24. október 2019

Iba polovica pacientov dodržiava všetky liečebné odporúčania. Častým problémom je zabúdanie a príliš veľa užívaných tabletiek denne

Viac než polovica pacientov, ktorí trpia chronickými ochoreniami ako je cukrovka či vysoký krvný tlak, z času na čas neužijú liek, pretože zabudnú, cítia sa dobre alebo si myslia, že liek nepotrebujú.

14. október 2019

Nemusíte „len prežívať“, žite naplno ako sa len dá!

Na Slovensku sa za posledných 15 rokov strojnásobil počet pacientov, liečiacich sa na depresívnu poruchu. Okrem samotnej depresívnej nálady, je ďalším hlavným príznakom depresie tzv. anhedónia - neschopnosť prežívať pozitívne emócie či pôžitky, teda neschopnosť tešiť sa zo života každý deň. Ďalšími symptómami depresie sú aj poruchy spánku a s tým súvisiace problémy s ranným vstávaním a dennými aktivitami. Ľudia trpiaci depresiou preto nezvládajú ich bežné rutinné aktivity. Súčasná moderná liečba však vie pacientom veľmi dobre pomôcť a pokryť všetky spomínané symptómy.

25. september 2019

Neliečená hypertenzia môže mať smrteľné následky

Svetový deň srdca (29. september), ktorého hlavným cieľom je upriamiť pozornosť na prevenciu v súvislosti s ochoreniami srdca, poukazuje aj na vážne kardiovaskulárne komplikácie, ktoré môžu byť zapríčinené napríklad aj vysokým krvným tlakom – hypertenziou.

18. september 2019

Behom a chôdzou – spoločne za zdravším srdcom

Pri príležitosti Svetového dňa srdca v mesiaci september, ktorý si pripomíname (29. septembra 2019) Slovenská nadácia srdca s platformou "MOST - Spolu chránime Vaše srdcia" v spolupráci s OZ Únia pre zdravšie srdce a partnermi, pripravila v tomto roku pre širokú verejnosť dostupnú a jednoduchú prevenciu kardiovaskulárnych ochorení v podobe preventívnych vyšetrení krvného tlaku, cukru, obvodu pása, BMI a tuku v tele pre obyvateľov celého Slovenska.

16. september 2019

O srdce by sme sa mali starať od útleho veku

Deti s nadváhou majú násobne vyššie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

02. september 2019

Červené víno je zrejme prospešné pre črevá, ale nie je to dôvod začať piť vo veľkom

Čoraz viac výskumov upozorňuje na to, že aj malé zmeny v mikrobiote môžu zvýšiť náchylnosť na ochorenia.

22. august 2019

Mikroplasty vo vode zrejme nie sú nebezpečné, Svetová zdravotnícka organizácia však žiada výskum

Organizácia zároveň vyzvala na rozsiahlejší výskum tejto problematiky.

05. august 2019

Hygienici varujú pred nebezpečnou misou na pečenie, uniká z nej hliník

Je predpoklad, že na Slovensku sa keramická misa na pečenie predáva vo filiálkach spoločnosti TEDi.

02. august 2019

Video: Sedemročný chlapec poriadne prekvapil lekárov, v ústach mal o 526 zubov naviac

Chlapcovi diagnostikovali zriedkavý nezhubný nádor odontóm.

15. júl 2019

Zdravý životný štýl môže znížiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby aj napriek genetickým predpokladom

Výsledky by mali povzbudiť ľudí, ktorí majú obavy, že o ich osude rozhodnú len genetické mutácie, skonštatoval expert na genetiku.

09. júl 2019

Foto: Hygienici upozorňujú na nebezpečné sklenené hrnčeky, uvoľňujú zdraviu škodlivé látky

Z hrnčeka sa uvoľňuje viac kadmia a olova ako je povolená norma.

06. júl 2019

Cestujete na dovolenku autom? Záchranári majú niekoľko odporúčaní

Prestávky počas šoférovania podľa záchranárov znižujú únavu z nepretržitej pozornosti, zvyšujú schopnosť koncentrácie pozornosti a zabraňujú vzniku kolíznych situácií pre mikrospánok vodiča.

28. jún 2019

Systémová skleróza (sklerodermia) postihuje kožu, srdce, obličky. Pacientom so sklerodermiou však klesá aj pľúcna kapacita

Už desať rokov si pripomíname Svetový deň sklerodermie. Vzácne a závažné autoimunitné ochorenie, systémová skleróza, postihuje viaceré orgány od pľúc, srdca, obličiek po samotnú kožu, čím môže skracovať dĺžku života pacientov. Príčina vzniku ochorenia stále nie je známa, súčasné poznatky však dokazujú, že sa jedná o proces vzájomného pôsobenia niekoľkých činiteľov – životného prostredia, genetických faktorov, ale spúšťačom môže byť napríklad aj veľká fyzická či psychická záťaž organizmu. Vedeli ste, že...? sklerodermia postihuje celosvetovo asi 2,5 milióna ľudí sklerodermia sa 4x častejšie vyskytuje u žien viac než 50% ľudí so sklerodermiou má problémy so svalmi alebo kĺbami väčšina pacientov so sklerodermiou má do určitej miery postihnuté aj pľúcaintersticiálnym pľúcnym ochorením postihnutie pľúc je hlavnou príčinou úmrtí pacientov so sklerodermiou Systémová skleróza alebo aj sklerodermia je chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje najčastejšie na pokožke a v podkožných vrstvách. Charakterizované je zhrubnutím a zjazvením spojivového tkaniva v celom tele. Medzi najčastejšie príznaky ochorenia tiež patrí  zmena farby kože na končatinách alebo na tvári. Najčastejšou vážnou komplikáciou tohto ochorenia je pľúcna fibróza, ktorá býva aj hlavnou príčinou úmrtia. Pľúcna fibróza je tiež známa ako intersticiálna choroba pľúc. Pľúca sa stávajú tuhšími a prestávajú pracovať tak ako u zdravých ľudí. Pri zníženej kapacite pľúc majú pacienti problém s cvičením, chôdzou do kopca a ochorenie sprevádza suchý a dráždivý kašeľ, ktorý nemizne. Pľúcne komplikácie sa vyvinú približne u jedného zo štyroch ľudí trpiacich sklerodermiou, do troch rokov od diagnostiky ochorenia. Je dôležité, aby pacienti so systémovou sklerózou včas upozornili svojho lekára na akýkoľvek príznak pľúcnej fibrózy. Čím skôr sa komplikácia odhalí, tým zvládnutejšie sú symptómy samotného pľúcneho ochorenia. Sklerodermia môže byť veľkým obmedzením pre tých, ktorých postihne – hlavne ženy vo veku medzi 25 až 55 rokov, pretože má výrazný vplyv na ich kvalitu života. Potvrdená diagnóza znamená veľkú zmenu, pretože pacienti často nie sú naďalej schopní robiť určité veci, ktoré predtým radi robili.  Monitorovanie sklerodermie a akýchkoľvek s ňou spojených komplikácií je rozhodujúce pre udržanie pacientovho stavu. Symptómy sklerodermie sa môžu časom meniť, preto je pravidelné monitorovanie u lekára veľmi dôležité. Na liečbu samotného ochorenia v súčasnosti neexistuje liek, možná je však liečba konkrétnych zdravotných komplikácií spôsobených sklerodermiou. Inzercia

22. jún 2019

Ako predĺžiť zdravý život Slovákov? Problém skúmajú vedci z Univerzity Komenského

Priemerná dĺžka života Slovákov je takmer 74 rokov, avšak priemerná dĺžka zdravého života Slovákov je 54,5 roka u mužov a 57 rokov u žien.

21. jún 2019

Hygienici upozorňujú na nebezpečné kozmetické výrobky, môžu spôsobiť nepríjemné reakcie

Úrad verejného zdravotníctva upozornil, že výrobky sa môžu nachádzať aj na Slovensku.

15. jún 2019

Mikroplasty sa bežne nachádzajú vo vode aj jedle, za týždeň ich zjeme približne päť gramov

WWF v kampani Koniec plastom v prírode žiada politických lídrov, aby prijali globálnu dohodu s cieľom znížiť množstvo plastov v prírode.

1 2 3 4 5 ... 17