Zaujímavosti / Cestovanie / 13. august 2014

V marockom Fez idete s kožou na trh

S kožou na trh, alebo na trh s kožou? Marocké mesto Fez je preslávené svojimi tradičnými garbiarňami, ktoré sa svojej technológie nevzdali už stovky rokov, a tak vyrábajú jedinečné kožené výrobky tej najvyššej kvality.

Mesto Fez, tretie najväčšie mesto Maroka, bolo založené v 8. storočí a teraz je domovom viac ako jedného milióna ľudí. Má zreteľný tradičný charakter, zvlášť jeho stará časť alebo Medina s názvom Fes el-Bali, ktoré sa počas storočí takmer vôbec nezmenili. Medina sa nachádza za vysokou stenou a je pretkaná úzkymi uličkami, kde stovky obchodníkov a remeselníkov predávajú celý rad produktov ako sú ryby, korenie, medené urny, koberce či hudobné nástroje. Fez je známy aj svojimi koženými výrobkami, z ktorých väčšina pochádza z „the souq“, domova troch starých kožiarskych garbiarní, z ktorých najstaršia Chouara Tannery má viac ako tisíc rokov.

Mestské garbiarne sú zložené z mnohých kamenných nádob naplnených širokou škálou farieb a rôznych tekutín. Desiatky miestnych ľudí pracujú s kožami, ktoré pochádzajú z kráv, oviec, kôz, tiav a premieňajú ich a vysokokvalitné kožené výrobky ako sú tašky, kabáty, topánky či papuče. Všetko sa robí ručne, bez potreby moderných strojov. Proces výroby sa od stredoveku takmer nezmenil, čo robí tieto garbiarne ešte fascinujúcejšími.

Na Chouara Tannery sa koža najskôr namočí do zmesi kravského moču, páleného vápna, vody a soli. Táto žieravá zmes pomáha štepiť tvrdú kožu a uvoľňuje prebytočný tuk, mäso a chlpy, ktoré na nej ostávajú. Kože sú namočené po dobu dvoch až troch dní, po ktorých garbiari odstránia prebytočné chlpy a tuk s cieľom pripraviť kožu na farbenie. Koža sa potom namočí do ďalšieho súboru nádrží, ktoré obsahujú zmes vody a holubích výkalov. Holubie výkaly obsahujú amoniak, ktorý sa správa ako zmäkčovadlo a umožňuje, aby bola koža poddajná a ľahko absorbovala farbivo. Na dosiahnutie požadovanej mäkkosti používa garbiar aj svoje bosé nohy, ktorými masíruje kožu po dobu až troch hodín.

Koža je následne umiestnená do nádrže obsahujúcej rastlinné prírodné farbivá ako sú kvety maku (červená), indigo (modrá), henna (oranžová), cédrové drevo (hnedá), mäta (zelená) a šafran (žltá). Ďalšie materiály používané na farbenie zahŕňajú prášok z granátového jablkam ktorým sa leští koža aby zožltla a olivový olej, ktorý ich spraví lesklými. Následne sa koža suší na slnku a hotový polotovar sa predáva ďalším remeselníkom, ktorí vyrábajú slávne marocké papuče, rovnako ako aj peňaženky, kabelky, nábytok a iné kožené doplnky. Mnohé z týchto produktov cestujú aj na európsky trh.

Najkrajší pohľad na garbiarne vám poskytnú okolité terasy, kde sa nachádzajú obchody s kožou a koženými výrobkami. Stačí navštíviť niektorú z predajní a požiadať o prehliadku, počas ktorej vám predajca poskytne informácie o tom, ako sú kože ošetrené a aké farby a z akých rastlín sa na nich nachádzajú. Holubie výkaly a kravský moč dosť prenikavo zapáchajú, takže sprievodca vás bude priebežne zásobovať vetvičkami čerstvej mäty, ktoré vám pomôžu prekonať zápach.

Monika Budayová/amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader