Tech / 28. august 2018

Ako si poradiť so zaneseným DPF filtrom

Moderné naftové ale aj tie staršie typy vozidiel na takýto pohon používajú v dôsledku nutnosti zníženia emisií výfukových plynov veľmi dobre známe filtre pevných častíc, ktoré ale nevydržia večne a z času na čas ich je nutné nechať vyčistiť. Ako v takom prípade postupovať? To sa dozvieme nižšie.

Čo je to DPF

Nebudeme vás zaneprázdňovať technickými pojmami, ktoré v podstate medzi laikmi ani nie sú potrebné, s tými si poradia odborníci, ktorý vám urobia repas DPF. Vyčistia filter, ktorý už jednoducho nefunguje a nie je schopný pohlcovať sadze z výfukového plynu turbodieselu.

Ide v podstate o lapač sadzí, ktorý predstavuje súčasť výfukového systému moderných áut, bežiacich na diesel. Pri spaľovaní môžu uvoľňované častice z výfukových plynov škodiť životnému prostrediu, ale čo je ešte horšie, tieto látky dokážu byť aj rakovinotvorné, čo pre bežných ľudí príliš dobrá správa nie je.

Tieto častice sa pri bežnej práci pohonnej jednotky nespália a u starších turbodieselov vychádzajú výfukom von. Pre spálenie potrebujú extrémne teplo, ktoré sa podľa typu filtra pevných častíc dosahuje vyššou rýchlosťou v dlhšom intervale, čo je v podstate druh špeciálnej regenerácie filtra.

A ak nefunguje ani tá a po čase vám začne na palubnej doske svietiť výstražné svetielko, nie je filter na tom dobre a potrebuje vyčistiť alebo vymeniť.

Lacnejší repas je skvelá voľba

Dokáže dať DPF filter do pôvodného a takmer stopercentného stavu. Samozrejme za predpokladu, že viete na koho sa vyčistením filtra obrátiť. Bude to lacnejšie a rýchlejšie, ako keby ste mali kupovať a vymieňať filter za úplne nový.

Kedy je nutné vymeniť filter pevných častíc záleží teda na jazdných vlastnostiach šoféra, pretože môže jeho kvalitu zlepšiť spomínanou regeneráciou. Ak sa ale motor príliš často regeneruje, môže to spôsobiť jeho väčšiu spotrebu a otáčky.

V tom prípade je ignorovanie varovných signálov už naozaj zlým riešením, pretože môžete poškodiť aj ostatné časti motora.  Nakoľko je ale sám o sebe DPF filter pomerne drahá súčiastka, repas sa javí ako najlepšia voľba. Ak je to preto aj váš problém a pozorujete nedostatky, nečakajte.

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader