Zaujímavosti / Tech / Videá / 13. august 2014

Inovatívne lietadlo síce nemá okná, no aj tak ponúka pohlcujúci panoramatický výhľad na vonkajší svet

V tomto novom súkromnou lietadle sa určite nemusíte báť hádok, kto bude sedieť pri okne a celú cestu si užívať krásny výhľad na okolitú krajinu. Budú tam totiž sedieť všetci a nikto zároveň.

Nové súkromné lietadlo Technicon Design nahradilo okná flexibilnými obrazovkami, ktoré zobrazujú pohlcujúci panoramatický výhľad na vonkajšie prostredie. Kamery montované na hlavnej časti lietadla a jeho krídlach zachytávajú okolité prostredie, takže cestujúci majú jedinečný, 360° pohľad na úchvatné scenérie ako nekonečne modré nebo, hlboké vody oceánu, vzdialené pohoria alebo žiarace mestá pod nimi. Display s vysokým rozlíšením a nízkym napätím je poháňaný solárnymi panelmi umiestnenými na streche lietadla.

Okrem unikátnej konštrukcie okien, vnútro lietadla je vyplnené ďalšími inováciami. Nová technológia umožňuje viacero monitorov na jednej obrazovke, aby a cestujúci mohli zúčastňovať videokonferencií, ale pri tom aj obdivovať panoramatický výhľad. Pohybová technológia zjednodušuje ovládanie a umožňuje cestujúcim, aby sa spojili s prostredím ľahkým pohybom ruky.

„Užívateľský zážitok je výrazne zvýšený priamym prepojením cestujúcich s vonkajším prostredím, čo im ponúka panoramatický výhľad zvnútra lietadla,“ povedal riaditeľ Technicon design Gereth Davies. „Étos projektu je jednoduchý - spochybniť súčasné myslenie a navrhnúť niečo trochu iné, ale nie len vo fantázii."

Monika Budayová/mymodernmet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader