Zdravie / 13. február 2014

Bomba pre zdravie: Po prečítaní tohto článku sa na banány budete pozerať úplne inak

Našťastie, väčšina z nás už nezažila dlhé fronty za čias, kedy sa na banány čakalo aj niekoľko hodín. Toto obľúbené ovocie si dnes môžeme vychutnať kedykoľvek a kdekoľvek. Milujú ho deti aj dospelí, je ideálny na raňajky, rýchlu desiatu alebo chutný dezert. Telu dodá potrebnú energiu rýchlo a jednoducho, ale mnohí ľudia ani len netušia o obrovskom množstve pozitív, ktoré toto žlté ovocie v sebe skrýva.

Energia - banány obsahujú tri prírodné cukry - sacharózu, fruktózu a glukózu kombinovanú s vlákninou. Telu teda dodáva okamžité, trvalé a podstatné zvýšenie energie. Preto niet divu, že práve banány sú ovocím číslo jedna svetových atlétov. Dva banány totiž telu dodajú dostatok energie na namáhavé 90 minútové cvičenie. Energia však nie je jediným spôsobom, ako nám pomáhajú udržať sa v kondícii. Vďaka nim prekonávame množstvá chorôb, preto by sme ho mali zaradiť do nášho každodenného jedálnička.

 

Depresia - banány obsahujú tryptofán, druh proteínu, ktorý telo následne premieňa na serotonín. Ten je známy vďaka tomu, že vám pomôže navodiť dobrú náladu, zrelaxujete sa a celkovo budete šťastnejší. To isté platí aj pri PMS - zabudnite na pilulky a radšej siahnite po banáne. Vitamín B6, ktorý banán obsahuje, reguluje hladinu glukózy v krvi, čo môže mať výrazný vplyv na vašu náladu.

 

Anémia a krvný tlak - vysoký obsah železa dokáže stimulovať tvorbu hemoglobínu v krvi a tak pomáha pri problémoch s chudokrvnosťou. Vďaka vysokému obsahu draslíka a súčasne nízkemu obsahu soli je zas toto tropické ovocie ideálne pri vysokom krvnom tlaku a prevencii proti infarktu. Pravidelné jedenie banánov môže znížiť riziko mozgovej mŕtvice až o 40%.

 

Mozog a sústredenie - 200 študentov na anglickej Twickenham school zaradilo banány počas skúšok do svojho pravidelného jedálnička. Jedli ich na raňajky, desiatu a tiež na obed v snahe posilniť výkon mozgu. Výskum ukázal, že toto ovocie plné draslíka naozaj študentom pomohlo, pretože ich udržalo čulými počas prípravy na skúšky.

 

Tráviace problémy - Vďaka vysokému obsahu vlákniny, banány obnovujú normálnu činnosť čriev, pomáhajú pohybu jedla cez tráviaci trakt a tak prekonáte tráviace problémy aj bez použitia laxatív. Vhodný je tiež proti ranným nevoľnostiam. Stačí len pár kúskov banánu medzi jedlami, čím pomôžu udržať potrebnú hladinu cukru v krvi. Vďaka svojej hladkej konzistencii je často používaný pri zažívacích problémoch, pretože dokáže neutralizovať nadmernú kyselinu a znižuje tým podráždenie žalúdka. Je výborným pomocníkom aj pri pálení záhy.

 

"Opica" - tento prírodný „vyprošťovák“ je jedným z najrýchlejších prostriedkov proti opici. Najlepšie je pripraviť si banánový cocktail osladený medom. Banán upokojí žalúdok a s pomocou medu naspäť upraví hladinu cukru v krvi, zatiaľ čo mlieko upokojí a zavodní váš systém.

 

Kožné problémy - pred tým, ako použijete špeciálny krém na uštipnutie komárom, skúste si postihnuté miesto potrieť vnútrom banánovej šupky. Znižuje pocit pálenia a podráždenej pokožky. Vhodný je tiež proti bradaviciam, psoriáze či akné a používa sa ako prísada do rôznych pleťových masiek.

 

Banány sú skutočne prírodným všeliekom. Obsahujú vysokú hladinu draslíka, horčík, mangán, vitamín B6, B1, B2, C, a stopové prvky ako jód, železo, selén a zinok. Siahnite po nich pri nedostatku energie, strese, zlej nálade či poruchách spánku. Aj napriek vyššiemu obsahu cukru sú banány jednou z najhodnotnejších potravín na svete. Je už len na vás, v akej forme si ich vyberiete. Sú ideálnou prísadou do ovsenej kaše, müsli či jogurtu. Môžete si z nich spraviť lievance, vynikajúci francúzsky toast či smoothie, ktoré vás nabijú potrebnou energiou. V sušenej forme sú ideálnym spoločníkom na cesty, či zdravšou alternatívou čokoládovej tyčinky, keď obed je ešte v nedohľadne a vaše bruško potrebuje trošku zasýtiť. No a keď dostanete chuť trošku si po obede zamaškrtiť, banánová zmrzlina alebo jemný muffin vám určite zalahodia.  

Monika Budayová / Wiki / interesting-facts.info

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader