ako David Seth Kotkin v New Jersey. Kúzlu iluzionizmu podľahol už v útlom veku. Údajne už ako 12ročný sa začal venovať “čarovaniu” naplno a jeho prvým umeleckým menom bolo Boy Divino. Nasledovali vystúpenia pred rodinou a kamarátmi. Prvé kúzlo ho naučil jeho dedko, bohužiaľ však zomrel skôr, než mal malý David prvé vysúpenie na verejnosti. A nedožil sa teda ani toho, keď ho ako najmladšieho člena v histórii prijala americká asociácia združujúca kúzelníkov.

Milovníci literatúry vedia, odkiaľ má Copperfield svoju prezývku. Od románovej postavy z pera Charlesa Dickensa si toto meno prepožičal pre hlavnú rolu v muzikáli The Magic Man (aký príznačný názov, však?). Nasledovali rôzne vystúpenia “v malom” a nikto nepochyboval o tom, že sa pozerá na mimoriadne talentovaného chlapíka.

Kúzelníkov je na svete neuveriteľne veľa. Učia sa predvádzať rôzne triky, ktorými následne ohromujú publikum. Čím je Copperfield výnimočný?

Azda najdôležitejším faktorom je samotná šou okolo jeho trikov. Iste, všetci sú zvedaví na to, ako necháte zmiznúť slona či lietadlo. Nemôžete to však spraviť za pár sekúnd, predstavenie musíte poriadne natiahnuť. Ideálne tak, aby sa diváci nenudili. A Copperfield je skvelým rečníkom, šoumenom, zabávačom, jednoducho má dar vystupovať pred obecenstvom a zabávať ho. Kto by to bol pred 50timi rokmi povedal o útlom malom introvertovi? Američania milujú šou všetkých druhov a tak je David oprávneným miláčikom publika. Azda ešte viac než zabávačom, je skvelým marketingovým ťahúňom, ktorý dokáže zarobiť peniaze, o akých sa bežnému človeku nikdy ani nesnívalo. Aj o jeho manželstve s Claudiou Schiffer sa špekulovalo ako o marketingovom ťahu. Ktovie, ako to celé bolo...

Veľkosť človeka však nemôžeme merať v peniazoch. David má na konte aj mnoho charitatívnych akcií a “na svedomí” má aj mnoho ľudí, ktorým pomohol. Príkladom by mohol byť tzv. Projekt Magic. Ten založil v roku 1982 a dodnes funguje v mnohých nemocniciach a pomáha k posilneniu zručností a motorických schopností u telesne postihnutých ľudí. Samozrejme, nejde o žiadne bosoráctvo či niečo podobné. Učenie sa novým trikom však pomáha nájsť spôsoby a motiváciu, ako tieto schopnosti a zručnosti aspoň sčasti zlepšiť.

Foto: Robert Riley

Poďme späť k čarom a kúzlam. Šesťdesiatnik sa môže pochváliť obrovskými trikmi, ktoré nikto iný pred ním nepriniesol. Toto je prehľad najznámejších z nich:

Zmiznutie Sochy slobody: Symbol USA nechal zmiznúť americký iluzionista pred očami desiatok divákov naživo a pred miliónmi pri televízoroch. Jednoducho zatiahol plachtu a o pár sekúnd socha nebola na svojom mieste. Podobne zmizol pred divákmi aj legendárny, viac ako 70 ton vážiaci vlak Orient Expres či obrovské dopravné lietadlo.

Pád do priepasti pri Niagarských vodopádoch: V akejsi malej žltej rakve sa nechal iluzionista unášať prúdom, až kým nedopadol na hladinu pod najslávnejším vodopádom. O pár sekúnd nato sa už šplhal po lane na záchranárskej helikoptére.

Lietanie: Obvykle si nový trik vraj pripravuje 2 a pol roka. Na tento však podľa vlastných slov potreboval 7 rokov. Lietanie patrí k tomu najnáročnejšiemu a zároveň najpôsobivejšiemu, čo zatiaľ Copperfield predviedol. Tento trik raz dostal aj “väčšiu” podobu, keď sa David vznášal nad Grand Canyonom.

Prechod cez Čínsky múr: Dominanta najľudnatejšej krajiny sveta bola stredobodom pozornosti všetkých fanúšikov mágie, keď sa David Copperfield rozhodol, že skrz ňu prejde. Vstup aj výstup prebiehal pod bielou plachtou a (ako inak), vydaril sa.

Šialené kúsky, ktoré pán iluzionista v kariére urobil nedajú spávať mnohým neprajníkom či hľadačom pravdy. Pri dobrom googlení sa k vysvetleniu niektorých trikov možno aj dostanete, my sme sa však rozhodli ponechať ich pod rúškom tajomstva.

Jeden taký si však nenechal v tajnosti chapík, ktorý mal to šťastie (alebo v tomto prípade skôr smolu?), že bol medzi šťastlivcami, ktorých si vybral Copperfield ako dobrovoľníkov. Išlo o trik, pri ktorom sa “záhadne” premiestni skupinka divákov z jednej strany divadla na druhú. Pri tomto presune si údajne poranil hlavu a jeho mozog zostal natrvalo poškodený. Nasledovalo trestné oznámenie so žiadosťou o odškodnenie. A, ako to už tak býva, trvá niekoľko rokov a stále nie je na konci.

Na záver sa poďme pozrieť na zopár zaujímavostí zo života majstra ilúzií:

Je držiteľom titulu Zabávač roka, na konte má 11 kúskov, ktoré boli zapísané do Guinessovej knihy rekordov a na aj svoju hviezdu na Chodníku slávy.

Jeho podoba je zvečnená do figuríny v slávnom múzeu Madame Tussaud.

Každoročne jeho šou navštívia desaťtisíce divákov, Copperfield kvôli tomu absolvuje až okolo 550 vystúpení každý kalendárny rok.

Úvodná fotka: Homer Liwag

-jj-

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader