Zaujímavosti / Kuriozity / 09. august 2014

V japonskom meste Nara určujú pravidlá srnce

V japonskom meste Nara sa voľne pohybuje okolo 1200 chránených srncov.

Mesto Nara sa nachádza asi dve hodiny vlakom od Tokya. Medzi rokmi 710 a 784 bolo hlavným mestom Japonska. Nádherné mesto plné chrámov je zaujímavé nielen tým, že sa tam nachádza jedna z najväčších sôch Buddhu na svete a tiež jedny z najväčších drevených budov na svete, turistov tam láka aj obrovské nebojácne stádo srncov.

Podľa legendy prišiel do mesta boh Takemikazuchi na bielom srncovi, ktorého určil na to, aby chránil mesto Nara. Odvtedy bol srnec posvätný a zabitie tohto zvieraťa sa trestalo smrťou až do roku 1637. Po II. svetovej vojne srnca zbavili posvätnosti, ale určili ho za chránené zviera.

Srnce tam nemajú prirodzeného nepriateľa, a tak sa nekontrolovateľne množia. Teraz je z nich obrovské stádo pozostávajúce z približne 1200 zvierat. Najviac ich žije v Nara parku, ale veľa sa ich pohybuje aj po uliciach. Aj tieto milé zvieratká však nie sú iba atrakciou, ale dokázali spôsobiť mestu istú prírodnú katastrofu, keď spásali rastlinstvo a tým zničili prírodnú rezerváciu Kasugayama.

Okrem toho srnce pohybujúce sa v uliciach stratili plachosť a niektoré jedince sa stali agresívnymi voči ľuďom. Kradnú im z rúk nielen sendviče a bagety ale aj fotoaparáty a kľúče, pretože si myslia, že je to pre nich vhodná potrava.

V uliciach sú postavené automaty, v ktorých si ľudia môžu zakúpiť krekry na kŕmenie zvierat a srnčeky sa za ten čas naučili aspoň vďačnosti. Keď ich nakŕmite, pekne sa vám poklonia.

Dušana Lukáčová/amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader